Anlatımın Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

İyi bir anlatım birçok unsurun bir araya gelmesiyle oluşur. İyi bir anlatımda seçilen konunun, konunun sınırlandırmasının, yazarın amacının, bakış açısının payı kadar anlatımın dil ve biçim özelliklerinin de rolü vardır. Anlatıcı, sözcükleri yerinde kullanmalı, yanlış anlaşılmalara yer vermemelidir. Konuşma dilinde yerel sözcükler kullanıldığından yazılarında yazı (kültür) dilinin sözcüklerini tercih etmelidir. Dili güzelleştirme ve zenginleştirme adına deyim ve atasözlerinden yaralanmalı, argo ve kaba sözlerden kaçınmalıdır. Duygu ve düşüncelerini kısa ve öz bir şekilde vermeli, gereksiz sözcüklerden kaçınmalıdır.

Bunun yanında iyi bir anlatımda bulunması gereken açıklık, duruluk, tutarlılık, akıcılık gibi niteliklere önem vermelidir. İyi bir anlatımın temel nitelikleri şunlardır:

Açıklık: Anlatımın herhangi bir kuşku ya da belirsizliğe yol açmayacak şekilde oluşturulmasıdır. Açıklığın temelinde söz veya yazıların kolay anlaşılması yatmaktadır. Bir yazının açık olması için sözcükler, söz öbekleri, deyimler anlamına uygun olarak kullanılmalı, noktalama işaretleri yerinde kullanılmalıdır.

Akıcılık: Anlatımda herhangi bir duraksamaya yol açacak hiçbir unsura yer vermeme, yazıyı rahat okunacak şekilde yazmaktır. Akıcılık, ahenkli bir anlatımla, söylenmesi kolay sözcüklerin kullanılmasıyla gerçekleşir. Yer yer devrik cümlelere yer vermek de akıcılığı sağlamada önemlidir.

Duruluk (Yalınlık): Duruluk, anlatımda gereksiz sözcüklere yer vermemedir. Duru anlatımda cümleler gereksiz olarak uzatılmaz, cümlede herhangi bir işlevi olmayan sözcüklere yer verilmez. Duygu, düşünce, olay veya durumlar gerektiği kadar sözcükle, eksiksiz bir şekilde anlatılır. Duru anlatımda yazının doğallığını bozan aşırı süslü ifadelere yer verilmez.

Tutarlılık: Tutarlılık, duygu ve düşüncelerin aralarında herhangi bir çelişkiye yer vermeyecek şekilde, birbiriyle uyumlu bir şekilde verilmesidir. Bu açıdan iyi bir metinde cümleler birbirini destekler, daha anlaşılır hâle getirir. Tutarlılık, yazarla okur arasındaki iletişimde temel öğelerdendir. Çünkü metnin okur tarafından kabul edilmesi, düşüncelerin tutarlılığıyla doğru orantılıdır.


Etiketler: , , , , , ,

29 YORUM VAR “Anlatımın Özellikleri”

Muhteşem bir site, sık kullanılanlara ekledim. Teşekkürler…

Gayet detaylı bir anlatım olmuş teşekkürler.

Süper anlatım helal olsun hocam.

Teşekkürler.

Neyi detaylı bu anlatımın? 23’e yakın özellik var defterde. Sadece 4 tane var burada. Hiçbir işime yaramadı kusura bakmayın ama.

Anlatımın özelliklerinin hepsi yazılmamış.

Hocam ellerinize sağlık süper yazmışsınız.

Süper bir site teşekkür ederim.

Çok ama çok teşekkürler.

Bence çok kısa hocam bana bu konuyu performans olarak verdi ve 10 sayfa olmasını istedi ama ben bundan sadece 5 sayfa çıkartabildim daha uzun olmasını isterdim.

Çok teşekkürler.

Çok teşekkürler.

Çok teşekkürler.

Çok teşekkürler.

Çok sağolun ama hiç işime yaramadı.

Teşekkür ederim.

Çok güzel bir site.

Çok teşekkürler sağolun :)

Duruluk ve yalınlık aynı şey değildir. Konunun en zor soruları bu ikisini ayırmakla alakalıdır. Eksik ve yanlış bilgi var.

Çok ama çok sağolun.

Teşekkür ederim.

Sağolun ama hiç işime yaramadı :) ve üstelik yanlış bilgi veriyorsunuz.

Emeğinize, ellerinize sağlık hocam. 10 numara 5 yıldız. :) Bir de tanımlara örnekler eklesek eksiksiz. ;)

Çok teşekkürler.

Çok teşekkürler.

İşime yaramadı ve yanlış bilgi var.

Allah razı olsun.

Vallahi yazanın ellerinden öpüyorum.

Çok teşekkür ederim.

YORUM BIRAKIN:

İsim (Gerekli):
Yorumunuz: