Tartışma Paragrafı

Sponsorlu Bağlantılar

Bir fikri, bir görüşü okura kabul ettirmek için kanıtlama yönteminden de yararlanılarak oluşturulan paragraflara tartışma paragrafı denir. Tartışma paragrafında yazarın amacı, savunduğu doğruyu okura kabul ettirmektir. Yazar, bunu sağlamak adına kendi görüşüyle birlikte karşıt görüşü de verir. Daha sonra kendi görüşünün doğru olduğunu kanıtlarla ortaya koyar.

Tartışma paragrafında, konu en az iki farklı bakış açısıyla ele alınır. Örnek olarak “Ülkemizin kalkınması adına ulaşımda öncelik kara yollarına mı hava yollarına mı verilmelidir?” konusunu inceleyelim. Bu tartışmada, konunun iki farklı yönden ele alındığı görülmektedir. Tartışmanın temelinde “Ulaşımda öncelik kara yollarına verilmelidir?”, “Ulaşımda öncelik hava yollarına verilmelidir?” bakış açıları bulunmaktadır. Yazar, bu bakış açılarından hangisini benimsediyse onu diğerinden üstün göstermek ve o konuda okuru ikna etmek için çaba harcar. Bu amacına ulaşmak için de tanımlamalardan, örneklendirmelerden, karşılaştırmalardan, alanında uzman kişilerin görüşlerinden, bilimsel verilerden yararlanır. İleri sürdüğü tezle ortaya koyduğu örnekler, kanıtlar arasında mantıksal ilişkiler kurmak ve ikna edici olmak için zaman zaman “ama, fakat, ancak, çünkü, oysa ki, hâlbuki, bu nedenle” gibi bağlayıcı sözlerden yararlanma yoluna gider. Bu tür paragraflara genellikle öğretici metinlerde yer verilmesi nedeniyle yazar, dili göndergesel işleviyle kullanır.

Örnek

“Eğitimin tam gün mü yarım gün mü olması daha faydalıdır?” sorusu son dönemlerde sık sık tartışılıyor. Bazı eğitimciler “Eğitim tam gün olmalıdır!” deyip geçiyor. Oysa böyle diyerek işin içinden sıyrılamayız. Hele konu geleceğimiz olan çocuklarımız ise… Bence çocuklarımız tam gün eğitim yüzünden zamanının büyük bölümünü okullarda geçiriyor. Böyle olunca da dinlenmeye, eğlenmeye, kitap okumaya, ödev hazırlamaya, uykuya yeterince zaman ayıramıyor. Tam gün eğitim gören öğrenciler eve yorgun geliyor, dinlenemeden tekrar okula dönüyorlar. Oysa yarım gün eğitim gören öğrencilerimiz, eğitim faaliyetlerine daha istekli katılıyor ve daha başarılı oluyor. Bu durum da tam gün eğitimin öğrencilerin verimini oldukça düşürdüğünü göstermektedir. Öğrencilerin öğleye kadar eğitim görüp öğleden sonra da spor, resim, müzik, el sanatları, tiyatro, okuma, yazma gibi etkinliklerin içinde olması gerektiğini ortaya koymuştur.

Bu paragrafta yazar “Eğitimin tam gün mü yarım gün mü olması daha faydalıdır?” sorusundan hareketle bir eğitim sorununa parmak basmıştır. Tam gün eğitimin sakıncalarına dikkat çeken yazar, yarım gün eğitimin daha faydalı olduğu, eğitimde öğleden sonra sosyal faaliyetlere yer verilmesi gerektiği konusunda okuru ikna etmeye çalışmıştır. Bunu da örneklerden ve karşılaştırmalardan yararlanarak ortaya koyuyor.

Paragrafta dili göndergesel işlevde kullanan yazar, okuru ikna etmek için “oysa, o hâlde” gibi ifadeler kullanmıştır. Bu paragraf türünden “makale, deneme, fıkra, eleştiri” gibi yazı türlerinde sıkça yararlanılır.


Etiketler: , , , ,

36 YORUM VAR “Tartışma Paragrafı”

Hem kısa anlatmışsınız hem de örnek biraz daha fazla olabilirdi bence :(

Çok güzel hazırlanmış bilgiler için teşekkürler.

Çok güzel anlatmışsınız fakat daha fazla örnek olabilirdi bence birde daha kısa anlatılabilirdi.

Bence çok saçma sapan şeyler ödev veriliyor, siz bize bir yardımcı olun.

Çok güzel anlatılmış bir konu daha.

Çok güzel ama daha fazla örnek olsa daha iyi olurmuş. :(

Çok faydalı bir anlatım sağolun.

Güzel olmuş

Güzel ama daha kısa olsaydı iyi olurdu.

Çok sağolun.

Çok teşekkürler.

Örnek paragraf biraz daha açık anlatılmış olsaydı ve birkaç örnek daha olsaydı daha güzel olurdu.

Sunum örneği de bulunsaydı iyi olurdu koyabilir misiniz rica etsem?

Ama bir de biraz daha örnek verseydiniz :D ama güzel olmuş. Çok yardımcı oldunuz :)

Teşekkür ederim.

Güzel ama bir kaç örnek daha koyarsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Güzel olmuş teşekkürler :)

Teşekkürler.

Harika olmuş ama daha kısa olabilirdi. Örnek de çok olabilirdi.

Gerçekten çok işime yaradı teşekkürler fakat örnek daha fazla olabilirdi yine de bilgiler için sağolun.

Teşekkürler.

Çok güzel bir bilgi değil mi arkadaşlar?

Bence çok güzel, ödevimi sizin sitenizden yaptım sağolun teşekkürler.

Çok işime yaradı. Ödevim tamamlandı.

Teşekkürler.

Daha kısa olabilirdi.

Çok güzel.

Çeşitlilik olsaydı iyi olurdu.

Daha kısa olabilirdi ama yine de güzel.

Teşekkürler arkadaşlar.

Tarz değil :/

Çok sağolun.

Çok güzel teşekkürler iyi ki uzun yazmışsınız bana da uzun lazımdı.

Teşekkürler çok iyi.

Ellerinize sağlık. Mükemmel hazırlamışsınız.

YORUM BIRAKIN:

İsim (Gerekli):
Yorumunuz: