Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının Genel Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının genel özellikleri şunlardır:

  • Yazı diliyle konuşma dili arasındaki fark ortadan kalkmış, dildeki sadeleşme çalışmaları sürmüştür.
  • Edebiyatımız bu dönemde toplumcu bir karakter kazanmış, gerçekçi bir anlayış hedeflenmiştir.
  • Aruz ölçüsünün yerini hece ölçüsü almış, şiirlerde de günlük konuşma dili kullanılmıştır. Şiirin biçimce daha da serbestleşmesi sağlanmıştır.
  • Şiir, roman, hikâye, tiyatro ve öğretici metin türlerinde önemli gelişmeler olmuştur.
  • Cumhuriyetin kuruluşuyla 1940 (İkinci Dünya Savaşı) yılları arasında eser veren şair ve yazarlar genellikle daha önceki Milli Edebiyat akımının etkisinde tam anlamıyla ‘yerli’ ve ‘halka doğru’; veya Batı’nın, özellikle Fransız edebiyatının etkisinde kişisel yollarında yürümüşlerdir.
  • Cumhuriyet edebiyatının temelinde İstiklal Savaşı ve Atatürk devrimleri vardır. Şiirler, romanlar, hikâyeler bu iki konu ile doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılıdır. Milli duygu ve heyecan geliştirmeye yönelik bu çabalar Milli edebiyatın bir devamı niteliğindedir.
  • Milli edebiyatla başlayan halka inme, Anadolu’yu tanıma çabası bu dönemin edebiyatında ana ilkelerden olmuş, Türk halkının her kesimi edebiyata girmiştir. Artık edebiyat İstanbul’un sınırlarını tamamen aşmıştır.
  • Yeni kurulan devlet ile yapılan bazı devrimleri halka tanıtmak ve benimsetmek görevi Cumhuriyet dönemi sanatçılarına düşmüştü. Sanatçı, siyaset ile halk arasında bir köprü olmuş, devrimleri yorumlamış, açıklamış ve savunmuştur.
  • Yeni dil ve eski dil tartışmaları Cumhuriyet ile noktalanmış, siyasi güç, olayı tekeline almış ve Türk Dil Kurumu’nu kurarak dilde geri dönülmez bir yenileşmeye yoluna gidilmiştir. Ancak bazen çok aşırıya gidilerek halkın anlayamadığı kelimeler dile konularak Türkçe yabancı bir dil haline gelmiştir.
  • Cumhuriyet’ten önce sadece sempati duyulan Türk Halk sanatları ve folkloru ön plana alınmış, öncekilerin küçümsediği Karacaoğlan’ın, Yunus’un tarzı örnek alınmıştır. Artık harf benzerliği de kurulan Batı edebiyatı daha yakından takip edilmiştir. Türk edebiyatı, batı edebiyatının yeniliklerini, akımlarını uygulamaya başlamıştır.
Sponsorlu Bağlantılar


Hafıza teknikleriyle Edebiyat dersini kısa sürede öğrenin!

Etiketler: , ,

35 YORUM VAR “Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının Genel Özellikleri”

Genel özelliklerinin madde madde açıklamasını nasıl bulabilirim?

Edebiyat Öğretmeni | 5 Mart 2013 Saat 19:24

Zaten maddeler halinde verilmiş.

Sağ olun çok teşekkürler.

İstiklal Savaşı diye bir savaş mı var ya :D

Tilbe, İstiklal Savaşı derken ulusun bağımsızlığı için verdiği “İstiklal” savaşından bahsediyor.

Tilbe ben de aynısını düşündüm.

Beyza ben de aynısını düşündüm.

Cumhuriyet dönemi ile milli edebiyat döneminin farklarını nasıl öğrenebilirim?

Arkadaşlar siz (Tilbe, Beyza, Oğuzhan) nasıl kişilersiniz hiç mi edebiyat, tarih gömediniz? İnsan kendi tarihinin en önemli savaşını bilmez mi yazık yazık…

Yorum yapmayacaktım ama gerek duydum. Tilbe , Beyza ve Oğuz yaşlarınız kaç bilmiyorum. Eğer ki yaşınız 13’ten küçükse saygım sonsuz bir şey diyemem ama 13’ten büyükseniz sizlerden utanç duyuyorum. Yani Ecdat tarih yazmış nesil onu okumaktan üşeniyor derler ya aynen o misal. İstiklal savaşı bizim dış güçlere karşı verdiğimiz destansı mücadeledir. Kurtuluş savaşıdır. Bağımsızlık savaşıdır. Sizlerin böyle rahat yaşaması için verilen savaştır. Yazıklar olsun…

Ultra zeka arkadaşlar Tilbe, Beyza ve Oğuzhan… İstiklal savaşı diye bir şey mi var derken savaşın isminin o olmamasından bahsediyorlar bilmemeleri mümkün mü acaba? Kendi kendinize milleti ayıplayıp kendinizi övüyorsunuz. Ben de ilk defa burada gördüm böyle bir isim kullanılmasını o savaş için bundan bahsediyorlar.

Arkadaşlar herkesteki düşünce tarzı aynı, yapmayın ya biri yanlış bir şey dese de atlasak diye bakıyorsunuz. Bunları abartarak söylemek nedir yani. Gidin yarınki edebiyat sınavınıza çalışın.

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı uzun bir konu, yardımcı olun lütfen.

Yarın yazılı var çok makbule geçti. Güzel özetlemişsiniz.

İyi özetlemişsiniz elinize sağlık. Yarın yazılı var, buradan çalışıp gireceğim. 60-70 alsam yeter. ;D

Çok sağolun faydalı oldu.

Kurtuluş Savaşı’ndan bahsediyor tabi ki.

Ben ödevimi bir türlü bulamıyorum.

Çok teşekkür ederim :)

Cumhuriyet döneminde romanın dil ve anlatım özellikleri lazım nereden bulabilirim?

Teşekkürler.

Bizim bu nesiller artık tarihimizden uzak, ülkemiz çok gerileyecek ilerleyen zamanlarda.

Çok cahilsin keşke ölsen.

Kurtuluş savaşının diğer adı.

Ey zekasında bencil yabancılar. Kiminizin yorumu insanları yargılamak üstüne yazılmış. Soruyorum şimdi size… Siz kimsiniz ki insanları bilmedikleri şeyler icin ayıplıyorsunuz. Kurtuluş savaşının diğer adının istiklal savaşı olduğunu bilmemesi çok doğal değil mi? Niye ayıplıyosunuz ki. Gurur duyup onlara yeni bir şey öğrettik diyeceğiniz yerde homurdanıp yerden yere vuruyorsunuz. Bence yer yarılsın ve siz içine girin…

Lise son sınıfım ve sonunda ayrıntılı cevaplar bulabildim. Çok teşekkürler. :)

Son sınıfım, yazılı için nerelere çalışmalıyım?

Çok iyi ya.

Teşekkürler.

Arkadaşım önce bir deneme sınavı yap, yanlış yaptığın soruları belirle ve o yanlış olan soruların konularına çalış bence.

Teşekkürler özetleme süper.

Bu kadar yazmışsınız etmişsiniz bari benim yerime de sınava girin ya ;) günah bana.

Çok teşekkürler.

Arkadaşım ne olmuş sanki İstiklal Savaşı’nı Kurtuluş Savaşı olarak bilmiyorsa. Önemli olan onları unutmamak.

Çok teşekkür ederim.

YORUM BIRAKIN:

İsim (Gerekli):
Yorumunuz: