Kırmızı ve Siyah Roman Özeti

Realist bir roman olan “Kırmızı, ve Siyah”ta Stendhal ruhsal çözümlemelere ağırlık vermiştir.

Romanın Özeti:

Yükselmek, varlık sahibi olmak hırsıyla dolu, zeki ve çalışkan bir kişi olan Julien Sorel Fransa’da Verrieres adlı bir kasabada yaşamaktadır. Bir papazdan Latince ve din dersleri alarak kendini yetiştirir.

Yoksullar evi müdürü Bay Valenod’un da eğitim vermeyi istediği belediye başkanının evinde, başkanın çocuklarına eğitim verir. Başkanın karısı Bayan Renal  kocasına hiçbir zaman aşık olamamıştır. Çünkü kocası kaba saba bir adamdır. Dinine bağlı bir kişi olan Bayan Renal çocuklarının öğretmeni Julien’e aşık olur. Birlikte olmaya başlarlar. Bu durumu fark eden yoksullar evi müdürü belediye başkanına her şeyi bildirir. Mecburen görevinden ayrılan Julien pek ısınamayacağı rahipler okuluna atanır. Burada fazla kalamaz. Avukat Marki de La Mole’nin yanına yazman olarak girer.

Marki’nin güzel kızı Mathilde, Julien’e aşık olur; ama Julien’in soylu biri olmayışını kendi soyluğuyla bağdaştıramaz. Bu yüzden onuru kırılan Julien, bir başka kadınla ilişki kurarak Mathilde’yi kıskandırır. Julien’i kıskanan Mathilde ona daha da yaklaşır ve ondan hamile kalır.

Babası Marki, kızını soylu olmayan Julien’le evlendirmeyi kabul eder ama onun daha yüksek ve saygı değer biri olması için nüfusunu kullanıp Julien’i orduya subay olarak aldırır.

Marki, bayan Renal’e yani belediye başkanının karısına Julien’in nasıl biri olduğunu sorar. Kendini daha fazla dine vermiş olan bayan Renal, Marki’ye Julien’in gerçek kişiliğini bir mektupla bildirir. Bu yüzden Marki kızını Julien’le evlendirmekten vazgeçer.

Julien öfkeyle ve hırsla Verriere’e gider, kasabanın kilisesinde bayan Renal’i bulur ve ona iki el ateş eder.

Mahkeme Julien’i insan öldürmeye teşebbüsten idama mahkum eder. Bayan Renal ve Mathilde mahkemeye başvurup Julien’in affedilmesini ister ama nafile. Arkadaşları Julien’i kaçırmayı planlar ama bunu da Julien reddeder.

Vaktiyle Matilde’nin dedesi de idam edilmiş, onu çok seven bir kadın onun başını alıp bir yere gömmüştür.

Mathilde de Julien’in giyotinle gövdesinden ayrılan başını alır ve bir yere gömer. Bayan Renal’e gelince. O bu acıya dayanamaz birkaç gün sonra ölür.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir