Danişmend Gazi Destanı (Danişmend-name)

Sponsorlu Bağlantılar

Danişmend Gazi Destanı

Türklerin Anadolu’yu fethini anlatan destandır. Anadolu’da Türk büyükleri için 12. yüzyılda söylenmeye başlanan İslâmî-Türk Destanları’nın 13. yüzyılda yazıya geçirilmiş bir örneğidir. Başta Battal Gazi soyundan olan Danişmend Ahmed Gazi olmak üzere Danişmendliler’in kahramanlıklarını, bunların Bizanslı, Haçlı ve Ermeniler’le olan savaşlarını anlatır. Bir bakıma Malatya’nın Arap emiri Ömer bin Übeydillahi’s-Sülemî’ye ait efsanenin Türk Destanı üslûbuyla söylenmiş bir devamı gibidir.

Danişmendnâme ilk olarak Sultan II. İzzeddin Keykâvus’un emriyle, yazıcılarından İbni Alâ tarafından derlendi. Aynı eser, 14. yüzyılda I. Murad’ın emriyle Tokat dizdârı Arif Ali tarafından 1361 yılında sade bir Türkçe ile on yedi bölüm halinde, araya manzum parçalar da ilâve edilerek yeniden yazıldı. Daha sonra “Gelibolulu Åli” eseri “Mirkadü’l-Cihâd” adı ile yeniden kaleme aldı.

Danişmendnâme’nin konusu kısaca şöyledir:

“Hicret’ten 360 sene sonra Battal Gazi’nin torunlarından Melik Ahmed Danişmend, Bağdat halifesinden izin alarak Tursun, Çavuldur, Kara Togan başta olmak üzere, arkadaşlarıyla Malatya’dan hareket edip Rumlar üzerine yürür. Gayesi Anadolu’yu fethetmektir. Önce Sivas’a gider. Orayı tamir ettirir. Ordusunu ikiye ayırır. Bir kısmı İstanbul, diğeri ise Karaman üzerine yürür. Kendisi de Sivas’dan Karadeniz’e kadar olan bölgeyi fethetmek üzere harekete geçer. Çorum, Niksar ve Amasya’yı alır. Canik’i fethetmek üzere sefere çıkar. Ancak yolda kâfirler tarafından pusuya düşürülür. Çatışmada ağır yaralanır, Niksar’a döner ve orada ölür. Danişmend Gazi’nin ölümünden sonra Niksar, Amasya, Tokat ve Sivas teker teker Hıristiyanların eline geçer. Danişmend’in İstanbul ve Karaman üzerine giden arkadaşlarından pek çoğu da ölmüşlerdir.

Danişmend Gazi’nin oğlu Melik Gazi, Bağdat halifesine başvurur. O da Hora-san’da, Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’e haber gönderir, Selçukluları gazâya davet eder. Tuğrul Bey Anadolu’nun fethine Süleyman Şah’ı memur eder. Süleyman Şah, Melik Gazi ile birlikte Anadolu’yu fetheder.”

Anadolu’nun fethini anlatan bu destanda Danişmentlilere büyük yer ayrılır. Destan kahramanı Danişmend Ahmet Gazi tam bir İslâm gazisidir. Dedesi Battal Gazi’nin bir benzeridir. Bütün gazâlarını İslâm uğruna yapar. En büyük gayesi Hıristiyanları hak dinine çağırmak ve ülkelerinin İslâm nuruyla aydınlanmasına vesile olmaktır.

Battalnâme’nin devamı gibi görünen eser, ondan daha küçük, daha az olaylı ve daha basittir. Ancak, mahallî özellikleri daha çoktur.

Bu eserde münacaatlar, Allah’a sığınıp yardım dilekleri, Hızır aleyhisselamın görünüp yaraları iyileştirmesi, bazı Hıristiyanların rüyalarında Peygamber efendimizi görerek Müslüman olmaları, kimi Hıristiyan kızlarının mücahidlerle evlenmeleri gibi dini motifler yanında tarihi ve efsanevi unsurlar da çoktur. Eserin son bölümü bir sonsözden ibarettir. Yazar burada dünyanın faniliğinden bahsederken dini ve ahlaki nasihatler verir. Danişmendname’de tarihi, masallaştıran ve pek çok vak’a için yanında tarihe ışık tutan parçalar da vardır. Eserde gazalara kimlerin hangi sıra ile katıldıkları belirtilmekte, özellikle başı açık, yalın ayak harb eden dervişlerin küffar ile yapılacak gazaya yürüyüşleri hakkında bilgi verilmektedir.

Danişmendname’nin kahramanı olan Melik Danişmend Gazi, Battal Gaziye benzeyen bir kişi olup, bilgili, dindar ve usta bir kumandandır. Bir kılıç darbesiyle, düşman askerinin başını ve vücudunu oturduğu atın eğer kayışına kadar ikiye böler. Muharebe esnasında attığı naralarla koca bir orduyu dağıtır.


Etiketler: , , , , , , ,

46 YORUM VAR “Danişmend Gazi Destanı (Danişmend-name)”

Gerçekten şahaneydi, bir de sınavdan yüz alırsam var ya dileyin ne dilerseniz :D

Teşekkürler.

Çok karışık hiç bir şey anlamadım, kısa yazar mısınız?

Çok müthiş.

Çok teşekkürler, faydalı oldu.

Çok işime yaradı.

Bu faydalı bilgiler için teşekkürler.

Teşekkür ederim çok faydalı oldu.

Abi çok iyi ya :D

Eyvallah çok işime yaradı ;)

Daha kısa gerekli.

Çok teşekkürler.

Çok teşekkür ederim yararlı oldu.

Çok güzel olmuş.

Bence cesurluğuyla ve azmiyle tüm orduyu elinde tutmuştur.

Eyvallah.

Güzel olmuş teşekkürler.

Teşekkürler işime yaradı ama biraz daha kısa olsaymış iyi olacakmış :)

Danişment name adı eserin temasını söyler misiniz?

Edebiyat Öğretmeni | 18 Aralık 2013 Saat 11:06

Teması kahramanlıktır.

Çok kötü vallahi.

İyi olmuş teşekkürler, yaz yaz elim ağırdı bitmek bilmedi bir türlü :)

Acaba sadece ben mi tek bir cümleyle açıkladım bunu?

Bu ne ya müthiş!

Süper!

Güzel olmuş.

Çok teşekkürler.

İyi hoş güzel de çok ansiklopedik.

Çok uzun bence.

Çok işime yaradı teşekkürler, vallahi yazılıdan full çeksem daha iyi olacak :D

Bu ne ya çok uzun.

Çok iyi.

Kısa ama öz olsaydı daha iyi olurdu.

Neden destanların özetini de yazmıyorsunuz ki?

Çok sağolun.

İyi iyi.

Bence de gayet iyi olmuş. Teşekkürler. Ellerinize sağlık!

Süper.

Süper ama çok uzun yazılmış.

Çok güzel.

Gerçekten yararlı oldu.

Aradığımı bulamıyorum biraz daha açıklamalı yazın.

Sağolun ama yazamayacağım.

Çok teşekkürler.

Çok uzun ve karışık…

Bu site çok süper.

YORUM BIRAKIN:

İsim (Gerekli):
Yorumunuz: