9. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları

9.Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları

Dokuzuncu sınıf programı altı üniteden oluşmaktadır.

Birinci ünitede iletişim, dil ve kültür ilişkisi ele alınmıştır.

İkinci ünite, dillerin sınıflandırılmasına, Türkçenin dünya dilleri arasındaki yeri ve Türkiye Türkçesinin oluşumuna ayrılmıştır.

Üçüncü ünite, “Ses Bilgisi- Yazım (İmlâ) ve Noktalama”yı konu almaktadır. Bu ünitede söyleyişin (telâffuz) önemi üzerinde özellikle durulmuş, böylece Türkçenin ses zenginliğinin ve çağrışım değerlerinin sezdirilmesi hedeflenmiştir.

Dördüncü ünitede “Kelime (Sözcük) Bilgisi” üzerinde durulmuştur.  Ünitede; “Kelimede Yapı”, “Kelimede Anlam ve Kavram”, “Anlamları Bakımından Kelimelerin Gruplandırılması”, “Anlam İlişkilerine Göre Kelimeler”, “Kelimelerde Anlam Değişmeleri” ve “Kelime Grupları” işlenmiştir.

Beşinci ünitede “Cümle (Tümce) Bilgisi” ele alınmıştır. Bu ünitede sırasıyla; “Cümlenin Ögeleri”, “Cümlenin Yapısı”, “Cümlede Anlam” alt başlıkları altında; dil bilimin konusu olan cümleden, anlam bilimin oluşturucu birimi cümleye geçiş üzerinde durulmuştur.

Altıncı ünite “Paragraf Bilgisi”ne ayrılmıştır. Sırasıyla; “Anlatım Birimi Olarak Paragraf”, “Paragrafta Yapı”, “Paragrafın Boyutu”, “Paragrafta Anlam ve Ana Düşünce”, “Paragraf Çeşitleri”, “Paragrafta Düşünceyi Geliştirme Yolları” ve “Metin ve Paragraf” başlıkları altında paragrafla ilgili hususlar üzerinde durulmuştur.

Böylece dokuzuncu sınıfta, sesten paragrafa doğru anlatımda kullanılan birimlerin kavratılması ve bunların öğrenciler tarafından doğru ve güzel kullanımının kişisel beceriye dönüşecek düzeyde özümsenmesi hedeflenmiştir.

9. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları, 2011 yılında değişen “9. Sınıf Dil ve Anlatım Öğretim Programı”na uygun olarak yeniden düzenlenmiştir.

9. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları İndir!

150 Yorum Var: “9. Sınıf Dil ve Anlatım Ders Notları

 1. Benim defterim kayboldu ve yarın sınavım var çok yardımcı oldu sağolun inşallah iyi not alırım.

 2. On numara çok güzel olmuş şahane, başarılarınızın devamını dilerim arkadaşlar saygılarımla…

 3. Bence hiç iyi değildi, konularla ilgili küçük notlar verebildi beklediğim gibi değil :(

  1. İndir linkine tıkladığınızda bir sayfa açılacak. Orada 20 saniye beklediğinizde indir linkinden indirebilirsiniz. Dosyayı açmak için winrar ve pdf kuyucu programların bilgisayarınıza kurulu olması gerekiyor.

 4. Bundan önce TED dersinde çok yardımcı olmuştu fakat şu anda dil anlatım açılmıyor nasıl yapabilirim?

 5. Allah sizden razı olsun, yarın sınavım var ve ben ders notlarımı kaybettim. Benimkiler kadar ayrıntılı bulabileceğimi sanmıyordum. Ama çok işime yarayacak.

 6. Bana yardımcı olmadı çünkü daha ayrıntıya girseydiniz başka sitelerle uğraşma sorunu kalmazdı diye düşünüyorum.

 7. Arkadaşlar tüm öğrencilerin ders kaynağı, onun için güzel yorumlarınızı eksik etmeyin.

 8. Yarın sınavım var ve ben ders notlarımı kaybettim. Benimkiler kadar ayrıntılı bulabileceğimi sanmıyordum. Ama çok işime yarayacak. Teşekkür ederim.

 9. İndirmeli yapmayın Allah’ınızı seviyorsanız yapıştırabilir mi? Biri şurada yazanları herkes windows bilmem ne mi kullanıyor, açılmıyor.

 10. Çok teşekkürler hocalarım elleriniz dert görmesin, bütün Türkçe sınavlarıma sizden çalışıyorum. Allah razı olsun.

 11. Bu gün dil ve anlatımdan 97 aldım ve hep bu sayfadan çalışıyorum, herkese tavsiye ederim.

 12. Bende bu pdf dosyası iniyor ama yüklü olan programı seçtirmeden direkt olarak Word’de karmaşık şekiller olarak açıyor, onun çözümü nedir bu notlara çalışmam gerek?

  1. Açmak için pdf okuyucu (Acrobat Reader, Foxit Reader vb.) programı gerekir. Dosyaya sağ tıklayıp birlikte aç diyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir