Nasıl Yazmalıyız?

Edebiyat dünyasında en iyi yazarlar bile zaman zaman batağa saplanır, doğru yönde bir destek almak ise her zaman hoş bir şeydir. Çoğu yazar bir metnin ilk halinin korkunç olacağı konusunda mutabıktır ama Sylvia Plath’ın dediği gibi; “Yaratıcılığın en kötü düşmanı da kendinden şüphedir.”

O zaman ünlü yazarlara ait ilginç ipuçlarından ilham alalım:

Stephen King: “Kalemi alın ve yazmaya başlayın. Ne de olsa, en ürkütücüsü, yazmaya başlamanızdan hemen önceki andır.”

Terry Pratchett: “Grameri, noktalamayı ve imlayı hayatınızın parçası haline getirin. En inatçı ve sıra dışı karmaşa bile cümlelere dökülebilmeli.”

Ernest Hemingway’den iki tavsiye: “Her şeyin ilk hali berbat ötesidir” ve “Nesir mimaridir, iç dekorasyon değil”.

Neil Gaiman: “Unutmayın: İnsanlar size bir şeylerin yanlış olduğunu ya da kendilerine hitap etmediğini söylediklerinde hemen her defasında haklıdırlar. Size yanlış olduğunu düşündükleri şeyi ve nasıl düzeltilebileceğini tam olarak söylediklerinde ise hemen her defasında yanılıyorlardır.”

Will Self: “Her zaman bir not defteri taşıyın yanınızda. Ama her zaman. Kısa süreli bellek bilgiyi sadece üç dakikalığına tutar; kağıda geçirmediğiniz sürece aklınıza gelen bir fikri sonsuza kadar kaybedebilirsiniz.”

Stephen King’e ayrı bir parantez: “Yazmak, para kazanma, ünlenme, sevgili bulma ya da arkadaş edinme meselesi değildir. Sonunda kitabınızı okuyan insanların hayatlarını ve kendi hayatınızı da zenginleştirmekle ilgili bir şeydir o. Söz konusu olan ayağa kalkma, iyileşme ve üstesinden gelme halidir. Mutlu olmaktır, çaktınız mı?”

John Steinbeck: “Yazdığınızı nasıl olsa bitireceğiniz fikrini bir kenara bırakın. 400 sayfayı unutun ve günde sadece bir sayfa yazın, işe yarayacaktır. Bittiğinde, her zaman şaşırırsınız.”

Mark Twain: “‘Çok’ sözcüğünü yazmaya meylettiğiniz her seferinde yerine ‘acayip’ yazın; editörünüz bunu silecek ve metin tam olması gerektiği hale gelecektir.”

Anton Çehov: “Kendimden bildiğim, bir hikâye yazılır yazılmaz başlangıç ve sonunun silinmesi gerektiğidir. Biz yazarların en çok atıp tuttuğumuz yerlerdir buralar.”

Jack London: “Esin için bekleyemezsiniz, bir çomakla peşine düşmeniz gerekir onun.”

Virginia Woolf: “Eğer kendiniz hakkında gerçekleri anlatmıyorsunuz, başka insanlar hakkında da gerçeği anlatamazsınız.”

Edith Wharton: “Gerçek özgünlük yeni bir tavırda değil, yeni bir tasavvurda oluşur.”

Harper Lee: “Yazı kariyerine heves eden birine tavsiye vermem gerekseydi yeteneğini geliştirmeden önce bir aldırmazlık zırhı geliştirmesinin akıllıca olacağını söylerdim.”

Toni Morrison: “Bekleyin, bekleyin, bekleyin, bekleyin. Bu süre içinde yazmaya uğraşmayın, zorlamayın. Çok kişi böyle yapar ama işe yaramaz. Sadece bekleyin, gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir