Masal

Sponsorlu Bağlantılar

Olağanüstü kahramanların başlarından geçen olağanüstü olayların yer ve zaman belirtilmeden anlatıldığı edebiyat türüne "masal" denir.

Halk dilinde anlatılarak oluşan sözlü edebiyat ürünüdür. Masalar bir yazar tarafından sonradan yazıya geçirilir. Masallar nesir, nazım karışık olabilir. Masalların girişinde genellikle tekerlemeler bulunur. Bunlar şiir şeklinde olur. Masallar, özellikle çocuklara hitap eden eğitsel içerikli metinler olduğu için kolay anlaşılır ve akıcı bir anlatıma sahiptir.

Masallar, merak duygusunu en fazla uyaran yazı türlerinden biridir. Masalda olayların nasıl gelişeceği, kahramanların neler yaşayacağı, masalın nasıl sonlanacağı gibi konularda okuyucu veya dinleyici aşırı derecede meraklanır. Bu bakımdan masallar çok sürükleyicidir.

Masalın Genel Özellikleri

a. Konu: Masallarda her insanı ilgilendiren evrensel değerler ve konular anlatılır. Özellikle çocuklara doğruluk, dürüstlük, iyilik, güzellik, ahlaklı olmak, erdemli olmak, yardımseverlik gibi duygular verilmek istenir. Ayrıca çevredeki kişilerin, olayların ve yöneticilerin eleştirileri de yapılır. Haksızlıklara karşı halkın ve halk içinde bir önderin direnmesi ve sonuçta mutlaka üstün gelmesi işlenir.

b. Olay: Masallar olay eksenli bir edebiyat türüdür. Tamamen hayal ürünü olan bu olaylar, olağanüstü nitelikler taşıyabilir. Masallarda “olamaz” diye bir şey yoktur. Her şey olabilir ve bunlar konu olarak işlenir.

c. Yer: Masalda belirli bir yer, çevre yoktur. Hayalî bir yer, çevre söz konusudur. Bunlar da genellikle "Kafdağının arkasında bir ülke, yedi kat yerin altı, periler padişahının ülkesi" gibi hayalî yerlerdir.

d. Zaman: Masalda zaman da belirsizdir. Geçmişte bir zamandan söz edilir; ama aslında bu hayalî bir zamandır. Masallar geçmiş zaman kipi (-miş) kullanılarak anlatılır. Bu yönüyle de hikâyeden ayrılır. "Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, pireler berber iken, develer tellal iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken…" gibi tekerlemeler aslında zamanın belirsizliğini ve olayın hayalî olduğunu da açıklar.

e. Kişi: Masal kahramanları olağanüstü nitelikler taşıyabilir. Masallarda "peri, dev, cüce, cadı, gulyabani, şahmeran, Zümrüdüanka" gibi hayalî kahramanlar karşımıza çıkabilir. Masalda, gerçek hayatta rastlanamayacak kişiler bulunabilir. Kişiler ya iyidir ya da kötüdür. İyiler hep iyilik yapar, kötüler de hep kötülük yapar. İyiler masalın sonunda mutlaka kazanır, kötüler de her zaman kaybeder.

f. Amaç: Masalda eğiticilik esastır. Aslında yerin, kişilerin ve zamanın hayalî olması da bundandır. Kimse rencide edilmeden insanlara ders verilir. Herkes masalın sonunda verilen dersten kendisine düşen payı alır. Masallarda kötülükler eleştirilerek okurun ve dinleyenin bu kötüler gibi olmaması istenir. İyiler ve iyilikler de yüceltilir ki okur veya dinleyici iyi olsun ve iyilik yapsın. Bu yüzden özellikle eğitimde masallardan yararlanılır.

Masalın Bölümleri
Masallar "serim, düğüm ve çözüm" olmak üzere üç bölümden oluşur.
Serim: Tekerlemelerle giriş yapılır. Kahraman tanıtılır. Konu verilir.
Düğüm: Kahramanın başından geçen türlü türlü olaylar anlatılır. Okuyucunun merakı tahrik edilir. Olay bir çözüme kavuşturması gereken noktaya getirilir.
Çözüm: Bu bölümde olay bir sonuca bağlanır. İyiler kazanır. Kötüler kaybeder. İyilere ödül, kötülere ceza verilir. İyi dileklerle masal bitirilir.

Masal Türleri
Olağanüstü öğe, kahraman ve olaylara yer veren öykülerden oluşan 'masal" bir terim olarak aslında "Sindirella", "Çizmeli Kedi","Keloğlan" gibi sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama değişik sanatçılar tarafından kaleme alınan ve sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebî yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır. Masallar, "anonim masallar" ve "sanatsal masallar" olarak ikiye ayrılır.

a. Anonim masallar: Bu masallar toplumun değer yargılarını, anlayışını, kültürünü, dünya görüşünü yansıtan ürünlerdir. Söyleyeni beli değildir bunların. Toplumun ortak ürünüdür bu masallar. Sözlü olarak nesillerden nesillere aktarılır. Bunlardan günümüze gelenler, derlenmiş ve kitap olarak yayımlanmıştır. Anonim masallar içinde 'eğlence' amaçlı olanlar da vardır. Bunlar güzel vakit geçirtmeyi amaçlar. Anonim masallar "zincirleme masallar" şeklinde de olabilir. Zincirleme masallarda sıkı bir mantık bağıyla birbirine bağlanan, küçük ve önemsiz bir dizi olay art arda sıralanır. "Keloğlan" masalları anonim masallara örnek gösterilebilir.

b. Sanatsal masallar: Bu masallar sözlü kültürün ürünü olan anonim masallardan farklı olarak, toplumda görülen aksaklıkları yermek, bir düşünceyi ortaya koymak gibi belli bir amaca yönelik olarak sanatçılar tarafından yazılır. Yani bunlar anonim değildir. Bu masallar yazanın toplumsal görüşlerini ve dünyaya bakış açılarını yansıtır. Fransız "La Fontaine"in yazdığı hayvan masalları da bu türdendir. Şeyhi nin "Har-nâme" adlı eseri bu masal türüne örnek gösterilebilir.

Dünya Edebiyatında Masal
Dünya edebiyatında masal türündeki ilk eser, Hint edebiyatının ürünü olan ve Beydeba nın yazdığı "Kelile ve Dimne" sayılabilir. Fabl şeklindeki bu eserin dışında, "Binbir Gece Masalları" da bu türün güzel örneklerindendir. Avrupa’da ise masalcılığın temellerini Fransız sanatçı La Fontaine atmıştır. Dünya edebiyatındaki başlıca masal yazarları arasında Alman edebiyatında "Grimm Kardeşler" ve Danimarka edebiyatında "Andersen" öne çıkmıştır.

Türk Edebiyatında Masal
Türk edebiyatında 'Keloğlan" en tanınmış masal kahramanıdır. Türk edebiyatında La Fontaine’in masalları Şinasi tarafından 'Tercüme-i Manzume (1859) adıyla Türkçeye çevrilmiştir. Eflatun Cem Güney ise Türk edebiyatının sözlü kültürümüzden gelen masalları derleyip kitap hâlinde yayımlamıştır.


Etiketler: , , , , , ,

283 YORUM VAR “Masal”

Çok uzun ama faydalı.

Kübra’nın dediği gibi çok uzun. Ama gerçekten de çok yararlı oldu sağolun.

Çok güzel olmuş.

Sınav öncesi çalışmak için çok faydalı.

Bence çok güzel ama aralarında saçma olanı da var ama genellikle güzel yani.

Bir şey sorabilir miyim? Masalın dünya edebiyatındaki en önemli temsilcisi kimdir?

Edebiyat Öğretmeni | 15 Mayıs 2013 Saat 18:44

Özellikle Fransız edebiyatından La Fontaine öne çıkmıştır.

Çok faydalı gerçekten.

Çok güzel hikayeler var faydalı da ama bazı kitaplar Burcu’nun dediği gibi. Benim en sevdiğim maceralı ve korkutucu olması en güzeli o yanı :)

Çok güzel hikayeler var faydalı da ama bazı kitaplar Burcu’nun dediği gibi. Benim en sevdiğim maceralı ve korkutucu olması en güzeli o yanı :) Çok güzel olmuş.

Çok teşekkür ederim.

Harika çok yardımcı oldu.

Harika!

Öğretmenim ödev verdi çok işime yaradı teşekkürler.

Biraz saçma ama çok faydalı sağolun.

Yazılıdan önce mükemmel bir çalışma kaynağı teşekkürler.

Eksiklerimi burada tamamladım çok faydalı.

Gerçekten yararlı, çok faydasını gördüm.

Teşekkürler, faydasını gördüm.

Çocuklar için çok faydalı teşekkürler Allah razı olsun.

Çok teşekkürler.

Güzel :D

Çok güzel çok beğendim. :D

Çok güzel olmuş.

Faydalı bir anlatım olmuş teşekkür ederim.

Sağolun harika yazmışsınız teşekkürler.

Harika biraz uzun ama yine de güzel sevdim. =)

Aynen başarılı!

Bence çok işime yaradı.

Güzel olmamış bence biraz kısaltın.

Teşekkürler.

Güzel olmuş ama az olmuş.

Güzel, ödevimde bunu kullanacağım.

Süpersiniz.

Çok uzun ama güzel olmuş.

Çok teşekkürler.

Çok güzel, ilk açtım hemen bu site karşıma çıktı ödevimde kullandım. Teşekkürler.

Şahane bilgiler çok güzel mersi.

Süper olmuş mükemmel.

Çok iyi olmuş kısa diyorlarsa da dinlemeyin, çok uzun ve iyi olmuş.

Benim de işime yaradı sağolun.

Çok teşekkürler.

Masal incelemesi yok mu?

12.sınıfım, bu konuyu iyi anladım.

Bence güzel açıklanmış.

Çok iyi bir site!

Uzun ama çok güzel aslında bizim edebiyatçıyı ancak bu kurtarır.

Eylülnaz Pekin | 11 Şubat 2014 Saat 15:59

Bir şey sorabilir miyim? Masal ve hikaye aynı şey midir?

Edebiyat Öğretmeni | 11 Şubat 2014 Saat 17:57

Hayır farklı şeylerdir.

Çok faydalı.

Masal nasıl oluşmuştur? Onu paylaşın lütfen

Bence çok uzun.

Çok faydalı herkes okusun ve yazsın.

Güzel olmuş…

Çok uzun bu!

Faydalı ama uzun teşekkürler.

Güzel olmuş.

Teşekkürler.

Güzel olmuş.

Çok güzel performans ödevimden 5 aldım.

Faydalı oldu benim için.

Güzel anlatım.

Harika, mükemmel!

Güzel, birazcık uzun ama çok öğretici.

Güzel olmuş doğrusu.

Beğenmedim.

Çok güzel.

Sağolun çok yardımcı oldunuz teşekkürler.

Çok yardımcı oldunuz sağolun.

Allah razı olsun, hiç bu kadar işime yarayacağını düşünmemiştim. Çok teşekkür ederim :)

Melek Mutlu | 1 Mart 2014 Saat 15:47

Açıklamaları çok uzun vazgeçtim güzel değil.

Çok uzun olmuş.

Masal kahramanı dedik masal çıktı.

Çok işime yaradı sağolun.

İyidir iyi.

Ben bunları proje için de yapıyorum sağolun.

Beğendim.

İyi teşekkür ederiz.

Hiç olmadı.

Çok iyi olmuş.

Çok güzel çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim 100 aldım.

Öğretici :/

Ben bu kış masalını öğrenmek istiyorum.

Güzel olmuş.

Güzel olmuş.

Çok güzel ellerinize sağlık.

Çok kısa olmuş ya daha detaylı olabilirdi, keşke biraz daha iyi olsaydı ama çok güzel anlatmışlar teşekkür ederim.

Selamlar.

Size de selamlar efendim.

Çok uzun olmuş ama yine de güzel.

Çok güzel ama çok uzun.

Çok teşekkürler.

Ben de çok teşekkür ederim.

Çok faydalı bir şey sağ olun.

Tek tek arayacağım bölümleri tek bir sitede buldum. Emeklerinize sağlık, teşekkürler.

Güzel ama daha güzel olabilir.

Ben bu kış masalını çok merak ediyorum ve bu yorumu kış masalına yolluyorum. Yine de teşekkürler bu yorumu kabul ettiğiniz için hoşçakalın…

Çok güzel olmuş ama daha da güzel olabilir ama olsun sonuçta faydalı olmuş teşekkürler.

Çok teşekkürler.

Çok güzel ve içinde çok iyi tanımlar olduğu kesin yazanın ellerine sağlık.

Çok sağolun.

Sağolun çok faydalı oldu.

Çok yardımcı oldunuz.

Türkçe Öğretmeni | 14 Nisan 2014 Saat 15:20

Aslında ben de çok beğendim. Öğrencilerime bu tür kitapları okutmak onların geliştirecektir. Çünkü çok iyi tanımlar yapıp, duygularını tam olarak belirtmişsiniz. Size içtenlikle teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

Teşekkürler.

Teşekkürler.

Teşekkürler gereğinden fazla yardımcı oldunuz.

Teşekkürler.

İdare eder.

Güzel.

100 aldım, çok teşekkürler :D

Vallahi siz bu siteyi yapmasaydınız biz çoktan kaybetmiştik, gerçekten çok sağolun.

Hilal Yılmaz | 27 Nisan 2014 Saat 21:00

Çok güzel ve faydalı bir şey teşekkürler.

Fazla beğenmedim.

Çok uzun yaz yaz bitmiyor ama yine de güzel.

Çok güzel keşke bir de örnek verseydiniz…

Ben bu kış masalını merka ediyorum.

Çok uzun ama güzel :)

Çok uzun.

Çok işime yaradı.

Süper her yerde aradım, buraya bakmam yeterliymiş.

Çok teşekkürler.

Çok teşekkürler.

Performans ödevime çok yaradı çok sağolun hocam :) Diğer sayfalar da güzel anlatılmamış en güzel burası :)

Yararlı ve çok güzel.

Nefise Nur Yılmaz | 12 Mayıs 2014 Saat 09:42

Çok uzun.

Çok uzun ama çok faydalı tavsiye ediyorum.

Mehtap Yazıcı | 14 Mayıs 2014 Saat 18:13

Çok uzun ama her bölümünün açıklaması yazılmış, bunu herkes tavsiye ediyorum.

Fazla lafa gerek yok güzel olmuş.

Çok iyi olmuş.

Çok güzel olmuş.

Çok güzel olmuş.

Çok güzel ama uzun.

Hiç işime yaramadı çünkü okumadım ve yazmadım.

Çok güzel anlatılmış.

Eyvallah arkadaşlar ödeve çok yardımcı oldu.

Performans ödevi verdi hoca, çok uzun ben bunun Sadece gerekli yerlerini aldım çok teşekkürler.

Teşekkürler.

Çok işime yaradı gerçekten.

Masal olaya dayalı mıdır?

Edebiyat Öğretmeni | 2 Haziran 2014 Saat 11:17

Evet olaya dayalı bir türdür.

Kış Masalı çok güzel bir şarkıdır, ben hep dinliyorum inşallah siz de dinlemişsinizdir.

Teşekkür ederim.

Gerçekten çok güzel teşekkürler:)

Hiç beğenmedim.

Çok iyi.

Ne bileyim ben.

Teşekkürler.

İşimi gördü sağ olun.

Teşekkürler.

Bence çok kötü değil.

İyi işte.

Çok uzun ama işime yaradı teşekkürler.

Çok güzel ve çok uzun, bu da işime yarayacak. Arife hoca yüz verir bunu yazarsam :)

Bence çok iyi. Ödevime lazımdı.

Çok güzel gerçekten de çok işime yaradı çok teşekkürler.

Zeynep Melike Yalçın | 10 Ekim 2014 Saat 11:30

Masallar da güzeldir ama insan okuduğunda insana neler kattığı neler öğrendiğini çıkarmalıdır.

Fatma Miraç | 10 Ekim 2014 Saat 17:38

Gerçekten de çok işime yaradı sağolun.

Çok uzun ama müthiş bir sayfa, her zaman bu sayfadan yazacağım.

İşime çok yaradı, çok teşekkür ederim.

Çok şahane olmuş, tek kelime ile müthiş.

Ellerinize emeğinize sağlık çok teşekkür ederim, güvenerek bilgi edindiğim tek site sağolun.

Sınavıma bu siteden çalıştım. Çok teşekkürler :)

Son dakikada kurtarıcım oldu.

Batılı anlamda ilk öykü kimin biriniz söyleyin.

Edebiyat Öğretmeni | 7 Kasım 2014 Saat 00:39

Batılı anlamda ilk öyküler Samipaşazade Sezai’nin yazdığı Küçük Şeyler adlı hikaye kitabıdır.

Harika yazılmış tebrik ederim.

Güzel olmuş.

Katılıyorum.

Güzel olmuş.

Güzel olmuş.

Çok iyi olmuş. İlk bu sayfaya girdim ve benim için uzun olması gerekiyordu gayet de uzun. Sunum ödevime çok iyi yarayacak :)

Süper diyorum başka bir şey demiyorum gerçekten çok güzelmiş.

Teşekkürler.

Teşekkürler Türkiye.

Çok uzun ama aradınız bilgileri buluyorsunuz.

Türkçe dersinde bu siteye gireceğim. Çok teşekkürler.

Çok güzel olmuş çok beğendim, ödevime yaradı süper.

Hakikaten çok faydalı.

Çok beğendim. Pazartesi günü öğretmen sözlü yapacak. (tevhide k.)

Az mı?

Çok güzel hatta mükemmel ötesi. Ödevim vardı teşekkürler.

Güzel gerçekten.

Çok yardımcı oldu ödevimi yapmamda, birazcık uzun ama gayet açıklayıcı beğendim.

Bunu yazana çok teşekkürler. Sayesinde ödevimi yapabildim.

Sağolun mükemmel olmuş ödevime çok yardımcı oldunuz.

Aferin.

Çok uzun ya nasıl yazacağım, giriş çok güzel ama uzun işte.

Çok güzel.

Muhteşem derecede bir katkı sağlayarak sıralamamda en iyi ödev sitelerimde birinci sırayı kaptılar. Umarım herkes bu mükemmel ve aşırı faydalı siteden haberdar olur. İyi dileklerimle, sağlıcakla kalın…

Çok güzel bir konu, okulda yardımcı oldu.

Eksikler var ama çok faydalı.

Proje ödevim için çok yararlı oldu bir masal yazmam gerekiyor işim çok zor. Bakalım ne olacak bu arada ve İstanbul Büyükçekmece Mimar Oba Ortaokulu’na gidiyorum, sınıfım 5-E. Kimler bu okulda ya da bu sınıfta bu okula gidenlerin okul ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Mükemmel çok sağolun.

Az ve öz tek kaynak! Mükemmel :)

Bayıldım, öğretmen aferin dedi.

Proje ödevime yardımcı oldu sağolun.

Özlem Akpınar | 15 Ocak 2015 Saat 21:54

Çok güzel çok işime yaradı öğrencilerim için fotokopi hazırlarken.

Çok faydalı ve güzel ama bazı yerleri saçma.

Teşekkür ederim sağolun.

Çok teşekkürler çok işime yaradı…

Beyza İmrekoğlu | 24 Ocak 2015 Saat 14:37

Çok teşekkürler bir öğretmen olarak çok beğendim, öğrencilerin işine çok yarayacak.

Eda Dırgan | 5 Şubat 2015 Saat 20:17

Çok uzun ama bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim.

Çok güzel ama çok uzun teşekkür ederim.

Uzun ama bilgilendirici.

Ben madde halinde istiyorum ama güzel olmuş.

Güzel.

Proje ödevimi yaptım, çok yararlı güzel.

Güzel çok işime yaradı. Çok güzel bir site.

Gereğinden fazla güzel, beğendim yani.

Baya uzun ama Türkçe ders için çok iyi oldu.

Çok faydalı.

İşte bu!

Güzel.

Hocam Allah razı olsun çok iyi, dersten geçtim.

Çok teşekkürler.

Sınavda çıkar umarım.

Çok sağolun.

Çok uzunç

Bence de çok yararlı.

Bence bu sınav kopyasız geçecek :)

Bence yoktan yere uzatmışlar.

Teşekkürler.

Gerçekten de iyi bir araştırma sayfası.

Çok faydalı gerçekten sınav öncesi çalışmak için iyi.

Ahmet Çelen | 26 Şubat 2015 Saat 18:02

Adamsınız süperdi.

Oktay Kaymak | 26 Şubat 2015 Saat 18:34

Çok işime yaradı sağolun.

Çok teşekkür ederim ellerinize sağlık.

Ahmed Can Çalışkan | 2 Mart 2015 Saat 19:36

Beydeba (Kelile ve Dimne)

Çok teşekkürler.

Çok teşekkürler.

Allah razı olsun hepinizden.

Çok kötü olmuş.

Ya çok uzun be ;)

Çok güzel, beğenmeyenler kendileri yaratsın.

Ödevime yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

Bence de çok güzel.

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

Teşekkürler.

Teşekkürler.

Kim yazacak şimdi bunu? :-)

Güzel.

Biraz fazla uzun olmuş ama performans ödevim için bire bir.

Gerçekten işe yarar.

Çok engin bilgiler vermişsiniz, gerçekten yüreğinize emeğinize sağlık.

Okulda öğretmenin anlatığını anlamadım ama buradakileri gayet güzel anladım. Sağolun emeğinize sağlık.

Çok teşekkürler.

Teşekkürler.

Teşekkürler.

Süper.

Arkadaşlar bu açıklamanın neresi uzun ya saçmalamayın hiç roman okumadınız sanırım.

Çok teşekkürler, ödevlere buradan bakıyorum ve gerçekten işinizin hakkını veriyorsunuz.

Çok teşekkürler çok güzel olmuş.

Teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

Çok harika olmuş bana çok faydası oldu teşekkürler.

Gerçekten de çok bilgi verici bir site, emeklerinize ve ellerinize sağlık…

Lütfen masal örneği de koyun daha güzel olacak.

Yorumsuz!

Çok teşekkürler.

Teşekkürler.

Bana sadece ilk paragraf lazım oldu gerisini biliyorum zaten.

Zor yazdım ama işime yarıyor.

Kalbinur Düzgün | 9 Nisan 2015 Saat 19:52

Çok işime yaradı teşekkür ederim.

İçerikleri az ama tam bir şekilde yapılmış. Tarihi olayların olmasından bir iki örnek olsaydı tam bir konu içerikleri zengin olurdu ama tarihten “DEDE KORKUT” gibi isimler olsaydı iyi neticelenirdi.

Size çok teşekkür ederim bana çok yardımcı oldunuz.

Mehmet ÇAĞLAYAN | 13 Nisan 2015 Saat 20:20

Performans önemliydi.

Teşekkür ederim.

Gerçekten çok güzel. Teşekkür ederim beni edebiyatçıdan kurtardığınız için.

Süper!

Öğretmenim performans ödevi olarak verdi yaz yaz öldüm. Ama çok faydalı.

Çok faydalı oldu çok sağ olun.

Teşekkürler.

Çok teşekkürler.

Yorumları inceledim de çok ilginçler açıkçası cümlelerin sonunda nokta falan var.

Çok güzel bir anlatımı var.

Teşekkürler.

Uzun ama güzele benziyor.

Çok faydalandım masal yazarken.

Çok sağolun, en zor günümde yardımcı oldunuz :)

Teşekkürler.

Güzel olmuş ellerinize sağlık.

Çok yararlı bilgiler.

YORUM BIRAKIN:

İsim (Gerekli):
Yorumunuz: