Geleneksel Türk Tiyatrosu

Türk toplumunda tiyatronun ne zaman başladığına dair kesin bilgiler bulunmamaktadır. Ancak ozanların; “yuğ, sığır, şölen” adı verilen dinsel törenlerdeki gösterileri Türk tiyatrosunun temeli sayılmaktadır. Türk edebiyatında tiyatro ihtiyacı asırlarca ‘ortaoyunu, karagöz, meddah ve köy seyirlik oyunu” gelenekleriyle karşılanmıştır.

Geleneksel Türk tiyatrosu, çağlar boyunca sürüp gelen ve Türk kültürünün ürünü olan tiyatro türleridir. Şarkı, dans, söz oyunları ve taklit geleneksel Türk tiyatrosunun öğeleridir. Doğaçlamaya dayanan bu tiyatronun temel öğesi güldürüdür. Oyun kişilikleri tip düzeyindedir, karakter boyutuna ulaşmaz. Bu tiyatro, kurumsal bir nitelik taşımaz. Bayram, düğün, sünnet gibi özel günlerde sergilenir.

Türk kültüründeki temaşa sanatını “Geleneksel Türk Tiyatrosu” olarak adlandırmaktayız. Başlıca türleri şunlardır:

 1. Karagöz
 2. Orta Oyunu
 3. Meddah
 4. Köy Seyirlik Oyunu

79 Yorum Var: “Geleneksel Türk Tiyatrosu

 1. Çok teşekkürler yarınki edebiyat sınavında bu bilgi çok yardımcı olacak emeğinize sağlık.

 2. Güzel bir bilgi ama gerçekten kınadım cümleleri tamamlarken çok sıkıntı çekmişsiniz galiba yazan kişi kimse tamamlanırken çok saçma anlamlar çıkıyor yazı mesela ;

  Türk kültüründeki temaşa sanatını “Geleneksel Türk Tiyatrosu” olarak adlandırmaktayız.

  Ne kadar saçma bir cümle kurulmuş değil mi? İlerki yaşantınızda umarım yazım yanlışlarınıza dikkat ederek bilgilendirmek istediklerinizi doğru şekilde doğru bilgiyi verirsiniz :)

 3. Şu fena değildi, istediğim gibi değildi diyenlere çok kızıyorum ha, ne yazıyorsan o çıkıyor arkadaş daha ne istiyorsun bence gayet güzel Allah razı olsun emeğinize sağlık.

 4. Sünnet gibi o dönemde olmayan bilgiler var tamamen açıklayıcı ve doğru olduğunu sanmıyorum.

 5. Yeterli değil biz buradan performans ödevi ve yazılılara çalışıyoruz. Gene de teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.