Huzur Roman Özeti

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yazdığı, karışık ruh hallerini betimleyen eser, yazarının hayatını, İstanbul’un tabi ve mimari güzelliklerini yansıtmaktadır. Esere bir “karakter romanı” da denebilir. Mehmet Kaplan bu eser için “En büyük orijinalitesi ve değeri aksiyonunda değil psikolojik içeriğindedir.” demiştir.

Romanın Özeti:

Mümtaz’ın babasının öldürülüşü, evlerinin yanışı, annesiyle birlikte doğup büyüdüğü yerden kaçarcasına uzaklaşmaları Mümtaz’da derin izler bırakmıştır.

Annesini de kaybedince Galatasaray Lisesi’nde öğretmen olan ihsan ve karısı Macide Hanım’ın yanında kalır, ihsan, Mümtaz’a hem babalık hem öğretmenlik yapar. Mümtaz Galatasaray Lisesini bitirir. Sonra Avrupa’da eğitimini tamamlar. İstanbul’a dönünce Edebiyat Fakültesinde asistan olur. Emirgan’da bir ev tutar ama vaktinin çoğunu ihsanlarda geçirir. İhsan’ın hastalığı, ilaçlar, doktor bulma, kiracıdan kirayı alma gibi konularda onlara yardımcı olur.

(Romanın birinci bölümü böyle biter. İkinci bölümde Mümtaz bir yıl öncesine, Nuran’la tanıştığı günlere, döner.)

Mümtaz ada vapurunda Nuran’la tanışır. Birbirlerinden çok hoşlanırlar. Nuran kocası kendisini aldattığı için kocasından ayrılmış bir kadındır. Nuran’ın kızı Mümtaz’dan hoşlanmaz.

Sık sık Mümtaz ve Nuran buluşur. Mümtaz Nuran’a o kadar alışmıştır ki onu kendinden bir parça gibi hissetmektedir. Mümtaz Nuran’a evlenme teklif eder, Nuran da kabul eder ama evlilik için ağırdan alır. Çünkü kocasının kendisini aldatmasından dolayı erkeklere güveni sarsılmıştır. Bir süre sonra evlilik hazırlıkları başlar. Bir hafta sonra Bursa’da nikah kıyılacaktır. Bu sırada öteden beri Nuran’ı seven Suat’tan Nuran’a bir mektup gelir. Bu mektubu diğer mektuplar takip eder. Nuran hepsini Mümtaz’a gösterir. Bir süre sonra Mümtaz ve Nuran’ın da bulunduğu bir yemeğe Suat da katılır. Eğlence geç saatlere kadar sürer. Suat garip bir şekilde veda edip ayrılır. Misafirler gidince Mümtaz ve Nuran hava almak için dışarı çıkar. Döndüklerinde Suat’ı odada kendini asarak intihar etmiş bulurlar.

Mümtaz ve Nuran bu olayda kendilerini de suçlar, vicdan azabı duyarlar. Çok geçmeden Nuran Mümtaz’a bir not bırakıp Bursa’ya gider. Bıraktığı notta Mümtaz’la evlenmeyeceği yazılıdır.

Mümtaz, durumu iyice kötüleşmiş olan ihsanların yanına taşınır. İhsan ağır krizler geçirmektedir. Yengesi Macide böyle sıkıntılı bir günde olup bitenlerden uzaklaşması için Mümtaz’ı şehri gezmeye yollar. Şehri gezerken Mümtaz fakülte arkadaşlarıyla karşılaşır. Onlardan Nuran’ın kocasıyla barıştığını ve yeniden evlendiklerini öğrenir.

Eve döner, İhsan ağırlaşmıştır. Hemen doktor çağırmaya koşar, doktorun yazdığı ilaçları alıp dönerken intihar etmiş olan Suat’ın hayaletiyle karşılaşır. Suat’ın kendisinden hesap sorduğunu sanan Mümtaz dengesini kaybedip düşer. Sıkı sıkı tuttuğu ilaç şişeleri kırılır ve ellerini parçalar.

Eve döndüğünde onu Macide karşılar, İhsan’ı sorar. Doktor iyi olduğunu söyler. Daha merdivenleri çıkamadan ikinci basamakta yığılır kalır. İhsan için gelmiş olan doktor onunla da ilgilenir.

Bu sırada radyo II. Dünya Savaşı’nın başladığını tüm dünyaya ilan etmektedir. Ancak Mümtaz bu önemli olaya aldırmaz; çünkü onun için dünyada huzur kalmamıştır.


4 Yorum Var: “Huzur Roman Özeti

    1. Kaç sayfa olduğunu bilmiyorum ama yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir