12. Sınıf Türk Edebiyatı Ders Notları

12.Sınıf Türk Edebiyatı Ders Notları

On ikinci sınıf Edebiyat Programı Cumhuriyet Dönemi Edebiyatına ayrılmıştır. Bu sınıfın programı, “Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının Oluşumu”, “Öğretici Metinler”, “Şiir”, “Olay Çevresinde Oluşan Edebî Metinler” olmak üzere dört üniteden ve “Cumhuriyet Dönemi’nin Genel Özellikleri” başlıklı bir kısımdan oluşmaktadır.

On ikinci sınıf edebiyat programının ilk ünitesinde 1918-2000 yılları arasında yaşanılan önemli siyasî ve sosyal olaylar ve Atatürk İlke ve İnkılâpları hatırlatıldı.

“Öğretici Metinler” adlı ikinci ünitede belirtilen kazanım ve verilen etkinlikler doğrultusunda seçilen metinleri çözümleyen ve değerlendiren öğrencilerin, metin inceleme ve anlama becerilerini geliştirmeleri yanında, bu metinlerin dayandığı ilkeleri ve bu dönemin edebiyat zevk ve anlayışını kavramalarına yardımcı olabileceği göz önünde tutulmuştur.

On ikinci sınıfın üçüncü ünitesi şiire ayrılmıştır. Bu ünitede “Öz Şiir Anlayışını Sürdüren Şiir”, “ Serbest Nazım Ve Toplumcu Şiir”, “Millî Edebiyat Zevk ve Anlayışını Sürdüren Şiir”, “Garip Hareketi (I. Yeni)”, “Garip Dışında Yeniliği Sürdüren Şiir”, “İkinci Yeni”, “İkinci Yeni Sonrasında Toplumcu Şiir”, “ 1980 Sonrası Şiir” ve “Cumhuriyet Dönemi’nde Halk Şiiri” başlıkları altında sıralanmıştır.

On ikinci sınıfın IV. Ünitesi “Olay Çevresinde Oluşan Edebî Metinler” adını taşımaktadır. Bu metinlerin anlatmaya bağlı olanlar (narration), göstermeye veya temsile bağlı olanlar (representation) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. 1920’li yıllardan itibaren yazılan anlatmaya bağlı edebî metinleri “Millî Edebiyat Zevk ve Anlayışını Sürdürenler”, “Toplumcu Gerçekçiler”, “Bireyin İç Dünyasını Esas Alanlar” ve “Modernizmi Esas Alanlar” olmak üzere gruplandırılmıştır.

12. Sınıf Türk Edebiyatı Ders Notları İndir!

39 Yorum Var: “12. Sınıf Türk Edebiyatı Ders Notları

  1. Gördük çok güzeldi harikasınız. Sizi seviyoruz 12-A olarak akıllı tahtadan takipçiniziz.

    1. Dosyayı açmak için Winrar ve Adobe Acrobat Reader programı gerekir.

  2. Dosyayı indirin, php. uzantılı bir dosya inecek. Ona sağ tıklayıp birlikte aç deyin. Ardından WinRar’ı seçin. Bu işlemden sonra PDF formatında bir dosya çıkacak karşınıza. Heh işte tüm bilgiler onun içinde arkadaşlar.

  3. Bayramdan sonraki cuma gününe Cumhuriyet Edebiyatı Öğretici Metinlerden makale ve denemeyi anlatacağım dosyayı telefona indiremiyorum biri bana yardımcı olabilir mi ?

  4. Hocam bizim hoca buradan alıyor notları, bize yazılı yapıyor. Ayrıntıya fazla girilmiş ancak güzel paylaşım teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir