Cümlede Anlamın Oluşumu

Cümleler, kelime ve kelime gruplarından tam bir yargı bildirmesiyle yönüyle ayrılır. Cümle, bir anlam ifade etmek üzere anlamlı kelime ve kelime gruplarının bir kurala uygun biçimde düzenlenmesiyle oluşur; cümledeki dil birlikleri arasında anlam ilişkisi bulunur, buna da “bağdaştırma” denir.

Cümlede anlam, cümleyi meydana getiren kelime ve kelime gruplarının anlamlarının toplamı değildir. İletişimde, gönderici durumundaki kişi ile alıcı durumundaki kişi ve kişiler arasındaki ilişkinin cümlede anlamın oluşmasında rolü vardır. Cümlenin bu özelliği bağlamla ilgilidir. Belli bir bağlamı olmayan cümle, anlam bakımından soyuttur.

Cümlede anlam oluşurken dil birlikleri dil bilgisi ögeleriyle birleşir; anlam değerleri bakımından birbirini tamamlar. Cümlede anlamın oluşumunda yüklemin ve özne-yüklem ilişkisinin rolü büyüktür. Cümleleri anlamına göre değerlendirirken, yüklemin anlamına bakılır.

51 Yorum Var: “Cümlede Anlamın Oluşumu

  1. Çok beğendim kitabım yok ama harika öğrendim, geçen yazılıda yine buradan yaptım 85 aldım.

  2. Sizin sayenizde 100 aldım, sözlüde de yüz aldım, performansta da 100 aldım, projeden de 100 aldım. Kısaca sizin sayenizde dil ve anlatım yüz yüz yüzde yüz.

  3. Bana işit-, karşıla- ve otur- kelimelerinin hepsinin bütün haber kiplerine olumlu olumsuz olarak çekimleyin acil hepsini. Çok sağolun yine de yardım edin bana da.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir