Sunum

Bir konunun, bir bildirinin, bir araştırma sonucunun dinleyicilere aktarılmasına sunum denir. Sunumda bir çalışma sonucunu açıklama, anket çalışmalarını ifade etme, bilgileri yenileme ve pekiştirme söz konusudur.

Birkaç kişiye veya bir salondaki kalabalığa yapılan sunumun amaçları arasında bilgi vermek, bilgileri yenilemek, bir araştırma veya anket çalışmasının sonuçlarını açıklamak, bilimsel bir araştırmaya katkıda bulunmak sayılabilir.

Sunumdan Önce Yapılacaklar

Sunumdan önce, sunusu gerçekleştirilecek konu belirlenmelidir. Bu, bir şirkette müşteri profili, hedefler, kâr ve zararlarla ilgili bilgilendirme olabilir. Konu, toplumun ilgisini çekecek nitelikte olmalıdır. Sunumu yapacak kişi, konuya hâkim olmalı, farklı kaynaklardan hareketle sunumunu hazırlamalı, gereksiz ayrıntılardan ve tartışmalardan uzak durmalıdır. Slaytlara yazdığı cümlelerin kısa ve anlaşılır olmasına dikkat etmelidir. Bunun yanında kişi, sunumdan önce sunumu yapacağı yeri görmeli, orada prova yapmalı, sunum sırasında kullanacağı slayt makinesi, bilgisayar, ses sistemleri, CD gibi araç gereçleri kontrol etmelidir.

Sunumda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sunumu yapacak kişi, bütün hazırlıklarını yaptıktan, dinleyiciler salona geldikten sonra programa başlar. Öncelikle kendisini kısaca tanıtır. Konu hakkında bilgi verir. Sunumunu gerçekleştirirken dili güzel kullanmaya özen gösterir. Ses tonuna, vurgulara, jest ve mimiklerine dikkat eder. Sadece sözlü olarak değil vücut diliyle de dinleyicilerle iletişim kurmaya çalışır. Bütün bunların yanında sunum yapan kişi, sunumunda ciddi, ağır başlı ve derli toplu bir görünüm sergilemeye özen göstermelidir. Sunum sırasında gösterdiği slaytlarla açıklamaları eş zamanlı götürmelidir.

Sunumdan Sonra Yapılacaklar

Sunumun başarıyla gerçekleştiren kişi, sunum sonrasında dinleyicilerin konuyla ilgili olarak kendisine soru sormasına fırsat tanımalıdır. Dinleyicilerin sorularına açık, net ve doyurucu cevaplar vermeli, cevap verirken dinleyicilerle tartışmaya girmekten kaçınmalıdır.

Sunumda Kullanılacak Malzemeler

Etkili bir sunum, gücünü, konu kadar sunumda kullanılan teknik malzemelerden alır. Bu açıdan sunum yapılırken teknik araç gereçten mutlaka yararlanılmalıdır. Çünkü yazı tahtası, çok yapraklı pano, CD, disket, bilgisayar, projeksiyon cihazı, slayt makineleri, mikrofon gibi teknik araçlar ve görsellik konunun anlatılmasında ve anlaşılmasında çok etkilidir. Bu araç ve gereçler;

 • Konuşmaya olan ilgiyi artırır.
 • Dinleyicilerin, verilen bilgileri daha iyi algılamalarını sağlar.
 • Sunumu yapana, anlatımda zaman kazandırır.
 • Sunumdaki monotonluğu kırarak programa renklilik katar.
 • Sunum için slayt hazırlanırken şunlara dikkat edilmelidir.
 • Başlık slaytı hazırlanmalıdır.
 • Slaytlarda kısa ve öz anlatım tercih edilmelidir.
 • Aynı yazı karakteri kullanılmalıdır.
 • Gerektiğinde şekil, resim, grafik vs. kullanılmalıdır.

169 Yorum Var: “Sunum

  1. Kısa bir şekilde anlattığınız için teşekkür ederim.

 1. Arkadaşlar sunum konusu bulamıyorum, herkesin bilgi alacağı bir konu olmalı ve dikkat çeken güncel. Baktım ama aklıma yatan yok.

  1. Uzayla alakalı da olabilir ben sunum yaptım bayağı ilgi çekti.

  2. Bence günümüzden bir konu seçmelisin. Mesela İnternet kullanımı hakkında olabilir ilgi çeker çünkü günümüzde internet kullanmyan neredeyse hiç yok. Veya son zamanlarda çok trend olan Pokemon oyunu hakkında bilgilendirme ya da trol bilimleri vs. olabilir.

 2. Çok güzel hazırlanmış elinize sağlık dil ve anlatım performans ödevimde çok yardımı oldu.

 3. Harika olmuş çok iyi tanımlanmış bu konu teşekkür ederim ama her zamanki gibi bizi sevmeyen hocamız ne kadar iyi yazsak da düşük not verecek bundan eminim.

 4. Çok teşekkürler, dil anlatım ödevimdi ama çok kısa, hocamın yüksek bir puan vereceğini sanmıyorum biraz daha ayrıntılı olsaydı iyi olurdu ama yine de güzel :)

 5. Bu sınavda çıkacak bir sunum değil bir insanın sunumu nasıl yapacağını anlatıyor. Bu yüzden çoğu öğrenci için gereksiz olduğunu düşünüyorum.

  1. Performans ödevi kalkmış gibi dursa da hala aktif. Ödev olarak da sunum yapmamız istendi. Yorumun out!

 6. Çok teşekkürler çok lazım oldu ödevime. Keşke sunumun özelliklerini de koysaydınız ama yine de işime yaradı sağ olun var olun :D

  1. Evet herkes doğru söylüyor çok iyi bir sunum konusu çok iyi yarın kontrolde en güzel benim ödevi olacak.

 7. Vallahi insan okuduğunda direk akla yatıyor, çok açık ve net bir şekilde anlatılmış. Yarın dil ve anlatım sınavım var bu bilgiler sayesinde sınava hazırım, teşekkürler.

 8. Gerçekten çok iyi ve çok net bir yazı çok işime yaradı. Çok teşekkür ederim ellerinize sağlık.

 9. Helal olsun güzel olmuş ama bazı yerler maddeler halinde olsaydı güzel olurdu diye düşünüyorum.

 10. Çok iyi hazırlanmış gayet güzel, kısa, öz, net ve açıklayıcı, başka konularda da böyle bir yazı bekleriz. :)

 11. Ödev için kullanacağım ama kötü bence, inşallah hoca beğenir, hocam beni görüyorsanız 100 verin bakınız nelere katlanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir