Acımak Roman Özeti

Reşat Nuri Güntekin’in 1928 yılında basılan kısa soluklu romanıdır. Eserde küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeninin babasının vefatından sonra onun günlüğü okuyarak babası ve hayatı hakkındaki gerçekleri öğrenmesi anlatılır.

Romanın Özeti:

Zehra öğretmen çocukluğundan beri yaşadıklarından dolayı acımasız bir karaktere sahip bir kişidir. Babasına karşı soğuktur ve onu sevmemektedir.

Bir gün babasının hasta ve ölüm döşeğinde olduğu haberi gelir. Zehra Hanım babasının yanına gitmek istemez. Babası Zehra Hanım’ı görmek istediği için maarif müdürü Zehra Hanım’ı ikna eder. Zehra Hanım ancak babası öldükten sonra oraya yetişir. Üzülmemesine ve sakin tavırlarına hane halkı şaşırır ve ters tepki gösterir.

Akşam olduğunda yatması için gösterilen odadan babasının eski çeyiz sandığı vardır. Sandığı karıştırınca babasının hatıra defterini bulur ve okur.

Babası Mürşit Efendi dürüst, çalışkan biridir. Anadolu’nun değişik yerlerinde maiyet memurluğu ve kaymakamlık yapar. Reşadiye kaymakamı iken toprak ağalarına ödün vermez. Bu yüzden başı dertten kurtulmaz, hayatı sürgünlerde geçer.

Bir gün karşısına ölen bir arkadaşının kızı Müşerref Hanım çıkar. Onu beğenir evlenirler. Kayınvalidesi maddiyata ve gösterişe düşkündür. Mürşit Efendi onları mutlu edebilmek için çok borca girer, yine onların etkisiyle İstanbul’a taşınır, işinden de olur.

Baldızı, kayınvalidesinin aşırı istekleri ve şartlandırmaları sonucu kötü yola düşer, kocası tarafından öldürülür.

Mürşit Efendi de kayınvalidesinin ve karısının aşırı istek ve teşvikleri yüzünden rüşvet alır, hırsızlık yapar, iki tane de kızı olur. Kayınvalide bu kızlara sürekli Mürşit Efendi’yi kötüler.

Mürşit Efendi rüşvet ve hırsızlık suçundan beş yıl hapse girer. O hapisteyken karısı Müşerref Hanım zengin biriyle ilişki kurar. Mürşit Efendi hapisten çıkar, karısının bu durumunu fark eder ve onu boşamaya karar verir ama kızlarının geleceği için bundan vazgeçer, iki kızı da Mürşit Efendi’ den nefret etmektedir. Bunlardan biri veremden ölür. Mürşit Efendi bir gün mebus olan arkadaşı Cevdet’le karşılaşır, ondan kızı Zehra’yı okutmasını ister. Zehra okutulur, Mürşit Efendi ise bir lokma ekmeğe bile muhtaçtır. Zehra bu sayede öğretmen olabilmiştir.

Babasının hatıra defterini okuyan Zehra Hanım annesinin, anneannesinin ve babasının gerçek yüzünü öğrenir.

Babasının üstündeki örtüyü açar, ona sarılır, onu öper ve ağlar, ağlar, ağlar… Babasına karşı yaptığı kötü davranışlardan dolayı pişman olur. Kişiliği değişmiş olarak görev yerine döner. Kendisine yapılan bir evlilik teklifini kabul eder ve evlenir.


18 Yorum Var: “Acımak Roman Özeti

 1. Haklısın saçmalık resmen. Edebiyat hocamız bile kitabı beğenmedi daha ne diyeyim ki bu kitabı okuyan kişiye ACI(MAK)YORUM…

 2. Okuduğum yüzlerce kitap arasında en kötüsüydü net bir şekilde. Hoca yüzünden verdiğim para inşallah ahirette hocadan sorulur.

  1. Aynen ya bir de bize hoca bundan sınav yapıp sözlü verecek. Bari güzel olsa bu kitap çok sıkıcı.

 3. Kitap aşırı sıkıcı. Akıcı değil hele o içindeki Osmanlıca vb. kelimeler bütün her şeyi bozmuş. Sınavda soru çıkmasa hayatta almayacağım bir kitap.

 4. Böyle yorum yapacağına yapma. Müşerref değil Medvedev bir de sanki kitabın başından ortasından ve sonundan bir paragraf almışsın kitap idare eder de 50 TL verilmiyor. Sınavlara sadece özet okuyarak gireceğim okuyup 5 alacağıma okumadan 3 alım daha iyi.

  1. Bence çok güzeldi bu bana göre o da sana göre ama Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak Dökümü’nü tavsiye ederim.

 5. Kitap çok sıkıcı zar zor okudum bitirdim ama anlamadım. Mecbur buradan yazacağım özeti.

 6. Bence oldukça kaliteli bir eser ben çok beğendim akıcı ve sürükleyici. Kitabı kendim de okudum ve güzel bir özet yazabilmek adına bir özet okuma gereği duydum. Fakat bu sitedeki özetin sonunda evlendiği yazıyor ama benim okuduğum kitabın sonunda bu yoktu.

 7. Son zamanlarda okuduğum en iyi kitap. Kitap başlarda monoton geçse bile sonradan olayların açılmasıyla insanı kitaba tam manasıyla sokuyor. Zehra’nın babasının aslında masum olması, olayları gerçek yüzüyle görmek bence kitabı bu kadar kaliteli yapan unsurlardan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir