Açık Oturum

Geniş kitleleri ilgilendiren bir konunun, konuyla ilgili uzmanlar tarafından bir başkan yönetiminde ve dinleyici­ler önünde tartışıldığı konuşmalara denir. Diğer bir ifadeyle güncel bir olay veya toplumu ilgilendiren bir sorunun dinleyiciler önünde bir başkan yönetiminde tartışıldığı konuşmalara açık oturum denir.

Açık oturum kalabalık bir izleyici önünde gerçekleştirilir. Bir salonda topluluk önünde olabildiği gibi, radyo veya televizyondan da yapılabilir. Konusu önceden belli olan açık oturumda bir başkan ve en fazla altı konuşmacı vardır. Başkan zamanı iyi kullanmalıdır. Bunun için konuşmacılara eşit süreler verir, sorularla konuşmacıların bakış açılarını sınırlandırır veya genişletir. Başkan konuşmacılara soru sorar. Programın sonunda ise önceden not aldığı konuşmaları özetleyerek birbiriyle ilişkilendirir.

Açık oturumda bir sonuca varma amacı yoktur. Açık oturumun amacı, merak edilen bir konuda dinleyicileri ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmektir.

Açık oturumun özellikleri şunlardır:

  • Bir salonda, televizyon veya radyoda bir dinleyici grubunun önünde veya dinleyiciler olmadan da yapılabi­lir.
  • Konuşmacı sayısı üç ile beş arasında değişir. Süresi ele alınan konuya göre değişir.
  • Başkan, önce konuşmacıları tanıtır ve onlara sırasıy­la söz hakkı verir.
  • Başkanın konu hakkında bilgili olması, konuşmacıla­ra eşit süre vermesi, tarafsız olması, konu dışına çıkılma­sını engellemesi, konuşmacıları sorularıyla yönlendirerek gerektiğinde kısa değerlendirmeler yapabilmesi gerekir.

119 Yorum Var: “Açık Oturum

  1. Bence kısa ve öz süper olmuş, performans ödevimi rahatlıkla yaptım elinize sağlık teşekkür ederim. :) :)

  2. Yarın sınav var saat 9 saat 12-1’e kadar çalışacağım. Şimdiden uykum geldi, bu arada siteniz mükemmel her istediğim konu var. Haydi eyvallah.

  3. Yarın edebiyat ve dil anlatım sınavım var, sınavda ağırlıklı olarak bunlar çıkacak. Teşekkürler güzeldi vallahi :-)

  4. Eğer bilmek istersen çalışman gerekir. Öğrenmek istersen çalışmak değil araştırmak gerekir. Bu benden sana abi tavsiyesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir