Olay Çevresinde Oluşan Edebî Metinler

Tarih boyunca insanlar anlatarak, göstererek veya coşku ve heyecanını dile getirerek kendini, çevresini ve tabiatı anlatmaya çalışmıştır. Tüm bu çalışmalar edebi metinlerin ve edebi türlerin ortaya çıkışını hazırlamıştır.

İnsanoğlu çağlar boyunca kendini ve doğayı ya anlatarak ya göstererek ya da coşku ile dile getirerek ifade etmiş, edebî metinlere yansıyan ifade edişler, çeşitli edebî türlerin oluşmasını sağlamıştır.

Anlatma ile destandan modern romana kadar oluşan metinler, gösterme ile ilk tiyatro denemelerinden günümüze kadar gerçekleşen tiyatro metinleri, coşku ile dile getirme ile de her türlü şiir ortaya çıkmıştır.

Coşku ve heyecanı dile getirilen metinler olan şiirlerin temelinde daha çok hayaller ve hissedilenler yer alırken anlatılarak ya da gösterilerek oluşturulan edebî metinlerin temelinde yaşanan, duyulan ya da görülen olaylar yer almıştır. Başka bir ifadeye söylersek şiir, duyguların; tiyatro, hikâye ve roman gibi türler ise temelinde hareket öğesinin bulunduğu olayların aktarılmasında kullanılmıştır.

Olayı yazılı olarak anlatmak veya sahneden göstermek amacıyla oluşturulan metinlere olay çevresinde gelişen edebî metinler denir. Olay çevresinde oluşan edebî metinler temelde ikiye ayrılır. Bunlar “anlatmaya bağlı edebî metinler” ve “göstermeye bağlı edebî metinler”dir.


138 Yorum Var: “Olay Çevresinde Oluşan Edebî Metinler

  1. Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim, bence çok doğru bilgiler veriyorsunuz daha genişletebilirseniz sevinirim :-) O :-)

    1. Performans ödevi için bilgi çok az güzel olabilir ama az biraz daha ayrıntılı bilgi verseydiniz daha iyi olabilirdi.

  2. Güzel fakat biraz daha ayrıntılı anlatılmalıydı. Örneğin; Olay çevresinde gelişen metinlerin ortak özellikleri ya da farkları gibi.

  3. Ben lise öğrencisiyim ve buradaki bilgi performans ödevi için yeterli değil, günlük bir ödev için yapılmış.

  4. Öncelikle ellerinize sağlık, sınava hazırlanmama yardımcı olur inşallah. Hoca buradan sorarsa tabi. :)

  5. Bence güzel ama yüzeysel anlatmış ve az olmuş biraz daha çok olsa yüksek puan garanti :)

  6. Çok güzel bir site, çok uzun değil kısa da değil. Bilgiler çok net çok güzel bundan sonra hep bu siteyi kullanacağım, herkese tavsiye ederim.

  7. Bence gayet iyi de anlatmaya bağlı metinlerden masal destan filan onları da anlatsaydı iyiydi :D ama çok güzel olmuş maşallah maşallah :D

  8. Allah razı olsun, sınava full buradan çalıştım. Elinize sağlık çok iyi, aşırı iyi olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir