Öne Çıkanlar

Çatışma,  Sait Faik’in  otobiyografik bir hikayesidir diyebiliriz. Yazarın hayat hikayesini okumadan Çatışma’yı anlamlandırmak mümkün değildir.  Hikayede anlatılanların yazarın kişiliğinin oluşmasında önemli rol oynayan gelişmeler olduğuna  tanıklık ediyoruz. Sanatçının yaşamına ve sanatçı kimliğine bir göz atalım:

Sait Faik,1906 yılında Adapazarı’nda  dünyaya gelmiştir. Asıl adı Mehmet Faik’tir. Ailesinin memleketi  olan ve babasının memuriyeti nedeniyle bulunduğu Adapazarı’nda yabancı dille eğitim veren bir kolejde eğitime başlamıştır.Bu yıllarda anne ve babası geçimsizlik nedeniyle üç buçuk yıl ayrı kalmışlar, bu zaman zarfında  babasıyla birlikte yaşamıştır. Lise eğitimi alması için ailesi İstanbul’a taşınmış; Sait Faik, İstanbul Erkek Lisesine kaydolmuş, Arapça hocasının sandalyesine  iğne koydukları gerekçesiyle kırk bir arkadaşıyla birlikte okuldan uzaklaştırılmış ve lise tahsilini Bursa’da tamamlamıştır. İlk hikayesi olan İpekli Mendil’i edebiyat ödevi olarak Bursa Lisesinde yazmıştır.

Açıklama: Bu hikayeyi daha iyi anlaşılsın diye yorumlamaya çalıştım. Lütfen gözden kaçırdığım eksiklikler veya yaptığım hatalar varsa önereceğiniz bilgileri yorum bölümünde paylaşalım.

Sait Faik “Çatışma” Hikayesi Tahlili İndir! (Ahmet TOK)