Güzel Sanatlar İçinde Edebiyatın Yeri

İnsanda bir takım güzel duygular uyandıran, insana bir coşku ve heyecan veren eserlere sanat eseri denir. Sanat eserleri insanın duygu ve hayal dünyasını geliştirir, zenginleştirir.

Edebiyat güzel sanatlar içinde en soyut olan güzel sanat dalıdır. Çünkü malzemesi dildir. Malzemesinin “dil” olması onu herkes için olmanın yanı sıra hudutları en dar ve milli olan tek sanat dalı haline de getirir. Taşınması, eserini seyirci ile doğrudan karşı karşıya getirmesi, nesilden nesile aktarılması, orijinalinin korunması bakımlarından da en avantajlı sanat dalıdır. Edebiyat kişinin ruhundaki iyi ve güzeli uyandırarak kişiyi iyi ve güzele teşvik eder. Sanat eseri öncelikle “güzellik” amacı güder.

Duyguları, düşünceleri, olayları söz veya yazı ile güzel ve etkili bir biçimde anlatma sanatına edebiyat denir.

Edebiyat; duygu, düşünce, sevinç, umut, üzüntü, tasa, kaygı gibi bireysel duyguları ve toplumsal hayattaki olayları yansıtan bir sanat dalıdır.

Bin yıldan uzun bir gecenin bestesidir bu.
Bin yıl sürecek zannedilen kar sesidir bu.
Yahya Kemal Beyatlı

Örneğin yukarıdaki beyitte doğada var olan “kar”ın insan ruhunda uyandırdığı iyi ve güzel duygular dile getirilmiştir.

Kardır yağan üstümüze geceden,
Yağmurlu, karanlık bir düşünceden,
Ormanın uğultusuyla birlikte
Ve dörtnala, dümdüz bir mavilikte
Kar yağıyor üstümüze, inceden.
Ahmet Muhip DIRANAS

Başka bir şairimize ait yukarıdaki şiir metinde ise “kar”ın şairin ruhunda uyandırdığı farklı duygular anlatılmaktadır.

Aynı konuyu işleyen şiirlerin birbirinden farklı olması, şiiri yazan şairlerin aynı konuyu farklı biçimlerde algıladığını ve yorumladığını gösterir. Buradan sanat eserinin bilimsel eserler gibi bilgilendirici ve nesnel olmadığını anlıyoruz. Edebi eser sanatçının kişisel yorumunu taşır.

Farklı sanat dallarında ise konunun farklı anlatım teknikleriyle anlatılabileceğini unutmamak gerekir. Kar manzarasını resmeden bir ressam farklı bir teknik kullanır. Yine bir müzisyen “kar”ın kendi ruhunda bıraktığı etkiyi notalarla anlatır.

Atatürk sanatçının değerini, saygınlığını, önemini şu sözleriyle vurgulamıştır:

“Efendiler! Hayatta her şey olabilirsiniz; mebus, bakan, hatta cumhurbaşkanı… Ama sanatçı olamazsınız.”

Atatürk toplum için yararlı olan bir sanatın önemi üzerinde durmuştur:

“Bir ulus sanattan ve sanatçıdan yoksunsa tam bir hayata sahip olamaz.”

Güzel sanatları diğer eserlerden ayıran en önemli özellik insanda coşku ve estetik haz uyandırmasıdır. Güzel sanatlar için yapılan en iyi sınıflama bu sanatların kullandıkları malzemelere göre yapılan sınıflandırmadır. Bu malzemeler fonetik ve plastik olarak ikiye ayrılır. Sesle yapılan sanatlara fonetik sanatlar, görüntüyle yapılan sanatlara ise plastik sanatlar denir. Güzel sanatların genelinde plastik malzeme kullanılırken edebiyat ve müzik ise sese dayalı bir sanattır.

Edebiyatın malzemesi kelimelerdir ve edebiyat dille gerçekleştirilen bir güzel sanatlar etkinliğidir. Edebiyatın asıl amacı, güzel sanatların en önemli öğesi olan estetik zevk duygusunu dil aracılığıyla gerçekleştirmektir. Edebiyatta fayda sağlamak amaç olarak her zaman ikinci plandadır.

Edebiyat; Tanımı, Konusu, Yöntemi

Duygu ve düşüncelerin söz ya da yazıyla etkili ve güzel bir biçimde anlatılması sanatına edebiyat denir. Edebiyat, sözcüğü Arapça ‘’edep’’ sözcüğünden türemiştir. Edebiyat sözcüğü ilk kez Tanzimat döneminde Şinasi tarafından kullanılmıştır. Şinasi’den önce nazım ve nesir türlerindeki eserlere ‘’şiir ve inşa’’ denilmekteydi.

Edebiyatın Konusu

Yazar ve şairlerin ortaya koydukları eserlerde ele alıp işledikleri her şey, edebiyatın konusunu oluşturur.

Edebiyatın Yöntemi

Dil ürünlerinin tüm özelliklerinin tarihi akış içinde bilimsel olarak incelenmesi de edebiyatın yöntemini oluşturur.

202 Yorum Var: “Güzel Sanatlar İçinde Edebiyatın Yeri

 1. Süper olmuş bizim yazılı soruları olur inşallah, yazılıdan da 85 üstü alırım inşallah.

 2. Harika valla süper olmuş, kim yapmışsa ona kurban olayım valla çok yardımcı oldu, 100 aldım.

 3. Süper olmuş, dersi dinlememiştim bir şey anlamamıştım sizin sayenizde anladım. İnşallah 85 üstü alırım.

 4. Edebiyat güzel sanatlara giriyorsa edebiyat fakültelerini neden kurmuşlar güzel sanat el becerisidir bence bir eserdir göze hitap eder.

 5. Dikkat: Bu sözüm genelleme değildir.
  Arkadaşlar aranızda daha da iyi olabilir diyenlerimiz var siz dua edin ki bu site edebiyatın tüm konularını anlaşılır bir şekilde ifade etmiş halen kötülüyorsunuz, insanoğlunun gözü açtır.(O zaman gidin de kendiniz site yapın da görek)

 6. Tamam site çok iyi de şu reklam nedir arkadaş? Tam konsantre olmuşken reklam çıktı kafam dağıldı. Annemler de tam da inanmıştı ders çalışmama, bir de yüksek sesteydi ya şu ders çalışma sitesinde neden reklam var?

 7. İyi olmuş teşekkür ederim ama biraz daha özet geçilerek yazılsaydı daha iyi olabilrdi .

 8. Yarın sınavım var inşallah iyi bir not alırım teşekkürler :] Hocamız 3-4 haftadır yoktu :]

 9. Çok güzel olmuş fakat daha kısa ve öz olsaydı daha iyi olurdu ama yine de çok teşekkür ederim :)

 10. Biraz kısa olmuş ama yine de çok iyi. Ben proje ödevi için yazdım bunu, inşallah hoca beğenir. Sağolun.

 11. Edipler edepli olmalıdırlar. Hem de edeb-i İslamiye ile müteeddip olmalıdırlar. Sitenizde güzellikler çok ama edepsiz reklamlardan yakayı kurtarıp edebiyat çölünüzde gölgeliğe huzurla oturamıyoruz. Bu konuda daha duyarlı olmanızı temenni ediyorum. Kimileri hassas olur. Ziyaretçi hassasiyetini dikkate almanız hizmet standartlarınızdandır zannediyorum.

 12. Çok güzel site, bizim hoca da böyle anlatıyor. Kısa ve öz anlaşılır da, yazılıda çok işime yarayacak sağolun :D :)

 13. İşime yaradı teşekkürler ama biraz uğraşayım dedim. Yarınki ödevimi hemen yapayım dedim buna bırakmamak gerek zamanında yaptım vereceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir