Babalar ve Oğullar Roman Özeti

Rus edebiyatında realizmin öncülerinden olan bu eserde kişilerin portreleri belirgin bir şekilde ortaya koyulmuştur. Turgenyev’in yazdığı bu eserde, farklı kuşaklarda düşünce ve davranışların farklı olduğuna değinilmiştir.

Romanın Özeti:

Nikolai Petroviç Kirsanov, Rusya’nın kır bölgelerinden birinde yaşamaktadır. Nikolai oğlu Arkady Nikolayeviç’i çok seven, orta yaşlı, nazik, müşvik biridir. Karısı ölmüş olan Nikolai, Feniçka adındaki bir köylü kızıyla yaşamaktadır. Oğlu Arkady, babasının bir odalıkla yaşadığını bilmemektedir.

Arkady, Petersburg Üniversitesi’nde öğrenimini tamamlar ve babasının yanına döner. Yanında çok samimi arkadaşı Yvgeny Vasiliç Bazarov da vardır. Bir tıp öğrencisi olan Vasiliç Bazarov aynı zamanda “nihilisftir. Nikolai, onları durakta karşılamıştır. Oğlunun, üniversite tahsilini tamamlarken aslını kaybetmemiş olmasını dileyen baba Nikolai Kirsanov, oğlunun arkadaşı nihilist Vasiliç Bazarov’dan pek hoşlanmaz. Bunu fark eden Arkady babasından Vasiliç Bazarov’a iyi davranmasını ister. Çiftliğe gelirlerken Nikolai Petroviç oğluna bir odalıkla yaşadığını söyler. Oğlunun bu durumu yadırgayacağını tahmin etmektedir; ama oğlu gayet olumlu davranır. Bir de üvey kardeşi olduğunu öğrenince mutlu bile olur.

Nikolai Petroviç oğlunun hiçbir şeye inanmayan, saygı duymayan, her şeyle alay eden, eski düzenin tüm değer yargılarını reddeden arkadaşı Vasiliç Bazanov’un etkisi altında kalmasına çok üzülmektedir.

Pavei Petroviç Kirsanov, Nikolai Petroviç’in kardeşidir ve onlarla aynı evde yaşamaktadır. Pavel de Vasiliç Bazarov’dan hiç hoşlanmamıştır.

Vasiliç Bazarov uzun süre Kirsanovlarda misafir kalır. Bu süre içersinde Nikolai ile Valisiliç ara sıra şehre iner. Bir gün şehirde kendileriyle aynı düşünceleri paylaşan Victor Sitnikov ile karşılaşırlar. Sitnikov şehirde onların sosyete çevreyle tanışmasını sağlar.

Vasiliç Bazarov ile Nikolai Kirsanov katıldıkları bir baloda çok güzel ve dul bir kadın olan Anna Odintsov ile tanışır. Her ikisi de kadına aşık olur. Bu gençleri çekici bulan Anna onları evine davet eder. Anna kolay kolay duygusal bağ kurmayan, açık fikirli, kural tanımayan zengin bir duldur.

Vasiliç Bazarov Anna’ya evlenme teklif eder ama reddedilir. Vasiliç’in onuru çok kırılır.

Arkady Kirsanov ise önceleri Anna’ya aşık olduğunu sansa da aslında onun kız kardeşi “Katya’nın kendine daha uyumlu olduğunu fark eder, Katya’ yla ilgilenmeye başlar.

Arkady ile Vasiliç Bazarov bu kez Bazarov ailesini ziyaret eder. Bu ziyaret esnasında Arkady, Vasiliç’le aralarının açıldığını fark eder. Aralarında sorunlar çıkar, kavga bile ederler; ama sonra barışırlar. Sonra tekrar Kirsanov ailesinin çiftliğine giderler. Vasiliç, Arkady’nin üvey annesiyle flört etmek ister. Böylece bir türlü unutamadığı Anna’yı unutacaktır. Ancak Feniçka’dan elde edebildiği tek şey biraz zorla da olsa küçük bir öpücüktür. Bu durumu Pavel görür ve Vasiliç ile düello yapar. Vasiliç bacağından yaralanır. Sonra da Arkady’lerden ayrılır.

Arkady’ye gelince. O Katya’yı gerçekten sevdiğini fark eder ve onunla evlenir. Ülkesine ve karısına bağlı iyi bir vatandaş olur. Yaşı ilerledikçe babasına benzer.

Vasiliç ise doktor olan babasına yardımcı olur. Bir gün tifodan ölmüş birine otopsi yaparken elini keser, mikrop kapar ve tifodan ölür.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir