Tartışma

Farklı görüşlerde kişilerin bir araya gelerek bir konuyu çözümlemek, kendi görüşlerini açıklamak ve kanıtlamak, karşı tarafın zayıf yanlarını ortaya koymak için yaptıkları konuşmalara tartışma denir. Sözlü anlatım türlerinden olan tartışmanın kendine özgü bir yapısı vardır.

Tartışma her konuda yapılabilir. Bir kitap, bir makale, bir film, bir tiyatro oyunu, bir siyasi düşünce veya toplumu yakından ilgilendiren bir sorun tartışma konusu olabilir. Bu açıdan tartışmada konu önceden belirlenir. Bu konunun tartışmaya ve konuşmaya değer niteliklerinin olması gerekir. Çünkü tartışmada amaç, gerçeğe ulaşmaya çalışmak ve gerçekleri ortaya çıkarmaktır.

Tartışmanın Aşamaları

Tartışmada önce konu belirlenir. Konunun tartışılacağı mekân düzenlenir, araç gereçler belirlenir. Tartışma sonunda konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılarak tartışma özetlenir. Tartışılan konu, hem olumlu hem olumsuz taraflarıyla ele alınır. Ancak tartışmada duygusallığın yeri yoktur. Çünkü konu, duygulara göre değil, bilgi, belge ve kanıtlara dayanılarak yapılır. Tartışmada konuşmacılar sabırla dinlenmeli, görüşler hoşgörüyle karşılanmalıdır.

Tartışmada Başkanın Görevleri

Tartışmada bir başkan ve konuşmacılar vardır. Başkan konu hakkında özet bilgiler verir, konuyu dinleyicilere tanıtır. Konunun özelliklerini verirken tartışmanın ilkelerini ve sınırlarını da hatırlatır. Sorularla tartışmacıları yönlendirir. Başkan, konuşmacılara konuşabilecekleri rahat bir ortam hazırlamakla, konuşmacıların konu dışına çıkmasını engellemekle, kısır ve yaralayıcı tartışmaları önlemekle sorumludur. Ayrıca başkan, konuşmacılara karşı tarafsız davranmalı, program sonunda bütün görüşleri toplayarak bir sonuca ulaşmalıdır.

Tartışmada ön yargılardan kaçınılmalı, konuşanların sözü kesilmemelidir. Bağırmaktan kaçınılmalı, tartışma kişiselleştirilmemelidir. Konu dışına çıkılmamalı, örnekler düşünceleri destekleyici nitelikte olmalıdır.

Tartışmaların belli bir topluluk karşısında yapılanlarına topluma açık tartışma denir. Dinleyiciler karşısında yapılan bu tartışmalarda amaç kamuoyu oluşturmak, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak, dinleyicilerin bilgi ve görgülerine göre konuşulanlardan sonuçlar çıkarmasını sağlamaktır.

Belli bir topluluk karşısında yapılan tartışmalar kendine özgü niteliklerine göre isimlendirilir. Bunlar münazara, açık oturum, panel, sempozyum (bilgi şöleni) ve forumdur.

 1. Açık Oturum
 2. Sempozyum (Bilgi Şöleni)
 3. Panel
 4. Forum
 5. Münazara

115 Yorum Var: “Tartışma

  1. Elinize sağlık, bu internet olmasa biz ne yapardık.

 1. Çok güzel bir site. Neredeyse 20 siteye baktım aradığımı bulamadım burada buldum size çok teşekkür ederim keşke bir de tartışma nasıl yapılırı yazsaydınız daha güzel olacaktı ama yine de ödevime yardımcı oldu çok sağolun.

 2. Gerçekten çok güzel olmuş. Aynı hocanın yazdırdığı gibi çok sağ olun herkesin emeğine sağlık (:(:

 3. Münazara, açık oturum, panel, sempozyum ve forum neden açıklanmamış? Onlar da sorularda çıkıyor.

 4. Gerçekten çok güzel bir site ne ararsan var. Kaç tane ödevimi buradan yaptım ve yapmaya da devam edeceğim. Çok sağolun emeğine sağlık çok güzel bir site.

 5. Ben TM öğrencisi olacağım için bu konuları anlamam gerekiyor. Bilgiler için çok teşekkürler.

 6. Gerçekten yazılıda bana yardımcı oldu, bu siteyi çıkardığınız için hepinize teşekkür ederim :)

 7. Buca Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmeniyim, öğrencilerim için her şeyi bu siteden alıyorum. Teşekkürler.

  1. Münazara sınıf içi tartışma türüdür, haha çok laf ebeliği önemlidir. Tartışmada ise daha uzman kişiler vardır.

 8. Bu siteyi kim kurduysa çok teşekkür ederim. Çok faydalı bir site derslerime hep buradan çalışıyorum.

 9. Forum, sempozyum, açık oturum… Bunlar neden yok? Kısa zaman içerisinde bunları da çok detaylı değilde yüzeysel olarak ele alıp eklerseniz çok iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir