Masal

Olağanüstü kahramanların başlarından geçen olağanüstü olayların yer ve zaman belirtilmeden anlatıldığı edebiyat türüne “masal” denir.

Halk dilinde anlatılarak oluşan sözlü edebiyat ürünüdür. Masalar bir yazar tarafından sonradan yazıya geçirilir. Masallar nesir, nazım karışık olabilir. Masalların girişinde genellikle tekerlemeler bulunur. Bunlar şiir şeklinde olur. Masallar, özellikle çocuklara hitap eden eğitsel içerikli metinler olduğu için kolay anlaşılır ve akıcı bir anlatıma sahiptir.

Masallar, merak duygusunu en fazla uyaran yazı türlerinden biridir. Masalda olayların nasıl gelişeceği, kahramanların neler yaşayacağı, masalın nasıl sonlanacağı gibi konularda okuyucu veya dinleyici aşırı derecede meraklanır. Bu bakımdan masallar çok sürükleyicidir.

Masalın Genel Özellikleri

a. Konu: Masallarda her insanı ilgilendiren evrensel değerler ve konular anlatılır. Özellikle çocuklara doğruluk, dürüstlük, iyilik, güzellik, ahlaklı olmak, erdemli olmak, yardımseverlik gibi duygular verilmek istenir. Ayrıca çevredeki kişilerin, olayların ve yöneticilerin eleştirileri de yapılır. Haksızlıklara karşı halkın ve halk içinde bir önderin direnmesi ve sonuçta mutlaka üstün gelmesi işlenir.

b. Olay: Masallar olay eksenli bir edebiyat türüdür. Tamamen hayal ürünü olan bu olaylar, olağanüstü nitelikler taşıyabilir. Masallarda “olamaz” diye bir şey yoktur. Her şey olabilir ve bunlar konu olarak işlenir.

c. Yer: Masalda belirli bir yer, çevre yoktur. Hayalî bir yer, çevre söz konusudur. Bunlar da genellikle “Kafdağının arkasında bir ülke, yedi kat yerin altı, periler padişahının ülkesi” gibi hayalî yerlerdir.

d. Zaman: Masalda zaman da belirsizdir. Geçmişte bir zamandan söz edilir; ama aslında bu hayalî bir zamandır. Masallar geçmiş zaman kipi (-miş) kullanılarak anlatılır. Bu yönüyle de hikâyeden ayrılır. “Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, pireler berber iken, develer tellal iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken…” gibi tekerlemeler aslında zamanın belirsizliğini ve olayın hayalî olduğunu da açıklar.

e. Kişi: Masal kahramanları olağanüstü nitelikler taşıyabilir. Masallarda “peri, dev, cüce, cadı, gulyabani, şahmeran, Zümrüdüanka” gibi hayalî kahramanlar karşımıza çıkabilir. Masalda, gerçek hayatta rastlanamayacak kişiler bulunabilir. Kişiler ya iyidir ya da kötüdür. İyiler hep iyilik yapar, kötüler de hep kötülük yapar. İyiler masalın sonunda mutlaka kazanır, kötüler de her zaman kaybeder.

f. Amaç: Masalda eğiticilik esastır. Aslında yerin, kişilerin ve zamanın hayalî olması da bundandır. Kimse rencide edilmeden insanlara ders verilir. Herkes masalın sonunda verilen dersten kendisine düşen payı alır. Masallarda kötülükler eleştirilerek okurun ve dinleyenin bu kötüler gibi olmaması istenir. İyiler ve iyilikler de yüceltilir ki okur veya dinleyici iyi olsun ve iyilik yapsın. Bu yüzden özellikle eğitimde masallardan yararlanılır.

Masalın Bölümleri
Masallar “serim, düğüm ve çözüm” olmak üzere üç bölümden oluşur.
Serim: Tekerlemelerle giriş yapılır. Kahraman tanıtılır. Konu verilir.
Düğüm: Kahramanın başından geçen türlü türlü olaylar anlatılır. Okuyucunun merakı tahrik edilir. Olay bir çözüme kavuşturması gereken noktaya getirilir.
Çözüm: Bu bölümde olay bir sonuca bağlanır. İyiler kazanır. Kötüler kaybeder. İyilere ödül, kötülere ceza verilir. İyi dileklerle masal bitirilir.

Masal Türleri
Olağanüstü öğe, kahraman ve olaylara yer veren öykülerden oluşan ‘masal” bir terim olarak aslında “Sindirella”, “Çizmeli Kedi”,”Keloğlan” gibi sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama değişik sanatçılar tarafından kaleme alınan ve sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebî yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır. Masallar, “anonim masallar” ve “sanatsal masallar” olarak ikiye ayrılır.

a. Anonim masallar: Bu masallar toplumun değer yargılarını, anlayışını, kültürünü, dünya görüşünü yansıtan ürünlerdir. Söyleyeni beli değildir bunların. Toplumun ortak ürünüdür bu masallar. Sözlü olarak nesillerden nesillere aktarılır. Bunlardan günümüze gelenler, derlenmiş ve kitap olarak yayımlanmıştır. Anonim masallar içinde ‘eğlence’ amaçlı olanlar da vardır. Bunlar güzel vakit geçirtmeyi amaçlar. Anonim masallar “zincirleme masallar” şeklinde de olabilir. Zincirleme masallarda sıkı bir mantık bağıyla birbirine bağlanan, küçük ve önemsiz bir dizi olay art arda sıralanır. “Keloğlan” masalları anonim masallara örnek gösterilebilir.

b. Sanatsal masallar: Bu masallar sözlü kültürün ürünü olan anonim masallardan farklı olarak, toplumda görülen aksaklıkları yermek, bir düşünceyi ortaya koymak gibi belli bir amaca yönelik olarak sanatçılar tarafından yazılır. Yani bunlar anonim değildir. Bu masallar yazanın toplumsal görüşlerini ve dünyaya bakış açılarını yansıtır. Fransız “La Fontaine”in yazdığı hayvan masalları da bu türdendir. Şeyhi nin “Har-nâme” adlı eseri bu masal türüne örnek gösterilebilir.

Dünya Edebiyatında Masal
Dünya edebiyatında masal türündeki ilk eser, Hint edebiyatının ürünü olan ve Beydeba nın yazdığı “Kelile ve Dimne” sayılabilir. Fabl şeklindeki bu eserin dışında, “Binbir Gece Masalları” da bu türün güzel örneklerindendir. Avrupa’da ise masalcılığın temellerini Fransız sanatçı La Fontaine atmıştır. Dünya edebiyatındaki başlıca masal yazarları arasında Alman edebiyatında “Grimm Kardeşler” ve Danimarka edebiyatında “Andersen” öne çıkmıştır.

Türk Edebiyatında Masal
Türk edebiyatında ‘Keloğlan” en tanınmış masal kahramanıdır. Türk edebiyatında La Fontaine’in masalları Şinasi tarafından ‘Tercüme-i Manzume (1859) adıyla Türkçeye çevrilmiştir. Eflatun Cem Güney ise Türk edebiyatının sözlü kültürümüzden gelen masalları derleyip kitap hâlinde yayımlamıştır.

358 Yorum Var: “Masal

  1. Ben de Mine’ye katılıyorum. Kübra’nın dediği gibi uzun ama yararlı. Teşekkürler.

  1. Bence aralarında saçma olan hiçbir şey yok, bence çok güzel olmuş.

  1. Özellikle Fransız edebiyatından La Fontaine öne çıkmıştır.

 1. Çok güzel hikayeler var faydalı da ama bazı kitaplar Burcu’nun dediği gibi. Benim en sevdiğim maceralı ve korkutucu olması en güzeli o yanı :)

 2. Çok güzel hikayeler var faydalı da ama bazı kitaplar Burcu’nun dediği gibi. Benim en sevdiğim maceralı ve korkutucu olması en güzeli o yanı :) Çok güzel olmuş.

  1. Bence de çok faydalı bana çok yaradı bence herkese yaramalı.

 3. Allah razı olsun, hiç bu kadar işime yarayacağını düşünmemiştim. Çok teşekkür ederim :)

 4. Çok kısa olmuş ya daha detaylı olabilirdi, keşke biraz daha iyi olsaydı ama çok güzel anlatmışlar teşekkür ederim.

 5. Tek tek arayacağım bölümleri tek bir sitede buldum. Emeklerinize sağlık, teşekkürler.

 6. Ben bu kış masalını çok merak ediyorum ve bu yorumu kış masalına yolluyorum. Yine de teşekkürler bu yorumu kabul ettiğiniz için hoşçakalın…

 7. Çok güzel olmuş ama daha da güzel olabilir ama olsun sonuçta faydalı olmuş teşekkürler.

 8. Aslında ben de çok beğendim. Öğrencilerime bu tür kitapları okutmak onların geliştirecektir. Çünkü çok iyi tanımlar yapıp, duygularını tam olarak belirtmişsiniz. Size içtenlikle teşekkür ederim.

 9. Performans ödevime çok yaradı çok sağolun hocam :) Diğer sayfalar da güzel anlatılmamış en güzel burası :)

 10. Masallar da güzeldir ama insan okuduğunda insana neler kattığı neler öğrendiğini çıkarmalıdır.

 11. Ellerinize emeğinize sağlık çok teşekkür ederim, güvenerek bilgi edindiğim tek site sağolun.

  1. Batılı anlamda ilk öyküler Samipaşazade Sezai’nin yazdığı Küçük Şeyler adlı hikaye kitabıdır.

 12. Çok iyi olmuş. İlk bu sayfaya girdim ve benim için uzun olması gerekiyordu gayet de uzun. Sunum ödevime çok iyi yarayacak :)

 13. Muhteşem derecede bir katkı sağlayarak sıralamamda en iyi ödev sitelerimde birinci sırayı kaptılar. Umarım herkes bu mükemmel ve aşırı faydalı siteden haberdar olur. İyi dileklerimle, sağlıcakla kalın…

  1. Ne eksiği olsun daha sabahtan beri ödev yapmak için yazıyorum daha mı uzun olmalıydı yani? Ama çok güzeldi bu kadar yazmama değdi doğrusu. (Uzun olabilir ama herkesin işine yarayacağını düşünüyorum çok güzel ve çok faydalı.) Bunu kim yapmışsa çok sağ olsun emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

 14. Proje ödevim için çok yararlı oldu bir masal yazmam gerekiyor işim çok zor. Bakalım ne olacak bu arada ve İstanbul Büyükçekmece Mimar Oba Ortaokulu’na gidiyorum, sınıfım 5-E. Kimler bu okulda ya da bu sınıfta bu okula gidenlerin okul ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

 15. Çok teşekkürler bir öğretmen olarak çok beğendim, öğrencilerin işine çok yarayacak.

 16. Okulda öğretmenin anlatığını anlamadım ama buradakileri gayet güzel anladım. Sağolun emeğinize sağlık.

 17. Arkadaşlar bu açıklamanın neresi uzun ya saçmalamayın hiç roman okumadınız sanırım.

 18. Çok teşekkürler, ödevlere buradan bakıyorum ve gerçekten işinizin hakkını veriyorsunuz.

 19. İçerikleri az ama tam bir şekilde yapılmış. Tarihi olayların olmasından bir iki örnek olsaydı tam bir konu içerikleri zengin olurdu ama tarihten “DEDE KORKUT” gibi isimler olsaydı iyi neticelenirdi.

  1. Aynen ya öğretmenim ödev vermişti benim de çok işime yaradı çok teşekkürler ya kim yazdıysa ellerine sağlık.

 20. Bence de çok faydalı ve çok yararlı bilgiler bunlar, çok teşekkürler böylesine önemli ve herkesin bilmesi gereken bilgileri bizlerle paylaştığınız için. İyi çalışmalar.

 21. La Fontaine’in Masalları hangi yaş grubuna hitap etmektedir? Acil cevaplayabilirseniz minnettar olurum. Şimdiden teşekkürler.

 22. Bir şey sorabilir miyim? Masal ile fabl arasındaki en belirgin fark nedir ya da nelerdir? Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın