Eylül Romanı Özeti

Mehmet Rauf’un tek romanı olan “Eylül” edebiyatımızdaki ilk psikolojik romandır. Eylül’de kişiler az, olay basittir ama yazar ruhsal çözümlemelerde oldukça başarılıdır.

Romanın Özeti:

Süreyya, karısı Suat’la birlikte babasının evinde kalmaktadır. Süreyya’nın kız kardeşiyle onun eşi de onlarla birlikte yaşamaktadır. Süreyya baba evinde kalmaktan, evin uzak bir yerde olmasının da etkisiyle sıkılmakta, Boğaz’da veya Adalarda oturmayı; sandallı, kotralı bir deniz yaşamı sürmeyi istemektedir. Süreyya karısı Suat’la beş yıllık evlidirler. Suat, kocasının bu hayalini gerçekleştirmek umuduyla gizlice babasına mektup yazar ve para ister, babası da yazlık evin kira bedeli olan kırk lirayı kızına gönderir. Suat durumu kocası Süreyya’ya açar ve çok sevinirler. Süreyya Bey ve Suat Hanım Boğaz içinde küçük bir yalı tutarlar ve oraya taşınırlar.

Yalıya Süreyya’nın halasının oğlu olan Necip’i de sık sık davet ederler. Necip Suat’ı pek çok yönden taktir etmekte, beğenmektedir. Zamanla bu taktir ve beğeni duygulan sevgiye dönüşür. Süreyya sık sık denize çıkmakta, günlerinin çoğunu denizde geçirmektedir. Bu yüzden Suat’la Necip yalıda yalnız kalmaktadır, içten içe Suat da Necip’i sevmektedir ama her ikisi de Süreyya’yı çiğneyemediği için fazla ileri gidememektedir, vicdanları bunu engellemektedir. Bu yüzden birbirlerine olan aşklarını söyleyemezler. Etrafta Suat’la Necip arasındaki duygusal ilişkinin dedikodusu yayılmıştır, bunu Süreyya da duyar ama buna  ihtimal vermediği için fazla üzerine gitmez.

Necip bu söylentilerden dolayı yalıya seyrek gitmeye başlar, bir süre sonra “tifo”ya yakalanır. Hastalığın tehlikeli dönemi geçince Süreyya ile Suat, Necip’i ziyaret eder.

Necip, Suat’a olan aşkından dolayı yalıya gidip geldiği günlerde Suat’ın eldiveninin tekini almış yastığının altında saklamaktadır. Bu hasta ziyareti sırasında eldiven yastığın altında bulunur. Böylece Suat, Necip’in de kendisini sevdiğini anlamıştır ama bunu diğerleri de hisseder.

Necip iyileşince yazın kalan vakitlerini Süreyya’nın yalısında geçirmeye mecbur edilir. Artık Necip’le Suat birbirlerine açılabilmiş aşk yaşamaktadırlar.

Süreyya yalıyı çok sevmiştir, karısına kışı da burada geçirelim demiştir ama ne olduysa birden tekrar babasının konağına dönme kararı alır ve dönerler. Bir “eylül” ayında konakta yangın çıkar. Herkes kaçar ama Suat’ın içerde kaldığı fark edilir. Kocası Süreyya bağırıp çağırsa da yanan konağa giremez. Necip hiç tereddüt etmeden alevlere dalıp Suat’ı kurtarmaya çalışır. Bu sırada yanan tavan çöker ve Necip ve Suat yanarak can verir.


16 Yorum Var: “Eylül Romanı Özeti

 1. Mükemmel özetlemişsiniz siz çok yararlı paylaşım yapıyorsunuz, teşekkürler edebiyatogretmeni.org :)

 2. Ben de kitabı okudum. Ama bu özette bazı kuşkularım var. Örneğin, başlarda ‘Suat’da Necip’i sevmektedir’ yazmışsınız ama henüz o zaman Suat’ın Necip’i sevdiğine dair bir kesin bir emare yok. Daha sonradan sevgi oluşuyor olabilir. Bir diğeri, “Necip’le Suat birbirlerine açılabilmiş aşk yaşamaktadırlar.” yazmışsınız fakat henüz o zamanlar bir aşk yaşamıyorlar. Sadece Necip Suat’a çok yoğun duygular hissediyor.

  1. Ama bu genel ve kısa bi özettir. Bu nedenle içe açılmaz dıştan genel ve kısa bilgiler vererek özeti çıkarır.

  2. Dedikoduları Suat duyuyor fakat Süreyya ve Necip’e bundan bahsetmiyor. Özetin ortasında bir yanlışlık olmuş. Ama genel olarak güzel bir özet, tebrik ve teşekkür ederim.

 3. Kitapta Suat’ın başlarda çok yoğun duyguları yok Necip’e karşı ve herhangi bir aşk yaşamaları da söz konusu değil fiziksel olarak bir aşk yok sadece duygu.

  1. Süreyya Bey ve Suat Hanım mı ? Yanlış mı yazılmış yoksa doğru mu?

  2. YKS için bakmıştım güzel bir kitap. Mehmet Rauf’un çok güzel bir eseri. Aynı zamanda Türk edebiyatının ilk psikolojik romanıdır.

 4. Bence isteyen her kez okuyabilir ben 12 yaşında olmama rağmen okudum ama çevrem biraz karşı isteyen herkes okusun bence güzel kendi fikirleri :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir