Betimleme (Tasvir) Paragrafı

Sponsorlu Bağlantılar

Bir kişinin, bir canlının, bir manzaranın ya da bir yerin vb. dikkat çekici belirgin niteliklerinin ayrıntılı şekilde anlatıldığı paragraflara betimleme paragrafı denir. Bu paragraf türünde insan, hayvan, mekân, eşya gibi canlı ve cansız varlıklar, aralarındaki benzerlikler ya da ayırıcı özellikleriyle birlikte anlatılır. Bu varlıklar, sözcüklerle resim yapar gibi okurların gözü önünde canlanacak biçimde betimlenir.

Sanatsal (İzlenimsel) Betimleme

Okuru etkilemek ve ona yazarın sanat gücünü göstermek için başvurduğu betimleme türüdür. Yazarın betimlemesini yaptığı varlığı duygularının etkisinde kalarak anlatmasıdır. Bu betimleme türünde yazar, okuru etkilemek için okurun çeşitli duygularına seslenen ayrıntılara yer verir. Betimlemesini yaparken içten bir anlatım, öznel bir bakış açısı sergiler, kişisel beğenilerini yansıtır.

Örnek

Saf mavi bir sema… Çiçekli ağaçlar… Uyur gibi sessiz duran deniz… Karşı sahilde mor, fark olunmaz sisler altında dağlar, korular, beyaz yalılar… Bütün bunların üzerinde mitolojik öykülerdeki gibi uçan martı sürüleri!

Yazar bu paragrafta okuru etkilemek için bir manzarayı işin içine duygularını da katarak sanatlı bir dille anlatmıştır. Dolayısıyla bu betimleme paragrafıdır.

Açıklayıcı Betimleme

Bilgi vermek amacıyla başvurulan betimleme türüdür. Bu betimleme türünde amaç bilgi vermek olduğundan yazar, varlıkların özelliklerini nesnel bir tutumla anlatır, varlıklarla ilgili bilgileri bir fotoğraf gerçekliğiyle sunmaya çalışır.

Örnek

San Markus Meydanı Avrupa’nın en geniş meydanıdır. Bu meydan, oldukça geniş, ışıklı ve renkli; güvencilerle dolu. Deniz bir yanda, eski çağlardan kalma yapılar bir yanda. Rahtımın karşısında kubbelerle süslü ve önü insan kaynayan San Giorgio Kilisesi görünüyor. Yapının duvarlarındaki mozaikler parıl parıl parlıyor.

Bu parçada yazar, San Markus Meydanı ve onun çevresindeki yapılarla ilgili bilgiler vermiştir. Yazarın amacı bilgi vermek olduğundan söz konusu mekânı nesnel bir tutumla betimlenmiştir.

Betimleme paragrafları beş duyudan hareketle oluşturulur. Bu nedenle betimle paragraflarında “görme, işitme, koklama, dokunma, tatma” duyularıyla ilgili ayrıntılara yer verilir.

Betimleme paragraflarında çeşitli varlıklar ve insanlar fiziksel ve ruhsal yönden tanıtılır. İnsan betimlemesine “portre”, kişileri fiziksel yönleriyle tanıtan betimlemelere, “fiziksel portre”, ruhsal yönleriyle tanıtanlara ise “ruhsal portre” örnek verilebilir.

Betimleme paragrafları genellikle roman, hikâye, destan, gezi yazısı, anı gibi yazı türlerinde kullanılır. Bazen olay paragraflarıyla betimleme iç içe olur.


Etiketler: , , , ,

29 YORUM VAR “Betimleme (Tasvir) Paragrafı”

Teşekkürler.

Sağolun teşekkürler sayenizde projeden 100 aldım, Allah razı olsun.

Teşekkür ederim.

Çok sağolun.

Nurgül öğretmen sağ olsun beni o yetiştirdi 4 yıl.

İyi bir site bence.

Çok ama çok teşekkür ederim, ilk kısa betimleme çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

Biraz uzun yapın.

İyi süper ama benim ödevim bu değil :)

Bana mekan betimlemesi lazım acil.

Çok sağolun.

Çok teşekkürler.

Mekan betimleme yaz.

Teşekkürler.

Güzel ama benim ödevim bu değil :(

Teşekkürler.

Meryem Berra | 5 Ocak 2015 Saat 15:52

Sayfa işime yaramadı ama yine de sağolun.

Teşekkürler.

Çok teşekkürler sınavdan 100 aldım.

Çok sağolun.

Harika!

Ben ortaokula gidiyorum size bir sorum olacak, tasvirle ilgili bilgi almak istiyorum.

Edebiyat Öğretmeni | 3 Mart 2015 Saat 19:30

Betimleyici Anlatım konusuna bakabilirsiniz.

Güzel.

Sağolun.

Çok teşekkür ederim.

Mükemmel ya çok sağolun sitenize hayran kaldım.

Tamam güzel ama bana mekan ve kişi gerekli :)

Esma Erdoğan | 20 Nisan 2015 Saat 19:54

Çok teşekkür ederim sitenizi çok beğendim şahsen ve madden.

YORUM BIRAKIN:

İsim (Gerekli):
Yorumunuz: