Köroğlu Destanı

Köroğlu Destanı

Bu destanın kahramanı olan Ruşen Ali’nin ve babası Koca Yusuf’un Bolu Beyi ile olan mücadelelerini anlatır. Köroğlu Destanı’nın kahramanı ise 16. yy’da yaşamış halk ozanı Ruşen Ali (Köroğlu)’dur.

Bolu beyi, güvendiği ve sevdiği seyislerinden biri olan Yusuf’a: “Çok hünerli ve değerli bir at bul.” emrini verir. Seyis Yusuf, uzun süre Bolu beyinin isteğine göre bir at arar. Büyüdüklerinde istenen niteliklere sahip olacağına inandığı iki küçük tay bulur ve bunları satın alır. Bolu beyi bu zayıf tayları görünce çok kızar ve seyis Yusuf’un gözlerine mil çekilmesini emreder. Gözleri kör edilen ve işinden kovulan Yusuf, zayıf taylarla birlikte evine döner. Oğlu Ruşen Ali’ye talimat verir ve tayları büyütür.

Babası kör olduğu için Köroğlu takma adıyla anılan Ruşen Ali, babasının talimatlarına göre atları yetiştirir. Taylardan biri mükemmel bir at haline gelir ve Kırat adı verilir. Kırat da destan kahramanı Köroğlu kadar ünlenir. Seyis Yusuf, Bolu beyinden intikam almak için gözlerini açacak ve onu güçlü kılacak üç sihirli köpüğü içmek üzere oğlu ile birlikte pınara gider. Ancak, Köroğlu babasına getirmesi gereken bu köpükleri kendisi içer, yiğitlik, şairlik ve sonsuz güç kazanır. Babası kaderine rıza gösterir ancak oğluna, ne pahasına olursa olsun intikamını almasını söyler. Köroğlu Çamlıbel’e yerleşir, çevresine yiğitler toplar ve babasının intikamını alır.

Hayatını fakirlere ve çaresizlere yardım ederek geçirir. Halk inancına göre silah icat edilince mertlik bozuldu demiş kırklara karışmıştır. Çeşitli dönemlere ve farklı siyasi birlikler sahip Türk grupları arasında tespit edilen Türk destanlarının kısaca tanıtımı ve özeti bu kadardır. Bu destan metinleri incelendiğinde hepsinde ilk Türk destanı Oğuz Kağan destanının izlerinin olduğu görülür. Bu destan parçaları Türk dünyasının ortak tarihî dönem hatıralarını aksettiren ilk edebî ürünler olarak da çok önemlidir.


102 Yorum Var: “Köroğlu Destanı

  1. Proje ödevimin kaynakçasında neredeyse hep buranın ismi yazıyor :) Edebiyat öğretmenim sizi çok sevdim çok iyi yazıyorsunuz okumaya doyamıyorum :)

  2. Çok teşekkürler 100 aldım, sınıfta tek ben yaptım ve tek ben artı aldım teşekkürler :)

  3. Atam boşuna “Ne mutlu Türküm Diyene!” dememiş. Geçmişimizi okuyalım, öğrenelim ve haklı gururumuzu dünya ile paylaşalım. Teşekkürler.

  4. Çok güzel olmuş. Gerçekten emeğinize sağlık. Hem beni kurtaracak ödevim için hem de geçmişimi öğrenmem için yararlı oldu. Önüme Köroğlu Destanı’yla bin kitap serseler abartmıyorum bu kadar güzel açıklayıcı bilgiyi bir araya çabalasam uçamayan bir kuş gibi getiremezdim!

  5. Ama sadece hayatı anlatılmış kimle savaştığı falan değil yine de güzel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir