İnci Aral (1944-…)

İnci Aral

1944’te Denizli’de doğmuştur. Manisa İlköğretmenokulu’nu ve Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitiren yazar Samsun, Manisa ve İzmir’de ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. Yazmaya 1977’den itibaren dergilerde yayınlanan öyküleriyle başlamıştır. İlk öykü kitabı 1979’da yayınlanan “Ağda Zamanı” ile Akademi Kitabevi 1980 İlk Kitap Öykü Başarı Ödülü’nü almıştır.

Edebi Kişiliği:

  • İnci Aral öykü ve romanlarında genellikle kadın-erkek ilişkilerini, sevgiyi, kadının kimliğini, bağlılık ve özgürlük sorunlarını ele almış; insan ilişkilerini irdelemiş bir yazardır.
  • İnci Aral eserlerinde kadınları çok anlattığı eleştirilerine maruz kalmıştır. Yazar bu eleştirilere katılmaz ve erkekleri de çok anlattığını hatta başkahramanı erkek olan romanları olduğunu söyler. Ancak kadınları daha iyi tanıdığı ve öykülerine kadınların daha rahat girdiğini düşünmekte ve bu nedenle kadın karakterlerle arasının iyi olduğunu belirtmektedir.
  • İnci Aral, ilk kitaplarında kullandığı doğal, sıcak ve içten anlatımı sonraki eserlerinde yılların getirdiği ustalıkla birleştirerek son dönemin en çok konuşulan yazarlarından olmayı başarmıştır. Hikâye ve romanlarında sosyal, siyasi, ailevi, çeşitli olayları postmodern bir yaklaşımla ele alır.
  • İç konuşma tekniği, ustaca kurulmuş denge, dilsel oyunlar, geri dönüşlerle sağlanan hareketlilik ve yalınlık romanlarına akılcılık kazandırmaktır.
  • Romanlarında kadının toplum içindeki yerini de araştırır ve bazı şekillerde belli mesajlar vermeye çalışır.
  • İlk romanı “Ölü Erkek Kuşlar” ve “Yeni Yalan Zamanlar”da kadın duyarlığını, kadın kimliğini, geleneksel ahlaki değerler karşısındaki özgürlük sorunlarını ve erkeklerle olan ilişkilerini yalın, akıcı ve dilsel bir oyun haline getirdiği şiirsel bir üslupla anlatır.

Eserleri:

  • Hikâye: Ağda Zamanı, Uykusuzlar, Kıran Resimleri, Sevginin Eşsiz Kışı, Gölgede 40 Derece
  • Roman: Ölü Erkek Kuşlar, Yeni Yalan Zamanlar, Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm, Mor, İçimden Kuşlar Göçüyor, Taş ve Ten
  • Anı-Roman: İçimden Kuşlar Göçüyor

1 Yorum Var: “İnci Aral (1944-…)

  1. Çözümlenmesinin, çok zor olabileceği anlaşılan çağdaş yazarlarımızdan olan sayın İnci ARAL, tıpkı Yaşar Nuri ÖZTÜRK ve Yaşar KEMAL gibi mücadeleci, dik duran omurgalı yazarların da söylediği gibi, bu ülke ancak esaret**boyunduruk**ve yok edildiği zaman anlaşılabilecek ender bir yazardır.. Selam olsun.. Saygı, SEVGİ VE DUA İLE…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir