Şiir Bilgisi

Duygu ve düşünceleri ölçülü ve kafiyeli olarak anlatma yoluna “nazım” denir. “Nazım” sözcüğünün sözlük anlamı “dizmek, düzene koymak’tır. Duygu ve düşüncelerin, insan ruhunda ürpertiler uyandıracak biçimde, ölçülü-ölçüsüz, kafiyeli-kafiyesiz olarak genellikle dizeler hâlinde anlatılan şekline ‘şiir’ denir.

Şiirler eskiden ölçü ve kafiye sınırları içinde yazılırdı ancak günümüzde bunlar şiir için bağlayıcı unsurlar olmaktan çıkmıştır. Şiir, bir ana duygu etrafında örgülenir. Diğer kompozisyon türlerinde olduğu gibi şiir de bir plana sahiptir. Ancak her ölçülü ve kafiyeli metin, şiir değildir. Şiirde “duygu’ temel unsurdur ama duygunun dışında ‘düşünce” ve “hayal” de vardır. Şiirde “sanat” öğesi ağır basar. Bu bakımdan şiirde sözcük seçimi öne çıkar. Aslında şiir, sözcüklerin ahenk oluşturacak şekilde bir araya getirilmesinden oluşur. Şiir yazana “şair” denir. Halk şiiri yazan ve bunu çalıp söyleyene de “ozan” denir. Günümüzde ise “şair” yerine “ozan” sözü de kullanılmaktadır.

1. Nazım Birimi

2. Nazım Şekli (Nazım Biçimi)

3. Şiirde Ahenk

4. Şiir Türleri (Konularına Göre Şiirler)


59 Yorum Var: “Şiir Bilgisi

  1. Çok sağolun, eski öğretmenimin verdiği notları almıştım ama yeni gelenden not almadım. Yarın yazılım var çalışmama çok yardımcı oldu. :)

  2. İnanılmaz güzel bir site, artık hep burada yapacağım sınavımda bu konu çıkacak teşekkürler sağolun.

  3. Kafiye açıklamalarını yanlış vermişsiniz. Hepsine tek ses benzerliğine demişsiniz ama siteniz güzel :)

  4. Buradan 5 haftadır sınavı erteleyip üstüne 4 konu daha koyan dil anlatım dersime giren müdürüme selam yolluyorum!

  5. O kadar güzel anlatmışsınız ki. Tebrik ederim, teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir