Öne Çıkanlar

Yaşar Kemal’in ilk ve en ünlü romanıdır İnce Memed. Eser pek çok dile çevrilmiştir. Bu roman gerçek yaşamdan uyarlanmış bir yapıttır. Eserde beş köyün toprağına el koymuş bir ağaya baş kaldırışın öyküsü anlatılır.

Romanın Özeti:

Abdi Ağa Çukurova Dikenlidüzü’ndeki beş köyün ağasıdır. İnce Memed bu köylerden birinden, Değirmenoluk köyünden dul bir kadının oğludur. Abdi Ağa’nın dayağından ve onun tarlalarındaki çakır dikenlerden bıkan küçük Memed annesine de söylemeden komşu köye kaçar. Orada Koca Süleyman adlı iyi niyetli birine çoban durur. Anasını yalnız bıraktığına üzülüp ona haber gönderir. Bu haberi ağa da duyar. Gidip İnce Memed’i köye getirir. Onları cezalandırmak için ürünlerinin dörtte üçünü alır. Çok sıkıntı çekerler. Memed büyür, Hatçe’yi sever. Hatçe de onu sevmektedir. Ancak Abdi Ağa Hatçe’yi kendi kel yeğenine nişanlar.

İnce Memed bir gün kasabaya gider ve kasabadaki insanların ne kadar rahat ve özgür olduğunu görür. Kasabadaki özgürlüğü gören İnce Memed Hatçe’yi kaçırıp kasabaya yerleşmeyi planlar. Bir gece Hatçe’yi alır ve kasabaya doğru kaçarlar. Abdi Ağa ve adamları onları bir mağarada kıstırır. Aralarında çatışma çıkar; Abdi Ağa yaralanır, yeğeni ölür. Adam öldürmüş olan İnce Memed jandarmaya teslim olmaz ve dağa çıkar. Hatçe’yi ise köye gönderir. Abdi Ağa yalancı şahit ayarlayarak Hatçe’yi hapse attırır. Mehmed’in anasını da döve döve öldürür.

Bir süre sonra köye gelen ince Memed anasının öldürüldüğünü, karısının hapse atıldığını öğrenir. Tekrar dağa çıkar, Deli Durdu çetesine katılır. Deli Durdu’nun vicdansız, kötü biri olduğunu görünce ondan ayrılır. Kendi gibi ondan ayrılanlarla bir çete kurar. Hatçe başka bir hapishaneye nakledilirken yolda aracın önünü keser ve Hatçe ile Iraz adındaki bir başka hükümlüyü kaçırır. Alidağı’ndaki bir mağaraya hep birlikte saklanırlar. Orda Hatçe Iraz’ın yardımıyla doğurur. Abdi Ağa, İnce Memed’den korkusuna köyde oturamayıp kasabadaki karakola yakın bir evde yaşamaya başlar.

Tam Hatçe doğum yapınca jandarmalar mağarayı basar, kurşunları bitene kadar ince Memed onlarla çatışır. İnce Memed daha önce Jandarmanın başındaki Asım Çavuş’un hayatını bağışlamıştır. Bu yüzden Asım Çavuş borcunu ödemek için Memed’e kurşun verir, diğer askerleri kandırıp geri götürür.

Cumhuriyet’in 10. yılında genel af çıkacağı söylentileri çıkınca İnce Memed’le birlikte dağda yaşayan Hatçe ve Iraz ev, tarla, bahçe hayalleri kurmaya başlar.

İnce Memed bir gece yiyecek almak için köye giderken yörenin askerler tarafından sarıldığını görür. Hemen mağaraya döner ama askerler ayak izlerinden takip ederek mağarayı bulur. Çatışmada Hatçe ölür.

Iraz, İnce Memed’in bebeğini alıp Antep köylerinden birine gider. Aftan yararlanır oraya yerleşir. İnce Memed ise Abdi Ağa’nın peşine düşer. Onu kasabadaki evde uyurken basar. Abdi Ağa şaşkına döner, İnce Memed kurşunlarını Abdi Ağa’ya boşaltır. Beş köy bu ölümden dolayı toplanıp bayram eder. İnce Memed tekrar dağa çıkar. Köylü her yıl çift koşmadan evvel tarlalardan topladıkları çakırdikenleri ateşe verir. Aynı günlerde Alidağı’nın tepesinde de bir ateş yanar.