Refik Durbaş (1944-2018)

Refik Durbaş

10 Şubat 1944’te Erzurum’un Pasinler ilçesinde doğan sanatçı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki öğrenimini bitirmeden ayrıldı. İlk şiiri İzmir’de Ege Ekspres gazetesinin sanat sayfalarında yayınlandı. Devinim, Gösteri, Sanat Olayı, Soyut, Papirüs gibi dergilerdeki şiirleriyle dikkat çekti. 1971’de ilk şiirlerini Kuş Tufanı adlı şiir kitabında toplayan Refik Durbaş, 1972-1974 yıllarında “Yeni A” dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Gazetelerde sanat sayfaları hazırlayan sanatçı 1992 yılında Cumhuriyet gazetesinden emekli oldu. Sanatçı köşe yazarı olarak farklı gazetelerde çalışmalarını sürdürdü. 30 Kasım 2018’de vefat etti.

Edebi Kişiliği:

  • İkinci Yeni esintisi ile başladığı şiir yaşamı, zamanla toplumcu yönelim kazanmıştır.
  • Kendine özgü dili ve benzetmeleriyle, baştan beri tavrını ve varlığını keskinleştiren, anlam kadar biçime de önem veren şiirler yazmıştır.
  • Çarşıların, işçi kızların, pazar yerlerinin, çay evlerinin dünyasını yansıtan şair olarak tanınmıştır.
  • Şiirinde günlük konuşma dili içine ustaca serpiştirilmiş eski sözcükler de kullanmıştır.

Eserleri:

  • Şiir: Kuş Tufanı, Hücremde Ayışığı, Çırak Aranıyor, Çaylar Şirketten, Nereye Uçar Gökyüzü, Siyah Bir Acıda, Bir Umuttan Bir Sevinçten, Meçhul Bir Aşk, Adresi Uçurum, Geçti mi Geçen Günler, Menzil, Kimse Hatırlamıyor Nereye Uçar Gökyüzü, İki Sevda Arasında Kara Sevda, Tilki Tilki Saat Kaç, Düşler Şairi, İstanbul Hatırası
  • Çocuk: Yedi İklim, Dört Bucak, Kırmızı Kanatlı Kartal, Denizler Sincabı

2 Yorum Var: “Refik Durbaş (1944-2018)

  1. Refik Durbaş, 30 Kasım 2018’de vefat etti. Özellikle çağdaş şairlerde sayfaları güncellemeniz gerekiyor. Teşekkür ederiz emekleriniz için.

    1. Bilgilendirme için teşekkürler. Yazı güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir