Dillerin Sınıflandırılması

Her millet, her kavim aralarındaki anlaşmayı sağlamak için bir iletişim sistemi, yani bir dil meydana getirmiştir. Bundan dolayı dünyada yüzlerce dilin varlığından söz edebiliriz.

Diller, dil bilginleri tarafından araştırıldığında bazılarının arasında şaşırtıcı benzerlikler görülmüştür. Bu benzerliklerden hareketle dillerin gruplara ayrılarak incelenmesinin daha doğru olacağı sonucuna varılmıştır. Diller arasındaki ses sistemi, yapı, söz dizimi gibi özellikleri göz önüne alınarak “dil aileleri” kavramı ortaya atılmış ve dil gruplarına “dil ailesi” adı verilmiştir. Diller de genel olarak “Kökenlerine Göre Diller” ve “Yapılarına Göre Diller” olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır.

 1. Kökenlerine Göre Diller
 2. Yapılarına Göre Diller

Dillerin Sınıflandırılması Tablosu

Ayrıca Bkz. Dillerin Sınıflandırılması Tablosu


134 Yorum Var: “Dillerin Sınıflandırılması

  1. Fransızca Latin dil ailesinde değil miydi? Burada German dil ailesinde görünüyor.

  1. Beğenmediysen yorum atmana gerek yok, sana teşekkür et diyen de olmadı zaten.

 1. Ural Dilleri biraz eksik ama iyi. Bir de diller köken dışında yapı bakımından ayrılır, o da olsaydı iyi olurdu fakat emeğe saygıdan teşekkürler.

 2. Deniz iyi bakarsan 1 ve 2 diye ayırmış 2 de yapı bakımından yazıyor. Ona tıklarsan çıkıyor bilgisi teşekkürler.

 3. Bunu yazanın ellerinden öperim Allah razı olsun hocanın gözüne girdim. Bunu derste tahtaya ben yazdım müthişsiniz bilgilerinizin devamını dilerim.

 4. Cidden süpersiniz yarın sınavım var kitabı da kaybetmiştim, süper oldu ya resimler filan sağolun :D

 5. Gerçekten güzel okuldan farkı yok ama ricam olsun eksikleri görüp tamamlayın. Allah yapanlardan razı olsun.

 6. Pazartesi günü dil ve anlatım sınavım var. Umarım işime yarar ve siteyi çok beğendim :)

 7. Güzel yani ben de çoğu kişiyi gördüm yorumlarını kesin arkadaşlarıdır dedim ama okuyup baktıktan sonra güzelmiş dedim. Biraz daha resim olsa daha iyi olurdu :D

 8. Bu sayfanın bu kadar çok kişi tarafından beğenilmiş olması çok şaşırtıcı.

 9. Çok iyi bir site. Ve bana çok faydası dokundu. Hazırlayanlar için çok teşekkür ederim seneye ki dil anlatım dersinden geçerim inşAllah:) Ellerinize sağlık sevgilerle…

 10. Sibel’e katılıyorum. Çok iyi bir site. İnşAllah bundan sonraki dil ve anlatım dersinde daha bir verimli olurum. Teşekkürler… :)

 11. Vallahi yazsam mı yazmasam mı karar veremedim ama yazacağım yani herhalde güzeldir yorumlara bakılırsa iyiymiş. Aman hoca beğensin de önemli olan o zaten.

 12. Onuncu sınıfım ben ama özel okulun sınavında çıkacakmış sayenizde hatırladım. Çok sağ olun :)

 13. Teşekkür almaya çalışıyorum inşallah alırım, bunlar da biraz karışık biraz daha sade anlatsanız daha verimli olacaktır.

 14. Tabloda yanlışlık var. Yunanca ve Arnavutça Hint Avrupa’da olsalar dahi bu dil grubunda kendi alt kolları vardır, yani bu diller Latin kolunda değildir (Yunanca Helen dilleri kolunda, Arnavutça ise kendine has bir koldadır) ve Fransızca da Germen koluna değil, Latin koluna mensuptur, yani Fransızcanın kökeni de İspanyolca ve İtalyancada olduğu gibi Latincedir. Bu arada Bantu dil ailesi bütün Afrika dillerini kapsamaz. Mesela Güney Afrika’da konuşulan Afrikaans dili Hint Avrupa’nın Germen kolundadır. Madagaskar’da konuşulan Malgaşça ise Avustronezya dil ailesine aittir. Somali’de konuşulan Somalice ve Etiyopya’nın Oromya bölgesinde konuşulan Oromca (Oromo) ise Afroasyatik dil ailesinin Kuşi koluna aittir. Etiyopya’nın resmi dili Habeşçe (Amharca) grafikte zaten doğru kola (Hami-Sami kolu) koyulmuş ama Hami-Sami bir dil ailesi değil, Afroasyatik dil ailesinin bir alt koludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir