Forum

Panelin devamında yapılan, dinleyicilerin de tartış­maya katıldığı konuşmalardır. Forum, aslında başlı başına bir tartışma türü değildir, toplu tartışmaların önemli bir bölümüdür. Foruma panelin devamı da denebilir. Çünkü panel sonunda dinleyiciler, konuşmacılara sorular sorabilir. Bu sorularla tartışma, konuşmacılardan dinleyicilere de geçebilir. İşte tartışmanın dinleyicilere de geçtiği bu tür tartışmalara forum denir. Forum da diğer tartışma türleri gibi bir başkan tarafından yönetilir. Forum sayesinde dinleyiciler konu üzerinde daha aktif düşünme olanağı bulur.

Forumu panel ve açık oturumdan ayıran özellik, konuşmaların sonunda dinleyicilerin de tartışmaya katılıp düşüncelerini anlatabilmeleridir.

Forumun özellikleri şunlardır:

 • Forum, bir sorun üzerinde bütün ilgililerin görüşlerini öğrenmek için yapılan bir toplantı türüdür.
 • Forumda konuşmaların yanında dinleyiciler tartışmaya katılıp fikirlerini açıklayabilirler.
 • Formun en belirgin özelliği sosyal bir sorunun geniş kitleler önünde bütün ayrıntılarıyla tartışılması ve dinleyicilerin de bu tartışmanın içinde aktif olarak yer almalarıdır.
 • Başkanın tartışma konusunu çok iyi bilmesi, konuşmacı ve dinleyicileri iyi tanıması, olay ve konuşmacıları kısa sürede doğru bir şekilde algılaması, farklı düşünceler arasında ilişkiler kurabilecek kültür, anlayış ve yeteneğine sahip olması çok önemlidir. Ayrıca konuşmanın akışını yönlendirebilecek bir hoşgörü ve otoriteyi de ustalıkla kullanması gerekmektedir.
 • Forumda konuşmacılara hem soru sormak hem de açıklamalarda bulunmak üzere dinleyicilere söz hakkı verileceği belirtilir. Konuşmaların, açıklamaların ve soruların forumun konusu etrafında birleşmesi gerektiği vurgulanır.
 • Forumda konuşulacak konu, toplantıyı düzenleyen biri tarafından açıklanır. Katılanlardan isteyenler söz alarak konuşur.

128 Yorum Var: “Forum

 1. Hala çok uzun diyenler var, lütfen biraz samimi konuşun. Forum normalde çok kapsamlı bir konu fakat admin maharetli elleriyle bir özet yazmış daha ne istiyorsunuz? Lütfen samimiyet istiyorum biraz..! Bu arada süperdi bayıldım :)

 2. Ellerinize sağlık, şimdiye kadar baktığım açıklamalardan en iyi anladığım buydu çok teşekkürler :)

 3. Bana acil ödev çıktı, forumun bir örneğini nasıl yapacağım bilmiyorum ben öğrenciyim lütfen yazın.

 4. Forumları ikiye ayırabiliriz.
  1. Bağımsız forumlar.
  2. Ek ( eklenti) forumlar.
  Bağımsız forumlar güncel bir konuyla ilgili farklı kesimlerden ve farklı yaş gruplarından çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşir.Forum konusu önceden belirlenir. Foruma katılacakların hangi konunun hangi boyutunu dillendireceği istenir. Buna göre davetler yapılır. Her toplantıda olduğu gibi bir yönetici bulunur. Ali Kırca’nın bir zamanlar, bir televizyon kanalında Siyaset Meydanı adlı programında bağımsız forumlar yaptığını biliyoruz.
  Eklenti forumlar ise ister tartışmalı olsun ister tartışmasız olsun; her toplantının sonuna eklenebilir. İzleyicilerin soru sorarak veya görüş belirterek katılacağı eklenti forumlar başkanın yönetiminde gerçekleşir.

  1. Burada katılımcılar soru sorduğu için kişi sınırlaması yoktur.

 5. Peki konuşmacıların konuşma süreleri ne kadar, sempozyumda 5 ile 20 dakika arasında değişiyor, peki forumda ne kadar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir