Şevket Rado (1913-1988)

Şevket Rado

Şevket Rado 21 Nisan 1913’te Makedonya, Üsküp’te doğmuştur. İstanbul’da Vefa Lisesini bitirmiş ve sonra da Hukuk eğitimi almıştır. Üniversite öğrencisiyken Son Posta gazetesine girerek edebiyatla ilgilenmeye başlamıştır. Daha sonraları Akşam Gazetesine geçmiş ve bu gazetede 25 yıl boyunca muhabirlik, fıkra yazarlığı, yayın müdürlüğü yapmıştır. Gazetecilik mesleği dışında Sosyoloji ve Edebiyat öğretmeni olarak çalışmış, I.Ü.Gazetecilik Enstitüsünde “Yazı Türleri” hocalığı ve 5 yıl süre ile İstanbul Radyosunda her hafta aile sohbetleri programları yapmıştır. Şevket Rado’nun tüm Türkiye tarafından tanınmasını sağlayan asıl çalışması 1956 yılında çıkardığı Hayat dergisi olmuştur. Hayat dergisi ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekor kırmıştır. Şevket Rado, derginin son sayısına kadar her hafta sohbet köşesinde yazılar yazmıştır. Bu dergi dışında da çok çeşitli dergilerde yazılar yayımlamıştır. 1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi de büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır. Yazar 9 Nisan 1988 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Edebi Kişiliği:

  • Edebi yaşamı şiir ve hikâye türleri ile başlamıştır ancak asıl ününü fıkra ve sohbetleriyle sağlamıştır.
  • Varlık dergisinde Şevket Hıfzı adıyla şiirler yayımlamıştır. Burada yazdığı şiirlerle birlikte şiir görüşlerini ve şiir hakkındaki eleştirilerini bir araya toplamış ve bunları “Şiirler” adıyla yayımlamıştır.
  • Yazar, adını duyurduğu sohbetlerinde gençlere doğru yolu göstermeyi gözetmiş ve eserlerini iyimser bir üslupla yazmıştır.
  • Yazdığı eserlerin dili son derece sadedir.
  • Çıkardığı Hayat dergisi ilk sayısında yüz doksan üç bin satarak Türkiye’de bir rekora imza atmıştır.
  • Sohbet, deneme, radyo konuşmaları, gezi notları, fıkra alanlarında eserler vermiştir.

Eserleri:

  • Şiir: Şiirler-Kördüğüm ve Ötekiler
  • Sohbet: Eşref Saat, Ümit Dünyası, Hayat Böyledir, Aile Sohbetleri, Saadet Yolu, İnsan Severse Yaşar
  • Gezi: Amerika Masalı, 50.yılında Sovyet Rusya

4 Yorum Var: “Şevket Rado (1913-1988)

  1. Çok işime yaradı. Elinize emeğinize sağlık. Şefket Rado’yu ne güzel anlatmışsınız. Tekrardan çok teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir