Eugenie Grandet Roman Özeti

Realist bir eser olan Eugenie Grandet, Balzac’ın en başarılı yapıtlarından birisidir. Balzac bu eserde gereksiz tasvirlerden kaçınmış, sadece gerekli ayrıntılara değinmiştir. insanların biyolojik açıdan incelenip sonuçlar çıkarılması eserin önemli özelliklerinden biridir. Romanda zengin ama cimri bir adamın bu cimriliğiyle karısına ve kızı Eugenie’ye hayatı çekilmez hale getirmesi anlatılır.

Romanın Özeti:

İhtiyar Grandet Fransa’daki Loire Irmağı kıyısındaki “Saumur” kasabasında karısı, kızı Eugenie, hizmetçisi Nanon ile birlikte yaşamaktadırlar. Grandet gençliğinde orta halli biriyken zengin bir odun tüccarının kızıyla evlenmiş böylece zengin olmuştur. Karısının annesinden, büyükannesinden ve dedesinden kalan miraslar da buna eklenince çok daha zengin olmuş kendi birikimleriyle, karısının drahomasıyla, karısına kalan miraslarla arazilerine arazi katmıştır. Hele bir de şehrin valisi seçilince daha da zengin olmuştur.

İhtiyar Grandet bu kadar zengin olmasına karşın çok cimri bir kişidir. Sofraya az yemek koydurur, kasım ayının ilk yarısı bitmeden sobaların yakılmasına izin vermez, yakılınca da odunları az attırırdı. Grandet karısını tam bir köleye çevirmişti. Karısı aşktan, sevgiden habersiz yaşamıştır.

Bu zengin ama cimri adamın kızı Eugenie’ye iki aile taliptir. Hem kasaba’daki bankanın sahibi hem de kasaba noteri oğullan için istemekteydi.

Eugenie’nin bir doğum gününde bu iki ailenin oğlu da vardı. Aynı akşam oraya beklenmedik biri daha geldi. Eugenie’nin amcasının oğlu Charles. Babası Charles’e bir mektup vermiş ihtiyar Grandet’e ulaştırmasını söylemiştir. Giysileri ve yakışıklılığıyla tam bir Paris beyefendisi olan Charles, Eugenie’yi büyülemiştir. Eugenie diğer damat adaylarıyla hiç ilgilenmemiş, hep Charles’i n etrafında dönmüştür.

Charles’in babası Grandet’e gönderdiği mektupta tüm servetini kaybettiğini, bu yüzden intihar edeceğini; oğlu Charles’e iyi bakmasını istediğini yazmıştır. Babasının intiharını öğrenen Charles yıkılır. Artık Grandet’lerde kalmaktadır.

Charles arada bir Eugenie’ye, onun annesine ve hizmetçi Nanon’a harçlık vermektedir. İhtiyar Grandet bu durumdan memnundur.

Bu intihar olayı Charles’in ve ihtiyar Grandet’in adını lekelemiştir. Bu yüzden Charles para kazanıp zengin olmak için oradan ayrılır. Ayrılırken Eugenie, babasından gizli altı bin franklık drahomasını para kazanıp zengin olması için ona verir, iki aşık birbirlerini daima seveceklerine dair yemin ederler ve Charles Saumur’dan gider.

Bir yıl sonra kızının, drahomasını Charles’e verdiğini öğrenen Grandet çılgına döner. Onu odaya kapatır, başkalarıyla konuşmasını yasaklar.

Zaten kocasından sürekli zulüm gören annesi Eugenie’ye verilen bu cezadan dolayı hastalanır, kahrından ölür. Bundan bir gün sonra Grandet kızıyla barışır, annesinden ona kalan mirası kendi üstüne geçirir. 82 yaşına gelince o da ölür.

Babasından çok yüklü miras kalan Eugenie yıllarca Charles’in dönmesini bekler. Ama Charles kendine mevki ve ünvan sağlamak için bir soylu ile evlenmiştir.

Eugenie de çok ısrarcı olan Chouchot ile evlenir. Bir süre sonra kocası da ölür. Onun serveti de Eugenie’ye kalır. Genç dul, biricik dostunun Nanon olduğunu düşünür. Nanon ve Nanon’un kocası da onun yanında kalmaktadır. Zengin dul Eugenie hiçbir anlam ifade etmeyen servetiyle rahibe hayatı yaşar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir