Anlatımda Sınırlandırma

Sponsorlu Bağlantılar

İyi bir iletişim, gönderici ile alıcı arasındaki ilişkiye bağlıdır. Bu iletişimde iletinin, kanalın, dönütün, bağlamın payı vardır. Bunun yanında iletişimde başarı, iletinin yani konunun seçilmesi, sınırlandırılması ve somutlaştırmasına bağlıdır.

Yazar, önce konuyu yani neyi anlatacağını belirlemelidir. Bu, kişisel, toplumsal, bilimsel, evrensel bir konu olabilir. Konuyu seçtikten sonra sınırlandırmalıdır. Yazarın konuyu sınırlandırması, konunun iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Çünkü kapsamı belirlenmemiş bir yazı okuru sıkar, onun dikkatini dağıtır. Aynı zamanda iletiyi etkisiz hâle getirebilir. Bu açıdan yazar, konuyu işlerken amacım belirlemeli, bu amaç doğrultusunda konuyu sınırlandırmalıdır.

Başlık ve anlatım türü de konuyu sınırlanma yöntemlerindendir. Çünkü başlık, yazının konusunu sınırlandırır, ana düşüncesini çağrıştırır. Konumuz “tiyatro” olsun. Bu, çok geniş bir kavramdır. Bu kavramı genelden özele doğru sınırlandırabiliriz: “Türk tiyatrosu, Millî Edebiyat Döneminde Türk tiyatrosu, Faruk Nafiz Çamlıbel’in tiyatro eserleri vb.”

Temanın soyut bir kavramdır. Soyut temalar; kişi, yer, zaman, durum bildiren dil birlikleriyle sınırlandırıldığında somut hâle gelir. Bunun dışında başlık, anlatıcının tavrı ve amacı da temayı somutlaştıran unsurlardır. Demek ki konunun somutlaştırmasında yazı türlerinin önemli bir yeri vardır. Çünkü şiir, deneme, hikâye gibi yazı türleri aracılığı ile konu somutlaştırılabilir. Bir yazar roman, hikâye veya tiyatro ile, bir şair şiirle konuyu somutlaştırabilir.


Etiketler: , , , , ,

18 YORUM VAR “Anlatımda Sınırlandırma”

Bu konuyu arıyordum ve buldum.

Çok sağolun.

Bunlarla ilgili test soruları olsa daha iyi olurdu.

Aradığımı burada buldum çok teşekkürler.

Daha anlaşılır olabilirdi.

Sayenizde en anlaşılmayan konuyu anladım çok teşekkürler.

Çok seviyorum bu konuyu.

Konu kapalı bir şekilde verilmiş, daha iyi olabilirdi.

Sağolun aradığımı buldum.

Teşekkür ederim çok yardımcı oldu.

Ben şahsen çok beğendim bu konuyu be!

Honda'cı Doğukan | 5 Kasım 2014 Saat 21:02

Hondam kadar sevdim bu siteyi… VuTuTuTu dediler :)

Allah razı olsun.

Çok güzel bence de.

İyi bir site.

Teşekkürler.

Bu ne hiçbir işe yaramıyor.

Çok iyi olmuş elinize sağlık.

YORUM BIRAKIN:

İsim (Gerekli):
Yorumunuz: