Paragrafta Yardımcı Düşünce Konu Anlatımı

Paragraf, bir ana düşünce etrafında kurulur. Bu ana düşünceyi geliştirmek, açıklamak, desteklemek amacıyla kurulan cümleler, yardımcı düşünceleri oluşturur. Bu tip sorularda, paragraftaki yardımcı düşünceler içinde bulunmayan, söylenmeyen, değinilmeyen bir düşünce veya bir özellik sorulmaktadır. Dolayısıyla, yardımcı düşünce soruları; olumsuz ifadelerle karşımıza çıkmaktadır. Sorular, buna dikkat edilerek çözülmelidir.

1906 yılında Adapazarı’nda doğan Sait Faik, ilköğrenimini burada, ortaöğrenimini İstanbul ve Bursa’da tamamlamıştır: Üç yıllık Avrupa hayatından sonra İstanbul’a yerleşmiştir Öykülerinde de mekân olarak hep burayı kullanmıştır. Bursa Lisesi’ndeyken başlayan ilk yazı denemeleriyle, öykücülüğümüzde o güne değin alışılagelmiş bir anlatımın dışına çıkan örnekler vermiştir. Yazarın yazın hayatı da böylece başlamış olur:

Sait Faik’ten söz eden bu parçanın yardımcı düşüncelerini; “Değişik şehirlerde öğrenim görmüştür.”, “Yaşamının bir bölümünü Avrupa’da geçirmiştir.”, “Öykülerini özgün bir söyleyişle oluşturmuştur.”, “Öykülerinde yer olarak İstanbul’u konu edinmiştir.”, “Özgün bir anlatımla öyküler yazmıştır.” şeklinde sıralayabiliriz.

Ayrıca Bkz. Paragrafta Ana Düşünce Konu Testleri


63 Yorum Var: “Paragrafta Yardımcı Düşünce Konu Anlatımı

  1. Uğraşıp yapanların ellerine sağlık, verimli olacağına inanıyorum, hazırlananlar için. Teşekürler :D

  2. İyi YGS paragraf soruları bu tarzdaysa kolaydır, sadece 1 yanlış yaptım sağ olun .D

  3. Gerçekten öğrenciler için faydalı bir yer. 10 soru sorulmuş bir sorudan iki tane var ama o da iyi neyse ben de 10 soruda 10 doğru yaptım teşekkürler ellerinize sağlık.

  4. Teşekkür ederim YGS’ye şimdi başladım, konu güzel ssper anlatmışsınız teşekkür ederim.

  5. Allah razı olsun şu şekil bayılıyorum önce konu anlatımı sonra açıklamalı örnek süper.

  6. Ellerinize sağlık sorular çok güzel. Çok yardımcı oldunuz. Dikkatli okuyunca herkesin yapabileceği sorular.

  7. Çok teşekkürler korkulacak bir konu değilmiş inşallah sınavda da bu şekilde olur.

  8. Çok sevdim ama bence bir iki sayfalık yapsalarmış daha iyi olurmuş, sabahtan akşama kadar okuyorum.

  9. Gerçekten sorular güzel ve bir şeyler anladım. Soruların bazılarında kitlendim ama sonra cevabı buldum. Emeği geçenlere teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir