Günlük (Günce)

Bir kimsenin düzenli olarak, günlük olaylarla ilgili yorumlarını, bunlardan kaynaklanan o günkü anlayışlarını, düşüncelerini, üstüne tarih atarak kaleme aldığı kısa yazılara “günlük” veya “günce” denir.

Günlüğün özellikleri şunlardır:

 • Günlükler ne gün yazıldığını belirtmek için tarih atılan, çoğu zaman her günün sonunda o gün olup bitenin sıcağı sıcağına anlatıldığı, olaylarla ilgili yorumlar, değerlendirmeler yapıldığı yazılardır.
 • Günlükler her gün yazıldığı için kısadır.
 • Bu yazılar yazarının yaşamından izler taşır. Bu bakımdan günlükler içten ve sevecendir.
 • Okuyucular dikkate alınmadan yazılan günlükler, özeldir.
 • Duyguların, düşüncelerin yoğun olduğu anlarda sıcağı sıcağına yazılan günlüklerin anlatımı geliştirmede önemli bir yararı vardır.
 • Günlükler bir deftere yazılabileceği gibi daha kullanışlı olması bakımından bir ajandaya da yazılabilir.

Türk Edebiyatında Günlük

Türk edebiyatında Suut Kemal Yetkin, Seyit Kemal Karaalioğlu ve Oktay Akbal günlüklerini kitap olarak yayımlayan sanatçıların başında yer almaktadır. Ayrıca Oğuz Atay’ın “Günlük Bütün Eserleri”; Nihat Erim in “Günlükler”; Fevzi Çakmak’ın “Mareşal ve Günlükleri”, Salah Birsel’in “Papağanname Günlük” adlı eserleri bu türdedir.

Günlük-Anı Farkı

Anı ile günlük çoğu zaman karıştırılmaktadır. Günlük, adından anlaşılacağı üzere yaşanırken, günü gününe yazılır. Anı ise aradan zaman geçtikten sonra yazılır. Örneğin kişi günlüklerinden yararlanarak ileride bir anı kitabı kaleme alabilir. Günlük yazarı sadece kendisini ya da kendisini merkeze alarak çevresindekileri anlattığı hâlde; anı yazarları başkalarını anlatabilir.

85 Yorum Var: “Günlük (Günce)

  1. Hayır canım tam tersine ders verdi sen anlamayabilirsin senin gibiler yüzünden youtubede yorumu kapatıyorlar. Ayrıca ben de teşekkür ederim çok sağolun.

 1. Bugün günlerden Şeref Meselesi. Çünkü bugün benim en mutlu günüm. KEREM BÜRSİN’i izleyeceğim.

 2. Bence kısa ve netti. Çok olup anlaşılmadıktan sonra kısa olup anlaşılır olması benim bu siteden ödevi yapmamı sağladı. teşekkürler.

 3. Kimsenin bu yazıyı kötü yorumlamaya hakkı yok, hem yararlanıp hem de kötülemek çok ayıp bir şey yediğiniz ekmeğe tükürmeyin!

 4. Kimsenin bu yazıyı kötü yorumlamaya hakkı yok, hem yararlanıp hem de kötülemek çok ayıp bir şey. Yediğiniz ekmeğe tükürmeyin LÜTFEN!

 5. Evet haklısın ama çok eksik konular var ama çok kısa anlatılmış, arada bilgi eksikleri de var çünkü okurken çoğu şeyin eksikleri ve gözden kayıp tanımlar var.

 6. Allah razı olsun ne muradınız varsa versin, ayrıca yorumlarda küfür kullanmayalım çok büyük günahtır Allahu Teala affetmeyebilir.

Bir Cevap Yazın