Okul Açılış Konuşması

Sayın müdürüm, değerli öğretmen arkadaşlarım, sayın velilerimiz ve sevgili öğrenciler;

Bugün yeni bir öğretim yılına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Aramıza yeni katılan öğrencilerimize ve öğretmen arkadaşlara hoş geldiniz diyorum.

Geçen yıl mezun olan öğrencilerimizden bazıları da yeni okullarına başladılar. Onların da başarılarının daim olmasını diliyorum.  Bazı mezunlarımız da eğitim hayatlarını noktalayarak hayata atıldılar. Onlara da hayatta başarılar diliyorum.

Okul,  hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Hepimiz hayatımızın en güzel ve enerjik yıllarını okullarda geçiriyoruz. Peki okul, eğitim ne işe yarar? Bu konuda hiç düşündünüz  mü? Bana göre eğitim bireyin hayat standardını yükseltir. Onu bilgi ve beceri sahibi yapar, hayatı daha anlamlı yaşamasını sağlar.

Eğitim çok önemlidir ama bizim en büyük yanılgımız eğitimi okulla sınırlandırmaktır. Günümüzde bilgiye ulaşmak için mutlaka bir  okula gitmeye gerek yoktur. Gelişen teknoloji ve internetin her alanda yaygın olarak kullanımı her türlü bilgiyi yanı başımıza getirmiştir. Tabi bu söylediklerim öğrenme açlığı duyanlar için,  bilgiyi talep edenler için geçerli. Bugün insanlar online kurslara katılarak bilgi ve becerilerini geliştiriyorlar. İnternetten yabancı dil öğreniyor ve kendilerine dünyanın kapılarını açıyorlar. Bütün bu imkanlar ayağınıza serilmişken siz hala okulun verdiğiyle yetiniyorsanız sizin çağ dışı kaldığınızı üzülerek söylemek zorundayım. Bütün bu eğitim imkanlarından en iyi şekilde yararlanmalısınız. Yeni bir şey öğrenmekten korkmayın. Küçük bir çocukken sahip olduğunuz öğrenme arzusunu hatırlayın. İnsan büyüdükçe çevresine karşı olan merakı azalır. Merak etmeyen insan da yeni bir şey öğrenemez. Öğrenmek merak etmekle başlar. Bunu hiçbir zaman unutmayın.

Ülke olarak eğitim seviyemiz düşük. Merak duygumuzu kaybettik. Hiçbir şey okumuyoruz. 9. Sınıflar arasında  yapılan bir araştırma sonucuna göre, okuduğunu anlamada Avrupa ülkeleri arasında sonuncuyuz. Biz okuduğumuzu anlamıyoruz. Bir Türkçe öğretmeni olarak bunda bir sorumluluk hissediyor ve üzülüyorum. Sizin de kendinize bu başarısızlıktan bir pay çıkarmanızı istiyorum. Okuduğunu anlamayan insan sadece Türkçe dersinde değil diğer derslerde de başarısız olur. Size kitap okumanızı tavsiye etmiyorum. Bunu yapmaya mecbur olduğunuzu söylüyorum. Emekli bir insan için kitap okumak boş zamanlarını değerlendirdiği güzel bir iş olabilir ama sizin için okumak eğitiminizin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bilgiye birinci elden ulaşmak için bu şarttır.  Size sunulan hazır bilgileri doğruluğunu kendiniz ispatlayana kadar asla kabul etmeyin.

Şimdi size ilginç bir şey söyleyeceğim. Biraz önce sizinle paylaştığım araştırma sonuçlarını olduğu gibi kabul ettiniz. Doğruluğundan şüphe etmediniz  ama küçük bir araştırmayla  65 ülke içinde 42. olduğumuzu ve benim konuşmamı etkili yapabilmek için rakamları abarttığımı bulabilirsiniz. Kimsenin sizi kandırmasına izin vermeyin.

Son olarak söylemek istediğim hedefiniz her zaman öğrenmek ve kendinizi geliştirmek olsun.  Sadece not için çalışmayın. Liseyi bitirmek bir maharet değildir. Kendinizi okulla sınırlamayın.

Hepinizi saygıyla selamlayarak, yeni öğretim yılının başarılı  bir yıl olmasını diliyorum.

Okul Açılış Konuşması İndir! (Tufan ÜÇKAN)


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir