Romeo ve Juliet Oyun Özeti

İngiliz sanatçı William Shakespeare tarafından yazılmıştır. Yazarın en iyi bilinen oyunlarından biri olan Romeo ve Juliet sinemaya da uyarlanmıştır.

Oyunun Özeti

Romeo ve Juliet birbirine kan davası olan iki ailenin çocuklarıdır. Ailelerinin asla kabul edemeyeceği bir şey yapmışlar ve birbirlerine âşık olmuşlardır. Ailelerinin arasındaki düşmanlık yetmiyormuş gibi, rastlantılar her zaman bu genç âşıklara kötü oyunlar oynar.

Rahip Lawence, düşman ailelerin zamanla barışacaklarını umarak, Romeo ve Metin gizlice nikâhlarını kıyar. Ancak beklenen barış gerçekleşmeden talihsizlik onları bulur. Romeo salt bir rastlantı sonucu tanık olduğu bir kavgada istemeyerek birini öldürünce Verona’dan bir diğer kente sürülür. Juliet ise ailesinin zoruyla Paris adlı bir delikanlıyla evlendireceği için zekice bir plan yapar. Düğünden bir gece önce, kendisini kırk iki saat süreyle sanki ölmüş gibi uyutacak bir ilaç içer. Ailesi onu öldü sanarak aile mezarlığına koyacak, bu sırada rahip bir haberci gönderip durumu Romeo’ya bildirecek, Romeo da Verona’ya gizlice geri dönecek ve Juliet’i alıp kaçıracaktır. Bu plan gerçekten kusursuzdur. Ne var ki rahibin habercisi, bir veba salgınından ötürü karantinaya alınıp bir eve kapatılır, Juliet’in ölmediği haberini Romeo’ya iletemez. Verona’ya gelen Romeo ise öldü sandığı Juliet’in mezarı başında intihar eder. Juliet iki dakika önce uyansa ya da Rahip Lawrence mezara bir iki dakika daha önce gelse, mutlu sona kavuşulacakken; kader, son oyununda genç sevdalılara acımamıştır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir