Mektup

Sponsorlu Bağlantılar

Birbirinden ayrı yerlerde bulunan kişi veya kurumlar arasında özel veya resmî haberleşmeyi sağlayan yazı türüne “mektup” denir.

Mektup Türleri

Mektuplar “edebî mektuplar”, “özel mektuplar”, “resmî mektuplar”, “iş mektupları” ve “açık mektuplar” olmak üzere temelde beşe ayrılır. Bunların dışında manzum şekilde, yani şiir olarak yazılan mektuplar da vardır.

a. Özel mektuplar: Birbirinden uzakta bulunan yakın akraba veya arkadaşların haberleşmek, bir olayı aktarmak, bilgi vermek, ortak düşünceleri paylaşmak gibi çeşitli amaçlarla yazdıkları ve sadece yazanla okuyanı ilgilendiren mektuplardır. Özel mektuplar, konularına göre değişik isimlerle anılır: “Aile mektupları, tebrik mektupları, teşekkür mektupları, davet mektupları (davetiyeler), taziye mektupları, özür mektupları” gibi. Özel mektupların gizliliği söz konusudur ve bu gizlilik kanunla korunmuştur.

b. Edebî mektuplar: Edebî mektuplar açık olarak bir dergide veya gazetede yayımlanır. Yazar, birine hitaben herhangi bir konudaki görüşlerini, düşüncelerini, duygularını anlatır. Ancak asıl amaç bu duygu, düşünce ve görüşleri herkese anlatmaktır. Edebî mektuplardan yazıldıkları döneme ait sanat, edebiyat ve fikir olayları hakkında bilgi edinmek de mümkündür. Edebiyat dünyasında tanınmış sanatçılar birbirlerine yazdıkları mektuplarla genelde fikir ve sanat olaylarını, eserleri tartışırlar. Olaya bağlı sanatsal türlerde de edebî mektuplardan yararlanılır. Özellikle hikâye ve roman türlerinde kahramanların hayatlarını, ruh hâllerini, duygularını, düşüncelerini, anlayışlarını daha etkili anlatmak için zaman zaman mektuplar araç olarak kullanılmıştır. Hatta kahramanların birbirlerine yazdıkları mektuplardan oluşan romanlar da vardır.

Dünya Edebiyatında Mektup

Mektubun edebî tür olarak gelişimi Latin edebiyatına dayanmaktadır. Mektubun bugünkü anlayışa uygun niteliğe ulaşması ise 16. yüzyıldan sonradır. Bu dönemden itibaren Fransa, İtalya, İngiltere ve Almanya’da bu türün yaygınlaştığı görülmektedir.

Mektup türünün ustaları da ancak 18.-19. yüzyılda yetişmiştir. Özellikle Fransa’da Mme de Sevigne, Voltaire, Rousseau bu türü çok kullanan sanatçıların başında gelmektedir. Mektup türü hikâye ve romanların yazımında da kullanılmıştır. Bazı sanatçılar eserlerini romanlarını daha içten ve etkili olur diye mektup tarzında kaleme almışlardır. Batı edebiyatında Balzac Vadideki Zambak’ı, Goethe “Genç Werther in Istırapları’nı, J. J. Rousseau “Nouvelle Heloise’ı bu şekilde yazmıştır. Bazı Avrupalılann eski Türk hayatı ile ilgili mektupları, bugün tarihi belge olarak kabul edilmektedir. Lady Montegu’nün “Şark Mektupları (Türkiye mektupları)” bu eserlerden biridir.

Türk Edebiyatında Mektup

Türk edebiyatında mektup türünün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. “Münşeat larda özel ve resmî mektuplara çokça yer verilmiştir. Yalnız bunların dili çok süslü ve ağırdır. Münşeatlar yazarının adıyla anılmaktadır: “Münşeat-ı Feridun Bey”, “Münşeat-ı Kâni” gibi.

Tanzimat’tan sonra ise gazetelerde yayımlanan birçok açık mektup göze çarpar. “Münşeat’ adı verilen örnek mektup metinleri, bu dönemde kalıplaşmış bir biçimi olan mektup türünün yaşamasını sağlamıştır. Tanzimat’tan sonra ilk ilgi çekici mektup örnekleri Akif Paşa’ya aittir ve bu mektuplar 1885 te yayımlanmıştır. Sonraki dönemlerde de ünlü kişilerin mektupları kitap hâlinde basılmıştır. Namık Kemal’in “Hususî Mektuplar”, Abdülhak Hamid Tarhan’ın “Mektuplar”, Muallim Naci’nin “Muhaberât ve Muhâverât” adlı eserleri bunlara örnek gösterilebilir.

Sonraki dönemlerde bazı sanatçılar ise mektuplardan oluşan romanlar hikâyeler, anılar, gezi yazıları kaleme almıştır. Halide Edip’in “Handan”; Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Mutallaka”, “Sevda Peşinde”; Reşat Nuri Güntekin’in “Bir Kadın Düşmanı” adlı romanları bunlar arasında sayılabilir. Ömer Seyfettin bazı hikâyelerini, Yakup Kadri Karaosmanoğlu “Bir Serencam’ ı mektup tarzında kaleme almıştır.

Mektup tarzında yazılan gezi yazıları da vardır. Cenap Şahabettin’in “Hac Yolunda”, “Avrupa Mektupları”; Ahmet Rasim’in “Romanya Mektupları’ böyle yazılmıştır.

Mektup tarzında yazılmış şiirler de vardır. Kemalettin Kamu’nun “İzmir Yolunda Son Mektup”, Orhan Veli’nin “Oktay’a Mektuplar” adlı eserleri bu şekilde yazılmıştır. Bazı sanatçılar da değişik eserlerini mektuplar şeklinde kaleme almışlardır. Nurullah Ataç’ın ‘Okura Mektuplar” adlı deneme kitabı mektuplardan oluşmaktadır. Cumhuriyet Döneminde de bazı sanatçıların mektupları toplanarak kitap hâlinde yayımlanmıştır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir: Cevat Şakir Kabaağaçlı “Mektuplarla Halikarnas Balıkçısı, Nazım Hikmet ‘Kemal Tahir’e Hapishaneden Mektuplar”, Ahmet Hamdi Tanpınar “Mektuplar”, Cahit Sıtkı Tarana “Ziya ya Mektuplar”.


Etiketler: , , , , , ,

58 YORUM VAR “Mektup”

çok işime yaradı sağolun!!!

Allah razı olsun kardeş ibretlik paylaşım.

Bunlar edebi mektup türleri mi?

Çok güzel olmuş çok işime yaradı ellerinize sağlık.

Allah razı olsun.

Gerçekten sade ve öz bir şekilde hazırlanmış çok güzel olmuş teşekkürler.

Allah razı olsun kardeş. Eline emeğine sağlık.

Çok yararlı oldu bu site.

Kardeş ellerine sağlık.

Çok sağolun :)

Çok teşekkür ederim, sayenizde bir artı daha aldım. Bu verdiğiniz bilgiler sayesinde hem biz bir şeyler öğreniyoruz hem de eksi almıyoruz :)

Biraz daha açıklayıcı olursa seviniriz.

Allah razı olsun.

İstediğim yazı yazmıyor.

Ayşe Özçelik | 17 Ocak 2014 Saat 16:04

Çok sağ olun.

Bence güzel yazılar ama bazıları çok uzun, örneğin edebi mektup bence biraz kısaltıp özleştirilmesi gerek ama bence yinede güzel çok teşekkürler :)

Hiç işime yaramadı.

Teşekkür ederim.

Çok teşekkürler ama istediğim yazı yoktu yine de sağ olun.

Vallahi çok sağolun hoca istemişti :)

Burada 5 tane mektup çeşidi diyor ama 4 tanesi var.

Çok kısa ve eksik yazılmış bence yetersiz.

Kısa mı? Bence çok uzun bu!

Bence fen bölümü için fazla ayrıntılı.

İşime süper yaradı.

Çok teşekkürler.

Eksik kalmış biraz…

İşime yaradı sağolun.

Aradığım konuyu buldum… Teşekkür ederim.

Çok sağolun.

İyi olmuş gerçekten.

Yararlanamadım ben.

Hayır hepsinin başında yazıyor ne olduğu.

Güzel anlatılmış fakat sadece edebi ve özel mektupları açıklamışsınız. Resmi iş ve açık mektupları da eklemelisiniz bence.

Gereksiz sözcük kullanımı da olmuş ama ben hallettim.

İş mektupları, dilekçe filan onlar yok :(

Çok teşekkürler.

İşinizi tam yapın.

Biraz eksik anlatılmış edebi mektuplara çok fazla yer verilmiş. Ama yine de çok sağolun.

Çok eksik var, işime çok yaramayacak.

Mektupta tema var mıdır?

Çok kısa ve öz.

Okulda farklı burada farklı anlatıyorlar. :D

Gerçekten tebrikler çok iyi.

Buna sonsuza kadar katılıyorum.

Bence çok güzel beğendim.

Çok gerekli oldu teşekkür ederim.

Sibel Sarsılmaz | 17 Şubat 2015 Saat 20:08

Harika teşekkürler :)

Çok güzel.

Çok işime yaradı.

Çok sağ olun. Çok işime yaradı çok teşekkür ederim.

Teşekkürler harikaydı.

Vallahi hoca hiç kızmayacak, bu sayede güzel bir mektubum oldu şahsen.

Teşekkürler.

Teşekkürler.

Teşekkürler.

Teşekkürler.

Çok teşekkür ederim bilgileriniz için.

YORUM BIRAKIN:

İsim (Gerekli):
Yorumunuz: