Emredici Anlatım

Kesinlik, vazgeçilmezlik, emir ve yasaklamalar içeren cümlelerde emredici anlatım söz konusudur. “Zincir takmadan yola çıkmayınız!”, “İnşaata beresiz girilmez!” cümleleri emir ve yasaklar içermesi nedeniyle emredici anlatıma örnektir.

Emredici anlatımın söz konusu olduğu cümleler, bir işin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin talimatlar içerir. “Emniyet kemeri takmadan yola çıkmayınız!” cümlesinde yolcuları emredici bir anlatımla yönlendirme söz konusudur. “Sen zor durumda olanlara yardım et ki başkaları da sana zor gününde yardım etsin.”, sözü bir deneyimi emredici bir dille ifade etmektedir.

Karşılıklı konuşmalarda da emredici anlatımdan yararlanılır. Bir babanın çocuğuna, “Bugün mutlaka dükkâna uğra!” sözünde emredici anlatıma başvurulmuştur.

Örneklerde de görüldüğü gibi emredici anlatımda dil, alıcıyı harekete geçirme işleviyle kullanılır.

Emredici Anlatım Örneği

“Veysel der kafanı nafile yorma
Dünya fani değil çöküp oturma
Adım at ileri avara durma
Yoldaş ol refaha kavuşanlara”

Bu dörtlükte şair, okurlarla dinleyicilere öğüt vermektedir. Bunu yaparken de “kafanı yorma, çöküp oturma, adım at, avara durma, yoldaş ol” gibi emredici ifadelerden yararlanmıştır.

Bu dörtlüğün ilk iki dizesinde şair, boş oturmanın doğru olmadığını belirtmiş, dünyanın geçici olduğunu ileri sürüp bir kenara çekilmenin yanlış bir tutum olacağını vurgulamıştır. Üçüncü ve dördüncü dizelerde ise şair, insanların hep ileri doğru adım atması gerektiğini, kalkınmanın yolunun çalışmaktan geçtiğini söylemiştir. Bunun yanında şair okurları refaha, mutluluğa ve zenginliğe ulaşan insanların izinden gitmeleri gerektiğini öğütlemiştir.

Dörtlükteki dizelerde de görüldüğü gibi emredici anlatımların öğretici, öğütleyici ve açıklayıcı yönlerinin olması nedeniyle bu tür cümlelerde fiil cümlelerine yer verildiği, emir kipiyle çekimlenen fiillerden sık sık yararlanılır.

Emredici Metinlerin Özellikleri

 • Öğretici, açıklayıcı ve öğüt verici yönleri ağır basar.
 • Trafik kuralları ile kimi eşyaların ve ilaçların kullanma kılavuzları, yemek tarifleri emredici anlatıma örnek olarak verilebilir.
 • Sosyal yaşamın düzenlenmesinde yararlanılır.
 • Dil, alıcıyı harekete geçirme işleviyle kullanılır.

59 Yorum Var: “Emredici Anlatım

 1. Yazılar çok uzun, kim yazacak anlatım biçimlerin 13 tane konusunu. En iyisi ansiklopediden bakayım, bilim adamları daha kısa yazmıştır inşallah.

  1. Az uğraşın ayrıca hiç de çok değil, bilim adamları nereden bilecek onlarınki daha uzundur bence.

  1. Örnek sayısı arttırılmalı ve sınavlarda çıkmış soru varsa eklenmeli. Yoksa da normal sorular eklenmeli.

 2. Herkesin dediğine ben katılmıyorum, bence çok güzel bir site hazırlanmış. Hiç de ne kısa ne uzun gayet de iyi bir site. Hazırlayan, emek veren yazarlara çok hem de çok teşekkür ederim.

 3. Aslında kısa ve öz anlatmış ama ilk girdiğim site daha iyi gibi geldi ama bunun da kısaltarak anlatmış olmasını sevdim.

 4. Buldunuz da bunuyorsunuz resmen, yok az olmuş yok şöyle yok böyle. Biri bilim adamlarını filan karıştırmış bayağı komik. Gayet açıklayıcı olmuş, beğendim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir