Türk Dili ve Edebiyatı Dersi 2016-2017’de Başlayacak

Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi

Ağustos-Ek 2015-2695

Sayfa: 1174

TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI

Karar Sayısı : 59

Karar Tarihi : 29/07/2015

Konu: Ortaöğretim Dil ve Anlatım” ile “Türk Edebiyatı” Derslerinin, “Türk Dili ve Edebiyatı” Dersi Adıyla Birleştirilmesi

Kurulumuzca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan ortaöğretim kurumları haftalık ders çizelgelerinin;

1. Ortak dersler bölümünde yer alan “Dil ve Anlatım” ile “Türk Edebiyatı” derslerinin, “Türk Dili ve Edebiyatı” dersi adıyla birleştirilmesi ve bu dersin haftalık ders saati sayısının söz konusu derslerin haftalık ders saati sayılarının toplamı kadar olması,

2. Seçmeli dersler bölümünde yer alan “Seçmeli Dil ve Anlatım” ile “Seçmeli Türk Edebiyatı” derslerinin, “Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı” dersi adıyla birleştirilmesi ve bu dersin haftalık ders saati sayısının söz konusu derslerin haftalık ders saati sayılarının toplamı kadar olması,

3. Açıklamalar bölümünde yer alan “Dil ve Anlatım” dersinin adının “Türk Dili ve Edebiyatı” ve “Seçmeli Dil ve Anlatım” dersinin adının “ Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı” dersi olarak değiştirilmesi, Söz konusu değişikliklerin 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren 9. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulanması hususunu uygun görüşle arz ederiz.

Dr. Fatma Elif KILINÇ
ÜYE

Dr. Cem GENÇOĞLU
ÜYE

Kâmil YEŞİL
ÜYE

Dr. Mehmet SÜRMELİ
ÜYE

Doç. Dr. Güray KIRPIK
ÜYE

Dr. İbrahim DEMİRCİ
ÜYE

Doç. Dr. Hatice YILDIZ
ÜYE

Dr. Hüseyin ŞİRİN
ÜYE

Prof. Dr. Emin KARİP
Kurul Başkanı

UYGUNDUR
…/07/2015
Nabi AVCI
Millî Eğitim Bakanı

http://tebligler.meb.gov.tr/index.php/tuem-sayilar/finish/83-2015/4965-2695-agustos-ek-2015

6 Yorum Var: “Türk Dili ve Edebiyatı Dersi 2016-2017’de Başlayacak

 1. Okulları fen, sosyal, anadolu, mesleki, açık vs. diye ayrı ayrı yapmak ama bunların hepsini tek müfredata zorlamak…
  Sosyal bilimler liselerinde, bazı anadolu liselerinde uygulanabilir belki. Ama meslek liselerinde? Okuduğu – okumaya çalıştığı ve yazdığı – yazmaya çalıştığı son kağıt son girdiği yazılı kağıdı olan çocuklarımıza yazık ediyoruz…

  1. Ben fen lisesinde görevliyim, onlara bile bazen zor geliyor.

 2. Bu düzenlemeyi doğru buluyorum. Meslek liseleri için ilgili öğretmenler müfredat programı esas alarak kendi öğrencilerine uygun bir yıllık plan yapabilirler ve soruları da seviyeyi dikkate alarak hazırlayabilirler. Bu değişiklik keşke 2015-2016 öğretim yılından itibaren geçerli olsaydı.

  1. Meslek lisesi- fen lisesi ayrımı YGS-LYS’de yapılmadığına göre öğretmenin kendine göre yapacağı planlama ne kadar doğru olabilir.

 3. Önemli olan derslerin birleştirilmesi değil daha sonra hazırlanacak olan müfredattır. Edebiyat ve dil bilgisi konularının nasıl işleneceği ile ilgili yeterli açıklamalar ve planlamalar dikkatli yapılmazsa derslerin işlenişinde sıkıntılar olacaktır. Ayrıca ders kitaplarının nasıl hazırlanacağını da merak ediyorum.

  Aslında asıl sorulması gereken şu: Bu dersler neden birleştiriliyor?

  Bence konuların işlenmesi ve kazanımların tespiti noktasında derslerin ayrı olması iyiydi. Fakat derslerde sıkıntılar varsa -ki vardı- dersler arasında konu geçişleri sağlayabilirdi. Derslerin birleştirilmesi bence var olan sıkıntıları gidermeyecektir.

 4. Sosyal bilimler liselerinde 2015-16 sezonunda hazırlık okuyanlar 2016-17 sezonunda Türk Dili ve Edebiyatı dersini okuyanlar ne olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir