Paragrafta Konu ve Ana Düşünce Konu Anlatımı

Konu

Konu, paragrafta yazarın, üzerinde en çok durduğu kavram ya da kavramlardır. Bu kavramlar, bir durum, olay, sorun, duygu, düşünce, sezgi… ile ilgili olabilir. Yani konu olarak her şey paragrafa girebilir.

Konu, paragrafa sorulan “Yazar ne anlatıyor, neden söz ediyor?” sorularının cevabıdır. Bunu, paragrafta en çok neden söz ediliyorsa, paragrafın konusu odur, şeklinde ifade edebiliriz.

Bir çiçek, açtığı bahçeyle bir bütündür. Bunun gibi, sanatçının ortaya koyduğu yapıt da oluşturulduğu toplumdan ayrı düşünülemez. Sanatçı, toplumdan yararlanır Çiçeğin; bahçenin suyundan, toprağından beslendiği gibi. Sanatçının yapıtı da içinde bulunduğu toplumun sevinçlerinden, acılarından, bütün yaşantısından beslenin Bu, sanatta olağan bir durumdur.

Bu paragrafta, sanatçının, yapıtını oluştururken toplumdan yararlandığından söz edilmektedir. O halde parçanın konusunu “Sanatçının, yapıtını oluştururken, içinde yaşadığı toplumdan bağımsız olmadığı” biçiminde belirtebiliriz.

Başlık

Paragrafın konusunun bir ya da birkaç sözcükle ifade edilmesidir. Dolayısıyla başlığın bulunabilmesi için öncelikle konunun belirlenmesi gerekmektedir. Yukarıdaki paragrafın konusundan hareketle başlığının “Sanat Yapıtı ve Toplum” olduğunu söyleyebiliriz.

Ana Düşünce

Paragrafta, yazarın okuyucuya vermek istediği mesaj, yazıyı yazma amacı ana düşünceyi verir. Paragrafa sorulan “Yazarın vermek istediği mesaj nedir, yazar niçin anlatıyor?” sorularının cevabıdır. Bir paragrafın ana düşüncesi o paragrafın yazılış amacını bildirir.

Ana düşünce paragrafın bütününü kapsayan bir nitelik gösterir. Paragrafta “böylece, o halde, bana göre, kanımca, ama, fakat, oysa, önemli olan…” gibi ifadeler okuru, ana düşünceye götürür

Ana düşünce, paragrafın içinde bir cümle halinde bulunabileceği gibi, paragrafın genelinden de yorumla çıkarılabilir. Bu bilgiler doğrultusunda örnek paragrafın ana düşüncesini “Sanat yapıtı, sanatçının içinde bulunduğu toplumdan bağımsız değildir,” şeklinde ifade edebiliriz.

Ayrıca Bkz. Paragrafta Ana Düşünce Konu Testleri


101 Yorum Var: “Paragrafta Konu ve Ana Düşünce Konu Anlatımı

  1. Çok iyi, hoca bana paragraf yaz dedi bu uygulamaya girdim.

 1. Paragrafı okumadan birtakım yöntemlerle sorular çözülüyor. O konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

  1. Son yıllarda çıkan sorulara göre paragrafı okumadan soruyu çözmek neredeyse imkansızdır. Bu konuda bizim bildiğimiz bir yöntem yoktur.

 2. Murat kolpalama, gayet de güzel bir site bence. Emeğe saygı Muratcığım. Bravo çok hoş bir site.

 3. Anlatamamışsınız diyenler size sesleniyorum, madem beğenmediniz işinize yaramadı yarayacağı zaman da girmeyin o zaman, emeğe biraz saygı lütfen işinize bakın hem işinize yaramadığını sanıyorsunuz ama yeni bilgiler kazandınız!

 4. Gerçekten YGS’ye girecek yaşıtlarımız için yararlı olacağını düşünüyorum bu konudan 5 soru çıkacak az değil :D

 5. Çok güzel sorular çok teşekkürler, inşallah sınavda da bu kadar kolay atlatırız :(

 6. Gerçekten güzel olmuş. Anlatımdan sonraki ÖSS örnekleri bir harika gerçekten, çok teşekkür ederim.

 7. Ben bunlar sayesinde konuyu çok iyi anladım tavsiye ederim ve bu örneklerle konuyu anlamaya bakın.

 8. Çok beğendim. Ellerinize sağlık. İnşallah sınavımda başarılı olmamı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir