Paragrafta Anlatım Teknikleri Konu Anlatımı

Anlatım tekniği, yazarın, düşüncelerini ortaya koyma biçimidir. Yazının amacıyla anlatım tekniği arasında açık bir ilgi vardır. Yazıda okura bir izlenim kazandırma, okuru bir olay içinde yaşatma, okura bir şeyler öğretme, okurun düşünce ve kanılarını değiştirme amaçlarına bağlı olarak dört anlatım tekniği ortaya çıkmıştır:

1. Betimleme

Yazarın, gördüklerini okuyucunun gözünde canlanacak biçimde anlatmasına dayanır. Başka bir söyleyişle, sözcüklerle resim yapmaktır. Bir betimleme paragrafını okuduğumuzda gözümüzde bir tablo canlanır. Bu yönüyle, varlıklarda genellikle bir durağanlık söz konusudur. Betimlemede bütün duyulardan yararlanılmakla birlikte, betimleme daha çok, görme duyusuna dayandığı için görsellik ön plandadır. Betimleme tekniğiyle oluşturulmuş paragraflarda varlıklar, ayırt edici özellikleriyle anlatılır. Renk ve biçim ayrıntılarına yer verildiği gibi, nitelik bildiren sözcükler de sıklıkla kullanılır.

Betimlemelerde varlıkların dış görünüşleri de iç dünyalarına ait özellikleri de anlatılabilir. Varlıkların dış görünüşlerinin ayırt edici özellikleriyle anlatıldığı betimlemeye fiziksel betimleme; varlıkların iç dünyalarına ait özelliklerinin anlatıldığı betimlemeye ruhsal betimleme denir Ayrıca, yazarın, kişisel duygularını da anlatıma kattığı betimlemeye öznel betimleme; gördüklerini olduğu gibi aktardığı betimlemeye nesnel betimleme denir.

Anadolu’nun hüzünlü sonbaharlarından biriydi. Toprak yola serpilmiş gibi duran seyrek taş parçaları güneşin ilk ışıklarıyla parıldıyor, araba sarsıldıkça gözlerimin önünde kıvılcımlar gibi yanıp sönüyordu. Ara sıra daha fazla koşmak isteğiyle şahlanan gürbüz hayvanların yoldan kaldırdıkları tozlar, arabayı sararak boşlukta uçuşuyor; titreşiyor, sonra dalga dalga yere inerek gözden kayboluyordu.

Bu parçada yazar, bir yolculuk sırasındaki gözlemlerini anlatıyor. Bu anlatılanlar da (toprak yol, seyrek taş parçaları, atların kaldırdığı tozlar…) biz okuyucuların gözünde canlanıyor. Böylece yazar, kendi gördüklerini okuyucularına canlı bir biçimde anlatma amacını gerçekleştirmiş oluyor.

2. Öyküleme

Kısaca, olay anlatımına dayanır. Belirli bir yerde, belirli bir zaman dilimi içinde, kahramanların hareketlenmesiyle ortaya çıkan olayın anlatımıdır. Dolayısıyla, varlıklar hareket halinde verilir. Bir anlatıcı vardır, Anlatıcı, olayı genellikle geçmiş zaman kipiyle (-di, -miş) anlatır. Paragrafı okuduğumuzda, olay, gözümüzün önünden bir film şeridi gibi geçer.

Deniz tarafından bir ihtiyar; balıkçı kahvesine doğru usul usul ilerledi. Kapıyı aralayarak içeriye girdi. Sağda solda uyuyanlar vardı. Gür bir sesle herkesi selamladı. Kendinden emin adımlarla ilerledi, cam kenarındaki bir masaya oturdu. Garsondan bir çay istedi. Çayını içti, parasını ödedi ve dışarı çıktı. Denize doğru, İçli bir şarkı söyleyerek yavaş yavaş yürümeye başladı.

Bu parçada, bir ihtiyarın (kahraman), balıkçı kahvesine (yer) gitmesi (olay) ve orada bir süre (zaman) oturup çay içtikten sonra ayrılması anlatılıyor. Yani paragrafta, bir ihtiyarın yaşadıkları öyküleniyor.

3. Açıklama

Herhangi bir konuda, okuyucuyu bilgilendirmeyi, ona bir şey öğretmeyi amaçlayan yazılarda kullanılan anlatım tekniğidir. Genellikle eğitici ve öğretici yazılarda (ders kitapları, ansiklopediler…) kullanılır. Bu tür yazılarda bilgilendirme amacı güdüldüğünden yorum içeren ifadelere pek yer verilmez, genellikle nesnel yargılar vardır. Açık, anlaşılır, sade bir dil kullanılır.

Bulut, havanın yüksek tabakalarında çeşitli yığınlar halinde toplanmış su buharıdır. Bunlar güneşin sıcaklığıyla havada yükselmeye başlar. Yükseldikçe daha soğuk hava tabakalarına rastlar. Böylece su buharı, su damlacıkları haline gelir. Bulutların havada durmasını düşme hızlarının az olması sağlar. Ağırlaşınca düşenler, sıcak hava ile karşılaşınca yeniden buharlaşıp yükselir.

Bu parçada yazar “bulut” hakkında bilgi vermektedir. “Bulut”un ne olduğu ile ilgili bilgileri; kısa, yalın, anlaşılır ve kişisellikten uzak bir üslupla bize aktarmaktadır.

4. Tartışma

Bir düşüncenin yanlışlığını gösterip ileri sürülen bir düşüncenin savunulduğu yazılarda kullanılan anlatını tekniğidir. Bu teknikle yazılan yazılarda, genellikle okuyucuyla karşılıklı konuşuyormuşçasına bir üslup kullanılır. Yazar, paragrafın başında, karşıt görüşü ortaya koyup onun eksik taraflarını belirleyerek o görüşü çürütmeye çalışırken, kendi görüşünün doğruluğunu savunur.

Romancı konuyu önyargılarla ele almamalıymış! Ya nasıl ele almalıymış? Konusu önyargılarla ele alınmamış tek bir sanat yapıtı bilmiyorum. Sanatçı, yapıtını hazırlamak için birtakım seçmeler yapar, ya konuyu seçer ya konunun işlenişinde kullanılacak yöntemi. Bir kere bu seçme bile bir önyargıdır. Önyargıyla hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünen, aşkı anlatan kitapları inceleyin. Hepsinde, sevgililerin kavuşmasına engel olan kuvvetlere yazarın karşı durduğu görülür.

Bu parçada yazar, “Romancı konuyu önyargılarla ele almamalıymış! Ya nasıl ele al malıymış?” diyerek hem karşı çıktığı görüşü belirliyor hem de soru sorarak kendi düşüncesini söyleme olanağı sağlıyor. Böylece yazar, kendi görüşü ile karşıt görüşü bir arada verip kendi görüşünün doğru olduğunu ileri sürüyor, örnek vererek (yazarların, aşkı anlatan kitaplarında kötülere karşı oluşu) bunu destekliyor.

Ayrıca Bkz. Anlatım Biçimleri Konu Testleri


148 Yorum Var: “Paragrafta Anlatım Teknikleri Konu Anlatımı

 1. Çok teşekkür ederim hoca çalışın gelin dedi, ben küçük notlar aldım. Çok teşekkür ediyorum çok güzel tüm öğrencilere tavsiye ediyorum çok işime yaradı.

 2. Çok sağolun, yapanın ellerine sağlık bu site olmasaydı performans ödevimi yapamayacaktım yapan hayatımı kurtardı diyebilirim :)

  1. Biliyorum bu cevap az geç olabilir ama liselilere göre bilgi barındırması bu çalışmayı eksik yapmıyor, üstüne bilgi dolu yapıyor. Ayrıca sitenin başlığında da görebileceğimiz gibi paragrafta anlatım teknikleri yazmasına rağmen anlatım teknikleri değil de anlatım biçimleri anlatılmış.

 3. Kardeşim yazılım vardı diye çalışıyordum. Bu konuyu anlamadım. Bu yazıyı okudum her şeyi anladım.

 4. Çok sağolun. Bütün sitelere baktım, neredeyse hiçbirinde güzel şeyler yoktu. Teşekkürler Edebiyat Öğretmeni…

 5. Örnek paragraflarınız çok güzel. Sağol edebiyat öğretmeni, teşekkürler. Tam 6.sınıflara göre süper. Allah sizden razı olsun edebiyat öğretmeni. Sınava çalışırken faydalandım. Çok güzel anladım. Betimleme örnek paragrafı Anadolu ile başlayan doğru mu? Hemen cevap verirseniz teşekkür ederim.

 6. Çok teşekkürler, performans ödevimi sizin sayenizde yapacağım. Kim yapmışsa eline sağlık.

 7. Bence de çok iyi, dil ve anlatım performansımdı 96 aldım, çok teşekkürler. Sizi çok seviyorum tabi ki dil ve anlatım hocam olan Fatih Avcı.

  1. 10.sınıf dil ve anlatım konu anlatımı bölümündeki “Anlatım ve Özellikleri” konusu altında bulabilirsiniz.

 8. Süper ya özelikle anlatım tekniklerini çok iyi anlatıyor hal ekleri çok iyiymiş. Yazılıya çalışmak isteğiyle burada çalışabilir çok iyi kısacası yazılı için.

 9. Çok güzel olmuş ellerinize sağlık umarım başka konular için de yaparsınız tam da konumdu çok teşekkürler ne yapacağımı bilememiştim :)

 10. Çok teşekkür ederim gerçekten çok iyi bir site, umarız ki başka konularda da böyle siteler kurarsınız :) Çok sağ olun şu an çok mutluyum.

 11. Bence süper bir site, ben hep bu siteden araştırma yapacağım. Lütfen arkadaşlar siz de bu siteden araştırma ödevlerinizi, perfonmans ödevlerinizi ya da normal ev ödevlerinizi yapın. Haydi beklemeyin!

 12. 11.sınıfım ve YGS ve LYS’ye şimdiden çalışmaya başladım, çok güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık çok teşekkür ederim.

 13. Sınavıma hazırlık oldu teşekkürler, örnekleriniz çok güzel bayıldım ayrıca ben altıncı sınıfım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir