11.Sınıf Dil ve Anlatım 2.Dönem 1.Sınav Soru ve Cevapları

A. Aşağıdaki paragrafların hangi metin türüne ait olduklarını ilgili yere yazınız.

1. Burası bir köyden çok kentsel dokulara bürün­meye başlamış bir kasabaya benziyordu. Et­rafta bir tek eski veya topraktan ev görünmü­yordu. Otlamaya çıkarılacak hayvanlar için bile özel bir yol yapılmış ve diğer yolların hemen hepsi asfaltla döşenmişti. Ama bir evin içine gi­recek olsanız bir yemek sofrası dahi göremez­siniz. Yemekler yerde yenir burada. İnsanlar ütü nedir bilmez. Dolaşa dolaşa da bitiremez­siniz asfalt yollarını, tabiatını!
 
2. Herkesin bir çocuk yanı vardır. Bastırılmış, korkutulmuş ve kovulmuş çocukluğu… “Çocuk­laşma!” der büyükler. Aslında, bilmeden “kendin gibi, özünde olduğun gibi davranma” demek is­terler. Ne çıkar çocuklaşsa insan? Kirletilmemiş günlerdeki kendine dönse ne olur? Çocukça duygularınız büsbütün kuruyunca damarlarını yitirmiş bir ırmak gibi kalmaz mıyız ortalıkta?
 
3. Altı yaşımda bile yoktum. Arabaya binmekten, çevremden uzaklaşıp farklı yerler görmekten inanılmaz ölçüde hoşnut olurdum. Bir gün moto­ra bindirdi babam beni, eski model bir motora. Yine uzaklaştık evden, değişik yerler gezdik. Ama bir yer vardı, bir köprü, bir tren köprüsü. Bu köprünün altından geçerken sımsıkı sarıldım babama, bu anı hiç unutamayacağım sanırım dedim içimden, öyle de oldu. Ne zaman bir köp­rünün altından geçsem bu anı hatırlarım.
 
4. Bilmem siz de bana benzer misiniz?Dört çeşit insan karşısında nutkum tutulur.Deli bir, sarhoş iki, bunak üç, demagog dört.Karşımdaki mantık dışına çıktımı şaşırır kalırım.Ortak bir dil konuşamazsınız, ikna edemez, bir yerde buluşamaz, anşamazsınız.İki kere ikinin dört ettiğini bile anlatamazsınız.     
 
5. Dün,” trafik canavarı “ Adana’da iş başındaydı. Babasının arabasını gizlice alan  bir liseli genç, arabayla baraj sularına gömüldü. Kurtarma çalışmalarına rağmen şoför ve bir arkadaşı kurtarılamadı.Yaralıların  hastanede tedavisi devam ediyor.

Devamı: 11.Sınıf Dil ve Anlatım 2.Dönem 1.Sınav Soru ve Cevapları İndir! (Asya ÖZTÜRK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir