Meddah

Meddah Oyunu

Tek kişi tarafından oynanan bir halk tiyatrosudur. Son devrin meddahları kahvehanelerde yüksekçe bir yere oturup anlatırlardı. Bunlar halk arasında dolaşan veya yazılı edebiyattan alınma yahut kendilerinin zemin ve zamana uygun olarak uydurdukları hikâyeleri, kahramanlarının şivelerini taklit ederek türlü jest ve mimiklerle anlatırlardı. Meddah, bir tiyatro eserindeki bütün şahısları kendisinde birleştirmiş bir aktör durumundadır.

Meddah, olayları temsil ederken seyircilerin rahatça görebileceği yüksek bir yere oturur. Bir eline mendil (makreme), bir eline de sopa (değnek) alır. Mendili değişik tipteki kişilerin kıyafetini göstermek ve ağzını kapatarak seslerini taklit etmek, değişik başlıklar yapmak için kullanır. Sopadan da oyunu başlatmak, seyirciyi susturmak, değişik sesler çıkarmak ve saz, süpürge, tüfek, at gibi varlıkları canlandırmak için yararlanır.

Meddah oyunu, genellikle kahvehane, meydan gibi halkın topluca bulunduğu yerlerde oynanırdı. Her kesimden insan bu oyuna ilgi gösterirdi. Saray halkını eğlendirmek için görevlendirilen meddahlar da vardı. Meddah, çeşitli kişisel ilişkilerin taklit yoluyla canlandırılması, senaryoların orada bulunan seyirciye göre, doğaçlama olarak geliştirilmesi açısından hikâyecilerden ayrılarak bir oyuncu kimliği kazanır.


133 Yorum Var: “Meddah

 1. Teşekkürler ama maddeler halinde olsaydı daha iyi olurdu. Bunun resimlerini de istiyoruz, ben bu siteyi çok sevdim hep buradan araştırma yapacağım.

  1. Aynen biraz kelime tekrarı var. Ama harika çok ama çok işime yaradı, onun sayesinde 100 aldım bu ödevden gerçekten size teşekkür ederim.

 2. Çok güzel olmuş bence, ben de artık hep bu siteden gireceğim elinize sağlık :-D

 3. Sayfaya aşık oldum resmen, kelimeler beni benden alıyor. Kendimi bu siteden bir an olsun ayıramıyorum. ALLAH razı olsun.

  1. Hocanın ders notlarıyla aynı, ben eksik almıştım ama sizin sayenizde tam :)

 4. Güzel olmuş ama madde halinde yazsaydınız beni yormasaydınız daha iyi olurdu.

 5. Çok güzel ve harika olmuş elinize sağlık, bunu okuyunca kendimi okulda edebiyat hocası anlatıyormuş gibi oldum.

 6. Hazırlayanlara teşekkür ediyorum fakat “günümüzdeki stand up gösteri gibidir” maddesini de ekleseydiniz daha iyi olurdu.

 7. Çok güzel olmuş vallahi elinize sağlık, bir daha hep buradan ödevlerimi yapacağım.

 8. Bence de harika olmuş çok işime yaradı ama detaya girseydi daha güzel olabilirdi ama yine de elinize sağlık çok güzel olmuş.

 9. Siteniz sadece meddah konusunda değil bana edebiyatın birçok alanında yardımcı oldu, bunun için emeği geçen herkesten Allah razı olsun :)

 10. Öncelikle yardımınız için sağ olun. Keşke maddeler halinde olsaymış daha hoş olurmuş ama yine de harika.

 11. Öncelikle yardımınız için teşekkürler ama biraz daha açıklayıcı olsaymış daha hoş ve ilgi çekici bir sayfa olurdu ama yine de harika tekrar teşekkür ederim.

 12. Bence de harika olmuş çok işime yaradı ama detaya girseydi daha güzel olabilirdi ama yine de elinize sağlık çok güzel olmuş.

 13. Çok güzel bir site ama kelimeler çok tekrarlanmış ve madde halinde değil.

 14. Bence de maddeler halinde olsa daha iyi olurdu; hem çok uzun hem de bazı kelimeler çok tekrarlanmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir