Geleneksel Türk Tiyatrosu

Türk toplumunda tiyatronun ne zaman başladığına dair kesin bilgiler bulunmamaktadır. Ancak ozanların; “yuğ, sığır, şölen” adı verilen dinsel törenlerdeki gösterileri Türk tiyatrosunun temeli sayılmaktadır. Türk edebiyatında tiyatro ihtiyacı asırlarca ‘ortaoyunu, karagöz, meddah ve köy seyirlik oyunu” gelenekleriyle karşılanmıştır.

Geleneksel Türk tiyatrosu, çağlar boyunca sürüp gelen ve Türk kültürünün ürünü olan tiyatro türleridir. Şarkı, dans, söz oyunları ve taklit geleneksel Türk tiyatrosunun öğeleridir. Doğaçlamaya dayanan bu tiyatronun temel öğesi güldürüdür. Oyun kişilikleri tip düzeyindedir, karakter boyutuna ulaşmaz. Bu tiyatro, kurumsal bir nitelik taşımaz. Bayram, düğün, sünnet gibi özel günlerde sergilenir.

Türk kültüründeki temaşa sanatını “Geleneksel Türk Tiyatrosu” olarak adlandırmaktayız. Başlıca türleri şunlardır:

 1. Karagöz
 2. Orta Oyunu
 3. Meddah
 4. Köy Seyirlik Oyunu

105 Yorum Var: “Geleneksel Türk Tiyatrosu

 1. Güzel bir bilgi ama gerçekten kınadım cümleleri tamamlarken çok sıkıntı çekmişsiniz galiba yazan kişi kimse tamamlanırken çok saçma anlamlar çıkıyor yazı mesela ;

  Türk kültüründeki temaşa sanatını “Geleneksel Türk Tiyatrosu” olarak adlandırmaktayız.

  Ne kadar saçma bir cümle kurulmuş değil mi? İlerki yaşantınızda umarım yazım yanlışlarınıza dikkat ederek bilgilendirmek istediklerinizi doğru şekilde doğru bilgiyi verirsiniz :)

 2. Şu fena değildi, istediğim gibi değildi diyenlere çok kızıyorum ha, ne yazıyorsan o çıkıyor arkadaş daha ne istiyorsun bence gayet güzel Allah razı olsun emeğinize sağlık.

 3. Sizce önemli olan yazım hataları mı? Bilgiler önemli. Evet, uyarmışsınız, güzel ama yeterli olmadı, aradığım değil falan yazmışsınız. Bunu yazmanıza ne gerek var? Aradığın yoksa geç başka sayfaya. He tabi amacınız sadece yorum yazmaksa bilemem. .D Emeğinize sağlık :)

 4. Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Eğer ben bunu yazmasaydın öğretmen beni içeri almayacaktı. O yüzden çok teşekkür ederim size ve yazanlara.

 5. Ben pek beğenmedim; Karagöz, meddah falan onları da açıklamasını isterdim ama yine de sağ olun :-/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir