Faik Baysal (1922-2002)

Faik Baysal

1922’de Adapazarı’nda doğan sanatçı ilk, orta ve liseyi Saint Joseph Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek öğrenim gördü. Gazetelerde, dergilerde çalıştı. Başından sonuna kadar Meydan Larouse’un çalışmalarına katıldı; ilk romanı Sarduvan’ı 1944 yılında yayınladı. Sarduvan’la Orhan Kemal Roman Armağanı’nı Sancı Meydanı’yla ‘Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Faik Baysal, 9 Aralık 2002’de vefat etti.

Edebi Kişiliği:

  • Konularını daha çok büyük babasının yanında çocukluğunu geçirdiği Adapazarı ve çevresi köy ve kasabalarından, İstanbul’un kenar mahallelerinden aldı.
  • Sefalet ve serseriliklere kaymış insanların hayat dramlarını işledi.
  • “Drina’da Son Gün” adlı romanında II. Dünya Savaşı yıllarında Yugoslavya Türklerinin çektikleri sıkıntıları anlatmıştır.

Eserleri:

  • Roman: Sarduvan, Rezil Dünya, Drina’da Son Gün, Voli, Ateşi Yakanlar
  • Öykü: Perşembe Adası, Sancı Meydanı, Güller Kanıyordu, Elleri Sesinin Rengindeydi, Nuni, Tota, Militan, İlgaz Teyze Öldü, Terlikler

1 Yorum Var: “Faik Baysal (1922-2002)

  1. Yarın sınav var, yaklaşık olarak 5 saat boyunca sitenizde bulanan dokümanlar ile çalıştım. Emeğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim çok fazla reklam olsa bile faydalı. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir