Saatleri Ayarlama Enstitüsü Roman Özeti

Bir fikir romanı olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, kültür değişimi gerçekleştirmekte olan Türk toplumunun türlü sorunlarını saptamakta, onları yorumlamakta veya tartışmaya açmaktadır. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yazdığı eserde şiirsel, özgün bir anlatım vardır.

Romanın Özeti:

Hayri İrdal on yaşındayken dayısı ona bir saat hediye eder. Bu saat onu çok etkiler. Saatlerle uğraşmak Hayri’de bir tutku haline gelir. Bu yüzden bir saatçiye çırak olur.

Ustası Nuri Efendi sıradan bir saatçi değildir. Nuri Efendi “Muvakkithane” de yani cami saatlerini ayarlamakla görevli kişilerin bulunduğu kurumda memurdur. Hayri, ustasına hayrandır; onun yanında bıkmadan, yorulmadan çalışır. I. Dünya Savaşı çıkınca dört yıl askerlik yapar. İstanbul’a dönünce Emine adlı biriyle evlendirilir.

Aradan yıllar geçer, karısı ölür. Karşılaştığı her fırsatı değerlendirmeyi bilen bir düzenci olan Halit Ayarcı ile karşılaşır.Bu adam Hayri İrdal’ın saatlere olan merakından yararlanmak için birlikte “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” kurmayı teklif eder ve kurarlar.

Enstitü az zamanda gelişip genişler. Yabancı ülkelere bile açılırlar. Hayri İrdal çok mutludur. Hayri İrdal, Selma Hanımla ikinci evliliğini yapar. Selma Hanım onu arkadaşlarıyla aldatır. Doğan çocuk Halit Ayarcı’nın tıpkısıdır. Ama saf kalpli olan Hayri İrdal bunu Halit Ayarcı’yı karıkoca çok sevmelerine bağlamıştır. Enstitüde işler kötüye gitmeye başlar. Amerika’dan getirilen uzmanlar yaptıkları inceleme sonucunda bu kurumun gereksiz olduğu raporunu verirler. Hükümet enstitünün kapatılması için bir tasfiye kurulunun oluşturulmasına karar verir. Halit Ayarcı uyanıklığıyla bu kurulda enstitüde çalışanların görevlendirilmesini sağlar. Böylece enstitü kapatılmaktan kurtulur.

Bir trafik kazasında Halit Ayarcı ölür. Hayri bu olaya çok üzülür. Onun anısını yaşatmak için bu kitabı yazar.


4 Yorum Var: “Saatleri Ayarlama Enstitüsü Roman Özeti

  1. İkinci evliliğini Selma Hanımla yapar, Selma Hanım onu arkadaşlarıyla aldatır. Tamamen yanlış bir özet.

  2. Merhaba, Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı kitabınızın özetini okudum ve şöyle bir yanlışlık gördüm: Romanın başkahramanı Hayri İrdal’ın ikinci karısının ismi Selma Hanım değildir, Pakize Hanım’dır. Bu arada Selma Hanım aşık olduğu kadındır. Ayrıca Halit Ayarcı için de olumsuz bir karakter gibi bahsetmişiniz, aslında Hayri İrdal’ın birçok müşkülünü halleden kişi olarak Hayri İrdal tarafından eserin baş kısmında anlatılmıştır.

  3. Kitabı özetten okuyup özetlemişsiniz galiba. Doğru biz özet değil. Ya da öylesine okumuşsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir