Tarihi Metinler

Toplumları, milletleri, kuruluşları etkileyen hareketlerden doğan, olayları zaman ve yer göstererek anlatan, bu olaylar arasındaki ilişkileri, daha önceki ve sonraki olaylarla bağlantılarını, karşılıklı etkilenmeleri, her milletin kurduğu medeniyetleri, kendi iç sorunlarını inceleyen bilim dalına “tarih”, tarih incelemeleri sonucunda yazılan metinlere de “tarihî metin” denir.

Tarihi metinlerin özellikleri şunlardır:

 • Tarihî metinlerde öğreticilik amacı vardır. Dolayısıyla bu metinlerde açık, anlaşılır bir dil kullanılır.
 • Söz sanatlarına, mecazlara, imgelere yer verilmez.
 • Tarihî metinlerde yazar anlatıma kendi duygu ve düşüncelerini katmaktan kaçınır hatta belgelerden yararlanılır. Yani bu metinlerde nesnel bir anlatım benimsenir.
 • Tarihî metinlerde öğreticilik amaçlandığından bu metinler çok anlamlılığa açık değildir.
 • Dilin göndergesel işlevi öne çıkar.
 • Sözcükler daha çok gerçek anlamıyla kullanılır. Ancak konusunu tarihten alan edebî metinler de olabilir. Böyle metinlerde edebî metinlerin özellikleri öne çıkacaktır.

Tarihi metne bir örnek:

Queen Elizabeth, Agamemnon, Lord Nelson muharebe gemileri ve Inflexible muharebe kruvazöründe oluşan 1.Tümen, saat 10:30 da Çanakkale Boğazı’ndan içeri girdi. Filonun önündeki muhripler savaş alanını tanıyorlardı. Planlanan noktaya ulaşıldığında Queen Elizabeth‘in hedefi Rumeli Mecidiye Tabyası, Lord Nelson’un hedefi Namazgâh Tabyası, inflexible hedefi ise Rumeli Hamidiye Tabyası idi. “A Savaş Hattı” olarak adlandırılan bu plan 11.30’da uygulanmaya başlandı ve 11.30’da merkez tabyalarına ateş başladı.

77 Yorum Var: “Tarihi Metinler

 1. Valla ben bu örnekten hiç bir şey anlamadım zaten görünüşe bakılırsa kimse anlamadı bu örnekten :p

  1. Örnekte anlaşılmayacak bir şey yok sadece Çanakkale savaşındaki düşman gemilerinin isimleri var. Belki de o sizin kafanızı karıştırmıştır.

  1. Merhaba,
   Nasıl anlatabileceğimiz konusunda önerileriniz varsa paylaşabilirsiniz.

 2. Güzel site, anlatmayı becerse daha da güzel olacak teşekkürler sayenizde ödev yaptık.

 3. Bence çok güzel hazırlanmış ellerinize sağlık. Bunları daha bilmeyen çok öğrenci olduğunu umuyorum. Tanıdığım kşilere söyleyip onların da bilgi sahibi olmalarını sağlayacağım.

 4. Okulda yazılanlardan uzak sade ve anlaşılır bilgiler teşekkür ediyorum. Bir sayısal öğrencisi olarak çok beğendim.

 5. Ben diyorum nelerdir, siz yazıyorsunuz nedir diye. Vallahi anlamıyorum sizi. Kaç sayfaya giriyorum hepsinde de aynı şeyleri yazmışlar.

 6. Müthiş, anlamayanların beyinlerini ayrı ayrı tebrik ediyorum, son derece sade ve iyi anlatım daha iyisi olamazdı herhalde.

 7. Mükemmel, resimler ve biraz daha örneklerde daha da mükemmel olur diye düşünüyorum.

 8. Bunun için teşekkürler… Türk ve dünya edebiyatından tarihi metin örnekleri hangi listede bulabilirim acil söyler misiniz lütfen?

 9. Güzel ama eksik. Ne temsilcileri, Fransız temsilcileri, daha geniş bir tanım olabilirdi, özellikleri fazla yok, daha ne sayayım ben gerisini siz düşünüm ve bir dahaki sefere çok güzel hazırlayın, belki o zaman daha güzel yorumlar alırsınız.

 10. Hoca bana öğretici metinleri anlat dedi, içinde tarih, tezkire filan da var ne yapacağım anlamadım yardımcı olun.

 11. Çok iyi ve geniş almışsınız hepinizin eline sağlık. Emine Göncü Anadolu Lisesi / Şanlıurfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir