Genç Werther’in Acıları Roman Özeti

Goethe’nin 25 yaşında yazdığı bu roman sadece kendi hayatını değil, pek çok okuyucunun da hayatını değiştirmiştir. Romanın piyasaya çıkmasının ardından pek çok intihar olayı ile karşılaşılmış; ayrıca sokakları bir “Werther salgınına” uğrayarak, ortalığı mavi ceket, sarı pantolon giyen duygulu gençler istila etmiştir.

Romanın Özeti

Aydın bir genç olan Werther, kendisine mutsuzluk veren kent yaşamından kaçarak Wahlheim’e yerleşir. Orada tanıştığı aristokrat bir ailenin güzel kızı Lotte’ye gönlünü kaptırır. Albert’le nişanlı olan Lotte de ona karşı ilgisiz değildir; ama verdiği sözlere, ahlaki değerlere bağlı olduğu için Albert ile evlenir. Werther ise onların bir aile dostu olmakla yetinir. Ancak aşk ve dostluk arasındaki sınırı geçmekten korkan Lotte, Werther’le bir daha görüşmemeye karar verir.

Werther bu acıya dayanamaz. Lotte’ye bir mektup yazar. “Bana ölümün sarhoşluğunu tarttıracak olan o soğuk ve korkunç kadehi elime alıyorum. Onu bana sen uzatıyorsun, ben de alırken hiç duraklamıyorum. Ölümün çelikten kapısını vurmak öylesine titretici ve çetin ki… Silahlar dolu. Saat on ikiyi vuruyor. Alınyazısı bu, önüne geçilmez. Lotte! Elveda Lotte! Elveda” sözleriyle mektubuna ve yaşamına son verir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir