Öne Çıkanlar

Madame Bovary adlı bu eser romantizmin çöküşünü, realizmin başlangıcını hazırlamıştır; bu yüzden eser realizmin ilk eseri kabul edilir. Eserde şöhret düşkünü bir kadının yaşadığı aşkların kendi sonunu nasıl hazırladığı anlatılmıştır.

Romanın Özeti:

Charles Bovary daha tıp öğrencisiyken kendisinden büyük bir beyanla evlenmiştir. Doktorluğa başladıktan sonra bir çiftçinin evine hasta bakmaya gider. Orada çiftçinin kızı Emma’yı görür, beğenir. “Emma”, küçük yaşta manastıra verilmiş, eğitimini orada tamamlamıştır; güzel, romantik, okuduğu romanların etkisiyle hayalperest biridir.

Charles, Emma’yı görebilmek için Emma’nın babasının bacağı kırık olmasını bahane ederek sık sık Emma’lara gider. Doktorun kendi karısı bu durumdan rahatsız olur, yaptıkları şiddetli kavgalar neticesinde eski bir hastalığı nükseder ve ölür.

Charles, Emma’ya olan ilgisinden dolayı karısının ölümüne üzülmez. Emma’nın sevimliliği ve cazibesi karşısında erimektedir. Sonunda evlenirler.

Emma, çocukluğunda okuduğu aşk romanlarında ki gördüklerini kendi evliliğinde göremediği için yani gerçek ile kitaplardakilerin farklı olmasından dolayı hayal kırıklığına uğramıştır. Kocası zamanının çoğunu haplar ve şuruplarla geçiren biridir. Emma ise ateşli bir aşık aramaktadır.

Charles bir gün bir asilzadeyi tedavi eder. Bu adam şatosunda vereceği baloya Charles ve Emma’yı da davet eder. O gece erkekler Emma’ya iltifatlar yağdırır. Emma bir düzineden fazla kavalyeyle dans eder.

Emma, kocasının imkanlarıyla bu asilzadenin imkanları arasındaki farkı görür, kocasından nefret etmeye başlar. Adamcağız karısına kendini beğendirmek için ne yapsa yaranamaz.

Emma günlerini pencere önlerinde oturup Paris hayalleri kurmakla geçirmeye başlar, hastalanıp yatağa düşer.

Kocası çevre değişikliğinin Emma’ya iyi geleceğini düşünür. Yonville’e taşınırlar, orada Emma’nın bir kızı olur. Kızı bir kasabadaki süt nineye verirler. Emma sık sık oraya gider gelir. Bu gidiş gelişlerden birinde kasabada Leon adlı biri ile tanışır. Leon, kadının cazibesinden ve sevimliliğinden etkilenir.Onu evine götürür. Emma, Leon’u romantik bulur, aradığı erkeğin böyle olmasını istemektedir. Aralarındaki ilişki aşka dönüşür. Fakat Emma, Leon ile birlikte olmaktan kaçınır.

Leon bu sonu olmayacak olan aşktan bıkar, Paris’e hukuk eğitimini tamamlamaya gider. Emma buna çok üzülür.

Bir süre sonra kasabaya Radolphe adında biri taşınır. Radolphe kahyasını kan aldırmak için Charles’in evine götürür. Orada Emma’yı gören Radolphe onunla hoş vakit geçirebileceğini fark eder. Ona kur yapmaya başlar.

Emma, ona teslim olmakla ahlak dışı bir davranış yapmış olacağını düşünür ama sonra aşk gibi romantik ve güzel bir şeyin günah sayılmayacağına inanmaya başlar.Emma Radolphe ile yattığı için önce suçluluk duyar ama sonra okuduğu romanlardaki aşklara benzer şeyler yaşadığını düşünüp rahatlar. Bir süre böyle devam ederler. Radolphe’yi kaybetmek istemeyen Emma onu kaçmaya ikna eder. Ama adam sözünde durmaz bir mektupla vazgeçtiğini bildirir. Oysa Emma ona kendini daha çok beğendirmek için pahalı ve çeşitli elbiseler almış ve borca girmiştir.

Radolphe tarafından terk edilmek Emma’yı yıkar. Bu nedenle Emma yatağa düşer. Biraz iyileşip ayağa kalkınca tiyatroya gider, orada tekrar Leon ile karşılaşır. Eski aşk yeniden başlar. Önceki birlikteliklerinde Leon’la olmayan Emma bu kez Leon’un isteklerine cevap verir.

Bu arada Emma’nın kocası Charles’in işleri kötüleşir, borca gömülür. Emma’nın da kocasından gizlediği birçok borcu vardır. Emma bu borcu ödemezse kocasının malları haciz edilecektir. Emma, Leon’dan ve eski aşkı Radolphe’tan yardım göremez, haciz ilanları da kasaba sokaklarına asılınca eczaneden aldığı arsenikle intihar eder.

Charles karısının ölümüne çok ama çok üzülür. Emma’ya aşıklarından gelmiş olan mektupları bulunca gerçeği anlar. Bütün bunlara ödenemeyecek kadar çok olan borçlar da eklenince yaşama gücünü kaybeder, bir süre sonra ölür. Küçük kızına sadece 12 Frank miras kalır.